Lodowate dłonie i stopy, obrzęki i skurcze kończyn dolnych, a do tego - chroniczne osłabienie - to najczęstsze objawy problemów z krążeniem. Zdrowe nawyki i odpowiednia dieta stanowią metody, za pomocą których możemy znacząco poprawić obieg krwi w organizmie. W jaki sposób higieniczny styl życia przyczynia się do wzmocnienia serca i usprawnienia funkcjonowania układu krążenia?

Kiedy należy zgłosić się po pomoc do specjalisty?

Problemy z krążeniem są obecnie coraz bardziej powszechną dolegliwością, przy czym częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn. Są one zwykle związane z nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca lub ciążą. Jeżeli cierpimy na poważne zaburzenia pracy układu krwionośnego, lub podejrzewamy , że z naszym krążeniem jest coś nie w porządku, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się po pomoc do lekarza specjalisty. W dużej części przypadków wystarczy jednak wprowadzić w życie naturalne metody, które mają za zadanie usprawnić obieg krwi w organizmie.

Suplementy na poprawę ukrwienia

Zwykle zaburzenia krążenia objawiają się bolesnymi skurczami w obrębie kończyn dolnych, zimnymi stopami i dłońmi, zawrotami głowy i chronicznym osłabieniem. Ryzyko chorób układu krwionośnego podnosi niewystarczające nawodnienie organizmu, wysoki poziom cholesterolu i obfitująca w sól, a zarazem uboga w błonnik dieta. Aby wyregulować krążenie, warto spożywać żywność obfitującą w witaminę E oraz czosnek, który nie tylko poprawia cyrkulację krwi w ciele, lecz także ją oczyszcza i chroni serce. Inne suplementy, po które warto sięgnąć, to witamina C, która poprawia elastyczność naczyń krwionośnych i koenzym Q10, czyli antyoksydant, który jednocześnie usprawnia krążenie. [3]

Suplementy-na-poprawę-ukrwienia

Dobre nawyki kontra złe przyzwyczajenia

Poza przeformułowaniem codziennej diety, w celu poprawy obiegu krwi w organizmie, warto zmienić swój styl życia i przyzwyczajenia. Bezwzględnie należy wyeliminować takie niezdrowe nawyki, jak palenie papierosów, które dodatkowo ogranicza przepływ tlenu. Powinniśmy również unikać wysoko przetworzonej żywności, która nie tylko prowadzi do nadwagi i chorób serca, lecz także przyczynia się do wielu schorzeń układu krążenia.  W celu poprawy ukrwienia organizmu powinniśmy natomiast wprowadzić nawyk regularnych ćwiczeń fizycznych i skoncentrować się na zdrowej, zbilansowanej diecie. Jednocześnie należy nauczyć się zwalczać stres, który prowadzi do zaburzeń krążenia, ograniczając zdolność naczyń krwionośnych do rozszerzania się. [2] W tym celu najlepiej korzystać z technik relaksacyjnych, medytacji i zacząć uprawiać sport. [5] Oto polecane przy problemach z krążeniem formy aktywności fizycznej:

  • joga
  • jazda na rowerze
  • spacery
  • wchodzenie po schodach

Ćwiczyć można również we własnym domu. Oto przykładowy zestaw prostych ćwiczeń, które wzmocnią serce i poprawią cyrkulację krwi.

Doskonałym dodatkiem do poprawiającej krążenie diety i aktywności fizycznej będzie umieszczenie w codziennym jadłospisie produktów, które, dzięki swoim właściwościom, wzmacniają serce, naczynia krwionośne i wspierają prawidłowe ukrwienie ciała. Oto żywność, która powinna wzbogacić naszą dietę:

  • kurkuma
  • imbir
  • orzechy nerkowca
  • cytrusy
  • pomidory

Dodatkowo warto codziennie wypijać wodę z dodatkiem wyciśniętego soku z cytryny. Taki napój, poza wysoką podażą poprawiającej elastyczność naczyń krwionośnych witaminy C, dostarcza nam magnezu i potasu – minerałów, które usprawniają pracę serca. Dodatkowo można dodać do niej nieco kurkumy i miodu. Oto przepis na smaczną cytrynową miksturę o działaniu prozdrowotnym.

Domowa profilaktyka chorób układu krążenia

Jak widać, w celu poprawy krążenia, nie zawsze musimy sięgać po chemiczne farmaceutyki. Wprowadzenie odpowiedniej suplementacji, regularne ćwiczenia fizyczne, zdrowa dieta i ograniczenie stresu to czynniki, które pozwolą nam zminimalizować ryzyko pojawienia się chorób układu krążenia, wzmacniają serce i sprawią, że będziemy się cieszyć doskonałym samopoczuciem. Potrzebna jest jedynie dobra motywacja do tego, by każdego dnia poświęcić czas zarówno na relaks, jak i aktywność fizyczną. Oczywiście, mimo stosowania domowych metod wspomagających profilaktykę chorób układu krążenia, należy pozostać w kontakcie z lekarzem. Jedynie specjalista może bowiem przeprowadzić profesjonalną diagnostykę i zadecydować o wprowadzeniu odpowiedniego leczenia.

Źródła:

  1. URL: www.krokdozdrowia.com [dostęp: 2018-01-23]
  2. URL: www.hellozdrowie.pl [dostęp: 2018-01-23]
  3. URL: www.portal.abczdrowie.pl [dostęp: 2018-01-23]
  4. URL: www.spirulina.pl [dostęp: 2018-01-23]
  5. Jegier A, Stasiołek D (2001): Skuteczna dawka aktywności fizycznej w prewencji pierwotnej chorób układu krążenia i promocji zdrowia, Med. Sportiva, 5 supl 2, 109.

Portal ma charakter informacyjno-edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w artykułach były zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz rzetelne, poparte źródłami naukowymi. Treści prezentowane na portalu nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej i być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy.

Alicja Chrzaszcz

Jestem pasjonatką zdrowia i ekologii, redaktorem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuję się głównie literaturą. W czasie wolnym... nie mam czasu wolnego :)

Zobacz wszystkie posty
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *