Najnowsze dane statystyczne wykazują, że ponad 70% ludności w krajach wysokorozwiniętych może cierpieć na bóle kręgosłupa o zróżnicowanym poziomie zaawansowania. [6] Zgodnie z prognozami specjalistów, jeszcze w bieżącym stuleciu dolegliwość ta stanie się problemem niemal każdego mieszkańca Ziemi. Wszystko wskazuje na to, że różnego rodzaju schorzenia kręgosłupa stanowią jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych współczesności. Co jest jej przyczyną?

Ból kręgosłupa – epidemia współczesności?

Zgodnie z opublikowanym w 2002 roku sondażem Pentor, niemal połowa badanych Polaków powyżej 15 roku życia przyznała, że cierpi na chroniczny ból kręgosłupa, zaś co czwarty ankietowany oświadczył, że bardzo często doświadcza dolegliwości wynikających z wad postawy. [1] Tego rodzaju przypadłości odbijają się nie tylko na naszym samopoczuciu. Przygotowany w oparciu o dane zebrane przez ZUS raport pokazuje, że ponad połowa pracujących zwolniła się z pracy z powodu bólu odcinka szyjnego kręgosłupa. Pozostali musieli zrezygnować z wykonywania zawodu ze względu na dolegliwości bólowe ze strony odcinka lędźwiowego i piersiowego. Mimo że dane pochodzące z tego źródła należy dodatkowo zweryfikować o statystyki kliniczne, wciąż dają one wiele do myślenia. Badania społeczne dowodzą także, że do ortopedy z roku na rok trafiają coraz młodsi pacjenci, którzy skarżą się na różnego rodzaju bóle kręgosłupa. Najczęściej dolegliwości bólowe dotyczą odcinka lędźwiowego i krzyżowego. Z kolei sondaż przeprowadzony przez IRCenter w 2017 roku na zlecenie firmy Vitberg jest dowodem na to, że najpowszechniej doświadczanym typem bólu wśród Polaków jest ból pleców – aż 57% badanych przyznało, że tego rodzaju schorzenie jest główną przyczyną ich dyskomfortu.

Siedzący tryb życia – główny wróg naszych pleców

Niewątpliwie ból kręgosłupa można obecnie uznać za jedną z chorób cywilizacyjnych. Schorzenie to jest bowiem ściśle związane z trybem życia współczesnego człowieka.

Natura nie jest w stanie przystosować kręgosłupa do warunków, jakie człowiek sam sobie stworzył i w jakich obecnie żyje

– zauważa dr. n. med. Wieslaw Tomaszewski – specjalista chirurgii ortopedycznej. [2]

Istotnie, ta część naszego układu ruchu z trudem przystosowuje się do warunków, w jakich obecnie funkcjonujemy, przez co jest ona wciąż narażona na obciążenia, które prowadzą do wad postawy, napięć i różnego rodzaju dolegliwości bólowych. Statystyczny Polak spędza w pracy ponad 2 tysiące godzin w ciągu roku. Przez większość czasu – na siedząco. [3]

Ruch jako ratunek dla kręgosłupa

Siedzący tryb życia i ograniczenie aktywności fizycznej do minimum to główni winowajcy dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa. Ułożenie ciała na krześle lub w fotelu to tylko pozorny relaks. W rzeczywistości powoduje ono osłabienie mięśni czuwających nad prawidłowym ustawieniem kręgosłupa, co w konsekwencji prowadzi do szeregu schorzeń związanych z układem ruchu. [4] Czas, który spędzamy przy biurku w pracy, a następnie w domu – najczęściej w pozycji siedzącej lub leżącej – niestety nie jest łaskawy dla naszych pleców. Sprawia, że zaczynamy odczuwać coraz bardziej dotkliwe napięcie, przeciążenie i dolegliwości bólowe. [7] Aby wzmocnić siłę mięśni przykręgosłupowych i zapobiec osłabieniu struktur stawowych, więzadłowych i samego kręgosłupa, powinniśmy zapewnić sobie odpowiednie ćwiczenia fizyczne. Ewa Smoleń, Ekspert Układu Ruchu Medicover, radzi, aby ćwiczyć regularnie przynajmniej kwadrans dziennie. Do pracy albo na spotkanie ze znajomymi, zamiast samochodem, możemy pojechać rowerem albo (jeśli mamy taką możliwość) pójść na piechotę. Z kolei po całym dniu spędzonym w biurze, zamiast się położyć na sofie, warto dać się namówić na spacer do lasu, popływać na basenie [5] albo wybrać się na zajęcia do szkoły tańca. W przypadku ograniczonej możliwości ruchu, zbawienne na ból kręgosłupa mogą się też okazać zabiegi wibroterapii na ból pleców i kręgosłupa. Więcej o badaniach na ten temat w naszym artykule.

Wibroterapia na ból pleców

Wypróbuj działanie wibroterapii na ból kręgosłupa i pleców. Przekonaj się o skuteczności.

Sprawdź
Vitberg RS wibroterapia

Dbajmy o formę, żeby nie bolało

Aby uniknąć dolegliwości bólowych, powinniśmy starać się każdą wolną chwilę poświęcić na aktywność fizyczną, która pomoże nam utrzymać ciało w dobrej formie i zrekompensować negatywne skutki pracy biurowej. Tylko w taki sposób uda nam się uchronić przed jedną z najcięższych w leczeniu chorób cywilizacyjnych, jaką jest chroniczny ból kręgosłupa, objawiający się bólem szyi, krzyża, karku, głowy lub uczuciem napięcia między łopatkami.  Jeśli jednak samo dbanie o formę nie pomoże nam uniknąć dolegliwości bólowych, powinniśmy skorzystać z porad specjalisty i spróbować profesjonalnych zabiegów rehabilitacyjnych.

Źródła:

  1. URL: http://www.czytelniamedyczna.pl/750,ruch-na-rzecz-zdrowych-plecowmaterialy-prasowe-warszawa-10-wrzesnia-2002-centrum.html [dostęp: 2018-01-16]
  2. URL: https://www.dbamokregoslup.pl/blog/bole-kregoslupa/bole-kregoslupa-plaga-xxi-wieku [dostęp: 2018-01-16]
  3. URL: https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rynek-pracy-w-polsce-ile-pracuje-przecietny,152,0,2185624.html [dostęp: 2018-01-16]
  4. URL: https://www.ninds.nih.gov/Disorders/Patient-Caregiver-Education/Fact-Sheets/Low-Back-Pain-Fact-Sheet [dostęp: 2018-01-16]
  5. URL: http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/cwiczenia/cwiczenia-ktore-nie-obciazaja-kregoslupa_43219.html [dostęp: 2018-01-16]
  6. [6] Podichetty VK, Mazanec DJ, Biscup RS (2003): Chronic non-malignant musculoskeletal pain in older adults: clinical issues and opioid intervention. Postgrad Med J.;79:627–33.
  7. Stodolny J (2004), Choroba przeciążeniowa kręgosłupa. Epidemia naszych czasów,  Wydawnictwo „Natura”.

Portal ma charakter informacyjno-edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w artykułach były zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz rzetelne, poparte źródłami naukowymi. Treści prezentowane na portalu nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej i być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy.

Alicja Chrzaszcz

Jestem pasjonatką zdrowia i ekologii, redaktorem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuję się głównie literaturą. W czasie wolnym... nie mam czasu wolnego :)

Zobacz wszystkie posty
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *