Kontuzje przytrafiają się nie tylko sportowcom. Nawet prowadząc o wiele mniej aktywny tryb życia można nabawić się stłuczeń, naciągniętych ścięgien czy skręcenia kostki. Na szczęście tego rodzaju urazy nie zawsze wymagają pomocy lekarskiej. Przy odrobinie wprawy możemy się z nimi uporać domowymi sposobami.

Czy rehabilitacja jest zawsze potrzebna?

W przypadku lżejszych kontuzji, które nie wymagają konsultacji z lekarzem specjalistą albo przeprowadzania rehabilitacji, możemy zdecydować się na podjęcie leczenia we własnym domu. Bolesne stłuczenia, naciągnięte mięśnie czy problemy z kostką lub stawem kolanowym możemy bowiem złagodzić przy pomocy prostych metod, takich jak okłady czy naturalne maści. Bywa, że pomocny okazuje się również stretching, czyli odpowiednio przeprowadzone rozciąganie napiętych mięśni. [1] W jaki sposób szybko uporamy się z bolesnymi kontuzjami, by w pełni sił móc wrócić do swoich ulubionych aktywności?

Okład z lodu na skręconą kostkę

Skręcona kostka to uraz, o który łatwo nie tylko podczas sportów wyczynowych.  Ta niezwykle przykra i bolesna kontuzja może przytrafić się nawet podczas zwykłego spaceru, zwłaszcza w sezonie zimowym. Nieprzyjemny zgrzyt w stawie skokowym i pojawiający się niebawem gwałtowny ból to znak rozpoznawczy skręcenia. Tego rodzaju kontuzja może skutecznie uniemożliwiać normalne poruszanie się i zawsze wymaga konsultacji ze specjalistą. W celu przyspieszenia regeneracji stawu, należy przede wszystkim unieruchomić stopę, a następnie ograniczyć do minimum aktywność fizyczną. Opuchliznę i dolegliwości bólowe pomoże złagodzić stosowanie kilka razy na dobę chłodzących okładów z lodu, mentolu lub serwatki.

Chłód, który ukoi stłuczenie

Powstające w wyniku upadku stłuczenia należą do najbardziej powszechnych kontuzji. Można się ich nabawić nie tylko na boisku. Czasami zwykła podróż autobusem kończy  się utratą równowagi i bolesnym urazem. W celu złagodzenia dolegliwości bólowych warto przykładać do obolałego miejsca materiałowy woreczek wypełniony kostkami lodu. Zabieg powinien trwać ok. 20 minut. Należy go powtarzać w regularnych odstępach czasu, np. co 4 godziny. W ten sposób złagodzimy nie tylko ból, lecz także obrzęk. [2]

 

Cebula na obolałe kolana

Stawy kolanowe są szczególnie narażone na różnego rodzaju kontuzje. O ich uszkodzenie najłatwiej podczas gry w tenisa albo szybkiego tańca. Jeśli dojdzie do urazu, najlepiej sprawdzą się ciepłe lub zimne okłady. Jednocześnie należy trzymać obolałą nogę na podwyższeniu, by krew lepiej krążyła w uszkodzonej kończynie. Ból skutecznie ukoi także okład ze startej na tarce cebuli. Składniki zawarte w tym warzywie pomogą również złagodzić opuchliznę. Okład powinniśmy zdjąć z kolana, gdy tylko zaczniemy odczuwać nieprzyjemne pieczenie.

Co robić, jeśli ból nie ustępuje?

Jeżeli wyżej opisane metody łagodzenia dolegliwości towarzyszących najczęściej występującym kontuzjom nie przynoszą pożądanych efektów, należy zgłosić się do lekarza. Niektóre urazy wymagają interwencji specjalisty i długotrwałej rehabilitacji. W większości przypadków, jednak, naturalne, domowe sposoby powinny pomóc i przyspieszyć proces rekonwalescencji.

Źródła:

  1. URL: www.rehabilitacja.mp.pl [dostęp: 2018-01-20]
  2. Twardosz W (2005): Stłuczenia, skręcenia i zwichnięcia stawów [w:] Chirurgia, pod red. W. Noszczyka, t.1.

Portal ma charakter informacyjno-edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w artykułach były zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz rzetelne, poparte źródłami naukowymi. Treści prezentowane na portalu nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej i być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy.

Alicja Chrzaszcz

Jestem pasjonatką zdrowia i ekologii, redaktorem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuję się głównie literaturą. W czasie wolnym... nie mam czasu wolnego :)

Zobacz wszystkie posty
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *