Większość leków przeciwbólowych jest dostępna bez recepty, przez co można je mieć na wyciągnięcie ręki. Ze względu na skutki uboczne wynikające z ich długotrwałego stosowania, coraz więcej konsumentów zaczyna poszukiwać naturalnych alternatyw. Odpowiednio zażywane ziołowe produkty nie tylko koją ból, lecz także są o wiele bezpieczniejsze dla naszej wątroby. Po jakie naturalne produkty najlepiej sięgać, gdy dolegliwości bólowe utrudniają normalne funkcjonowanie?

Natura kontra chemia

Wbrew pozorom, popularne środki przeciwbólowe na bazie paracetamolu czy ibuprofenu wcale nie muszą być niezbędnikiem w domowej apteczce. Aby zadbać o swoje zdrowie, warto mieć pod ręką zestaw sprawdzonych produktów mających w składzie wyłącznie naturalne surowce. Jakie dokładnie zioła są w stanie ukoić nawet przewlekłe dolegliwości bólowe?

Kojące właściwości rumianku

Napar przygotowany z suszonych koszyczków Matricaria recutita to nie tylko jeden z bardziej znanych środków uspokajających. Ziółko to jest w stanie złagodzić również stany zapalne, które objawiają się dotkliwym i często długotrwałym bólem. W przypadku obolałych mięśni, migreny, bolącego brzucha czy kręgosłupa naturoterapeuci zalecają wypijać trzy filiżanki gorącego naparu lub rumiankowej herbaty. Tego rodzaju kuracja przeprowadzana cierpliwie i systematycznie może przynieść odczuwalną ulgę i sprawić, że dolegliwości bólowe trwale ustąpią. [1]

Koci pazur – tajna broń przeciwbólowa

Vilcacora, zwana kocim pazurem lub czepotą puszystą, to wywodzące się z Ameryki Południowej zioło o niezwykle szerokim zastosowaniu leczniczym. Z pomocą tej rośliny możemy zarówno wzmocnić odporność, jak i zniwelować uporczywy ból. Dzięki przeciwzapalnym właściwościom, zażywanie suplementów na bazie kociego pazura odpręża ciało, redukuje stany zapalne i zaczerwienienia, prowadząc w konsekwencji do znacznego zmniejszenia bólu i napięcia. [2]

Wierzba biała lepsza od aspiryny

Zbawienne właściwości Salix alba są znane ludzkości już od czasów starożytnych – stosowali ją zarówno Chińczycy, jak i Rzymianie. Jej surowiec leczniczy stanowi kora. Zawiera ona aktywną biologicznie substancję, zwaną salicyną, którą odkryto już w XIX  wieku. Jest ona pochodną kwasu acetylosalicylowego, a więc słynnej aspiryny. W odróżnieniu do niej nie wywołuje jednak żadnych skutków ubocznych przy długotrwałym stosowaniu. Co więcej, zażywanie suplementów zawierających korę białej wierzby redukuje dolegliwości bólowe skuteczniej niż jej chemiczny odpowiednik.

Boswellia serrata – ajurwedyjski sposób na poskromienie bólu

Zwana kadzidłem indyjskim boswellia to jedno z najpopularniejszych ziół wykorzystywanych w Ajurwedzie. Naturoterapeuci zalecają stosowanie żywicy tej rośliny w leczeniu stanów zapalnych, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów. Dzięki temu, że zioło to zawiera w swoim składzie kwas bosweliowy, poprawia przepływ krwi w tętnicach, zapobiegając tym samym różnego rodzaju zapaleniom. Na rynku boswellia występuje zarówno w formie kremu do stosowania na skórę, jak i tabletek doustnych. Regularne stosowanie preparatów  na bazie tego zioła zmniejsza obrzęki, wzmacnia kości i stawy, a także chroni wątrobę.

Zalety stosowania naturalnych środków przeciwbólowych

Jak widać, w przypadku dolegliwości bólowych nie jesteśmy skazani na paracetamol, ibuprofen czy aspirynę. Nie dość, że przedawkowanie chemicznych środków może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, to jeszcze często pogarszają one nasze ogólne samopoczucie. Z tego względu, warto jest skorzystać z szerokiej oferty ziołowych preparatów uśmierzających ból, które mogą się okazać równie skuteczne, a co najważniejsze – są w pełni bezpieczne dla wątroby. Nie bez znaczenia jest również to, że  ich stosowanie pozwala nam żyć w zgodzie z naturą.

Źródła:

  1. URL: www.poradynazdrowie.manpol.pl [dostęp: 2018-01-20]
  2. Rothfeld G, LeVert S (1998): Medycyna naturalna w leczeniu bólów pleców, Amber.

Portal ma charakter informacyjno-edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w artykułach były zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz rzetelne, poparte źródłami naukowymi. Treści prezentowane na portalu nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej i być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy.

Alicja Chrzaszcz

Jestem pasjonatką zdrowia i ekologii, redaktorem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuję się głównie literaturą. W czasie wolnym... nie mam czasu wolnego :)

Zobacz wszystkie posty
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *