Kiedy ból uniemożliwia normalne funkcjonowanie, a w pobliskim szpitalu lekarze nie są w stanie zapewnić nam odpowiedniego wsparcia, zmuszeni jesteśmy szukać pomocy w placówkach specjalizujących się w leczeniu tego rodzaju dolegliwości. W Polsce mamy dostęp do klinik i poradni leczenia bólu niemal w każdym województwie. Stosuje się tam profesjonalne zabiegi, które przynoszą ulgę pacjentom. Nie odmawia się również odpowiedniej pomocy farmakologicznej. W jaki sposób można dostać się do takiego ośrodka? Jak wygląda standardowa wizyta w poradni?

Z bólem nie ma żartów – Gdzie szukać znieczulenia?

Jeśli męczy nas dotkliwy ból, który się utrzymuje dłużej niż przez tydzień, nie powinniśmy zwlekać, tylko czym prędzej zapisać się do poradni. Dzięki temu dolegliwość nie zdąży się utrwalić w naszym układzie nerwowym i będzie mniej problematyczna w leczeniu. W celu zapisania się do ośrodka, musimy otrzymać skierowanie od lekarza rodzinnego. Następnie powinniśmy wybrać z listy dostępnej na stronie internetowej NFZ najbliższą poradnię leczenia bólu. Tego typu placówki funkcjonują w wielu różnych systemach – są ukierunkowane na jeden rodzaj chorób (np. związanych z kręgosłupem), konkretny rodzaj leczenia albo umożliwiają terapie wielokierunkowe, które mają zastosowanie zwłaszcza w przypadku bólu przewlekłego. Powstały przede wszystkim po to, aby kompleksowo leczyć chroniczne zespoły bólowe, których nie da się wyeliminować za pomocą leczenia przyczynowego.

Jak wygląda wizyta w poradni?

W trakcie pierwszej wizyty w tego rodzaju placówce jesteśmy poddawani badaniu psychometrycznemu, które przeprowadza pielęgniarka. Musimy wypełnić kwestionariusze, mające na celu w sposób dokładny określić stopień natężenia bólu, jego rodzaj (napadowy, epizodyczny, stały), źródło, spektrum promieniowania bólu i częstotliwość z jaką występuje. Czas tego rodzaju badania trwa zwykle nie dłużej niż 30 minut – ma ono pomóc lekarzom zobiektywizować subiektywną ocenę bólu pacjenta i dobrać optymalną metodę leczenia dolegliwości. Plan kuracji jest indywidualnie dobierany przez specjalistę w oparciu o rezultat badania psychometrycznego, wywiad z pacjentem oraz wyniki RTG, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Na tym etapie lekarz jest już w stanie określić dokładną przyczynę dolegliwości bólowych. [3]

Źródło: http://niebolsie.pl/wp-content/uploads/2015/03/Poradnik.pdf

Kompleksowe wsparcie dla ciała i ducha

Bywa, że do poradni zgłaszają się osoby, które przez wiele lat toczą wyczerpującą walkę z bólem. Wówczas, poza długą i dokładną konsultacją mającą na celu dobranie odpowiednich zabiegów i kuracji farmaceutykami, niezbędna okazuje się także pomoc psychologa. Wsparcie leczenia środkami przeciwbólowymi w takich przypadkach często stanowi m.in. akupunktura,  neuromodulacja i leki antydepresyjne. [2] Dolegliwości bólowe, zwłaszcza te przewlekłe, odciskają swoje piętno nie tylko na ciele, lecz również często na psychice. Profesjonalne poradnie leczenia bólu są w stanie zapewnić pacjentom kompleksową opiekę, nawet w tych najcięższych przypadkach.

Nie czekaj – zgłoś się po pomoc już dziś!

Nie czekaj – zgłoś się po pomoc już dziś!

Jedną z najbardziej znanych w naszym kraju poradni jest znajdująca się w Mońkach Poradnia Leczenia Bólu działająca na terenie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Ostatnimi czasy przeżywa ona prawdziwe oblężenie. [4] Do ośrodka zgłaszają się chorzy z rwą kulszową, bólami nowotworowymi, urazami kręgosłupa, po amputacji kończyn czy z migrenami. Pacjentom podawane są plastry przeciwbólowe, tabletki lub zastrzyki. Bywa że potrzebne jest wdrożenie nowatorskich metod leczenia, takich jak np. neuromodulacja czy termolezja. Odpowiednio wyszkoleni anestezjolodzy pracujący w poradni wiedzą, jak udzielić pacjentom skutecznej pomocy. Takich poradni jest w naszym kraju dużo więcej. W przypadku utrzymującego się bólu nie powinniśmy zwlekać, tylko czym prędzej udać się po pomoc do specjalistów, ponieważ tego rodzaju dolegliwości, jeśli trwają dłużej,  mogą spowodować znaczne pogorszenie się stanu psychicznego, a nawet – depresję.

Źródła:

  1. Weller (2010): Plecy bez bólu, Świat Książki.
  2. URL: www.bolczasopismo.pl [dostęp: 2018-01-25]
  3. URL: www.niebolsie.pl [dostęp: 2018-01-25]
  4. URL: www.wspolczesna.pl [dostęp: 2018-01-25]

Portal ma charakter informacyjno-edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w artykułach były zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz rzetelne, poparte źródłami naukowymi. Treści prezentowane na portalu nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej i być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy.

Alicja Chrzaszcz

Jestem pasjonatką zdrowia i ekologii, redaktorem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuję się głównie literaturą. W czasie wolnym... nie mam czasu wolnego :)

Zobacz wszystkie posty
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *