Noworodkowy Zespół Abstynencyjny (NAS) jest poważnym i kosztownym problemem zdrowotnym na całym świecie, wynikającym często z wieloletniego uzależnienia matki np. od opioidów. W samych Stanach Zjednoczonych, nakłady na leczenie NAS, zwiększyły się z $730 milionów do $1.5 miliarda czyli 2 dwukrotnie, tylko między 2009 a 2012 rokiem.

Noworodkowy Zespół Abstynencyjny (NAS) powstaje przez narażenie dziecka na narkotyki podczas ciąży.

Jak niemowlę może się uzależnić od narkotyków?

Kiedy matka podczas ciąży bierze narkotyki, niemowlę narażone jest na występowanie tych substancji w macicy. Noworodkowy Zespół Abstynencyjny (NAS) odnosi się do różnorodnych symptomów zespołu abstynencyjnego. Najpoważniejsze i najczęstsze wydają się przypadki noworodków, narażonych na działanie substancji opioidowych.

Kobiety i narkotyki.

Kłopoty dzieci z Noworodkowym Zespołem Abstynencyjnym

Klinicznie istotne, fizjologiczne objawy NAS obejmują nadpobudliwość, charakteryzującą się zwiększoną ruchliwością np. hipertonicznością, roztrzęsieniem, długotrwałym płaczem i bezsennością. Ponadto niemowlęta cierpią na ataki nieregularnego oddechu i tętna oraz mają problemy z termoregulacją – częstą gorączką i potliwością. Równocześnie występują poważne problemy z żywieniem. Spożycie nawet niewielkiej ilości pokarmu, zwykle kończy się wymiotami i biegunką.

Kobiety w Polsce i narkotyki

Wibroterapia u niemowląt z Noworodkowym Zespołem Abstynencyjnym

W 2017 roku przeprowadzono prospektywne badanie na 26 niemowlętach urodzonych  po 37 tygodniu ciąży. Niemowlęta z udokumentowanym narażeniem na płodowe substancje opioidowe, były hospitalizowane od urodzenia. Dzieci cierpiały na zespół absytnencyjny, od umiarkowanego, do ciężkiego. Oznaczało to konieczność leczenia farmakologicznego i dalsze obciążania małego organizmu kolejnymi dawkami substancji chemicznych.

NAS

Badanie wpływu wibroterapii na NAS – procedura

Z tego powodu zdecydowano się sprawdzić działanie wibroterapii. Zwłaszcza, że poprzednie badania wykazały, jak wibroterapia poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego i oddechowego bez zwiększonego pobudzenia i aktywności ruchowej u wcześniaków. Inne niefarmakologiczne metody terapii, takie jak  zminimalizowanie bodźców środowiskowych, częste przewijanie, odpowiednie ułożenie oraz znacząco zwiększone spożycie kalorii nie spełniają pokładanych w nich oczekiwań. Wiele z tych sposobów jest często niemożliwe do wykonania, lub daje niesatysfakcjonujące efekty. Z tej przyczyny większość niemowląt z NAS wymaga leczenia np. za pomocą morfiny. Może to przyczyniać się do długoterminowych, negatywnych konsekwencji związanych z dalszym rozwojem – w przeciwieństwie do wibroterapii, czego dowodzi opisane dalej badanie.

Niemowlęta i narkotyki

Aby zweryfikować wpływ wibroterapii, materac badanych dzieci został zastąpiony jednym lub dwoma specjalnie zbudowanymi materacami do wibroterapii, które mieściły się w standardowym łóżeczku szpitalnym i zapewniały wibracje w zakresie od 30 do 60 Hz i amplitudy od 10 do 12 μm. Badania przeprowadzano między 8.00 a 18.00 godziną. Po karmieniu niemowlę układano w łóżeczku w pozycji leżącej na wznak, na 30 minutową obserwację, aby zapewnić rzetelność badania i pozwolić dziecku zasnąć. Stymulacja wibroterapeutyczna była aplikowana naprzemiennie z 30 minutowymi przerwami między ciągłą wibracją (ON) i brakiem stymulacji (OFF). Kolejność cykli ON-OFF była losowa, ale równa ilościowo u wszystkich niemowląt  między okresami karmienia.

Jak wibroterapia wpłynęła na niemowlęta z NAS?

Wibroterapia zmniejszyła nadpobudliwość i patofizjologie powszechnie występujące u noworodków z Noworodkowym Zespołem Abstynencyjnym.

Badania wykazały, że wibroterapia może zapewnić bezpieczną, niefarmakologiczną interwencję, zmniejszającą nadmierną aktywność ruchową, zapewniając poprawę funkcji układu krążenia i układu oddechowego. Według badaczy z Bostonu, wibroterapia już teraz może służyć jako efektywna, nieinwazyjna, uzupełniająca interwencja terapeutyczna, poprawiająca zdrowie noworodków z NAS.

Oczywiście protokoły leczenia wymagają jeszcze optymalizacji parametrów, ale wyniki już są nader optymistyczne – nawet w tak trudnych przypadkach, jak niemowlęta z zespołem abstynencyjnym.

Artykuły powiązane: http://www.wibroterapia.com/wibroterapia-pomaga-prokreacji/

Źródła:

1. Zuzarte I., Indic P., Barton B., Paydarfar D., Bednarek F., Bloch-Salisbury E., 2017. Vibrotactile stimulation: A non-pharmacological intervention for opioid-exposed newborns. PLoS ONE 12(4):e0175981. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0175981.

2.Zaniedbania prenatalne. URL//http://wmbp.olsztyn.pl/pdf/63.pdf //dostęp:03.12.2018

 

Redakcja Wibroterapia.com

Jest nas kilkoro - więcej niż 5, ale mniej niż 10 :). Każdy z nas ma wiedzę i doświadczenie z zakresu fizjoterapii, rehabilitacji i medycyny. Chcemy, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się, jak wiele może zdziałać dobrego mechaniczny zdrowy bodziec - wibracja.

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *