Czasem ból kolana można skutecznie wyleczyć domowymi sposobami. Zwłaszcza, jeśli jego natężenie nie jest wysokie. Niewielkie urazy lub stany zapalne nadają się do leczenia bez konsultacji lekarskiej. Jedynie w przypadkach poważnych dolegliwości bólowych, spowodowanych kontuzją, konieczna jest specjalistyczna rehabilitacja lub nawet interwencja chirurgiczna. W jaki sposób możemy złagodzić ból kolana przy pomocy prostych, domowych metod?

Domowe sposoby na ból kolan

Ból kolan może mieć bardzo różne podłoże. Zaczynając od przeciążeń i urazów po przewlekłe stany zapalne i zwyrodnieniowe. Gdy mamy do czynienia z krótkotrwałym bólem kolan o średnim nasileniu, możemy spróbować wykorzystać domowe sposoby na ból kolan. Warto jednak pamiętać, że bolące kolana to może być bardzo poważny problem, a nie leczenie go zawsze pogłębia dolegliwość. Dlatego należy pamiętać o tym, że jeżeli ból kolana jest ostry, połączony z silną opuchlizną, nie przechodzi lub narasta, konieczna będzie wizyta u specjalisty. Znalezienie przyczyny bólu kolan to podstawa do wprowadzenia skutecznego leczenia i dalszego postępowania.

Domowa rehabilitacja na ból kolan?

Powstały w wyniku lekkiego urazu lub przeciążenia nie uciążliwy ból stawu kolanowego, z reguły nadaje się do leczenia naturalnymi środkami. W celu złagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości, wystarczy zaopatrzyć się w niezbędne produkty i cierpliwość. Jeśli będziemy systematycznie stosować pomocne preparaty i zabiegi, ból zacznie stopniowo ustępować, a my w pełni sił powrócimy do swoich codziennych aktywności. [1] Bóle stawów kolanowych o lekkim nasileniu i nie związane z nagłymi urazami można z powodzeniem leczyć w domu. Domowe sposoby na bóle stawów kolanowych mogą, być również uzupełnieniem leczenia zaleconego przez lekarza ortopedę. Warto je jednak skonsultować z lekarzem ze względu na możliwe interakcje między stosowanymi lekami, a metodami domowymi.

Skuteczne domowe sposoby na ból kolana

Gdy dokucza nam opuchnięte kolano lub bolące stawy kolanowe w pierwszym odruchu sięgamy po sprawdzone domowe sposoby leczenia. Nasze babcie często skutecznie radziły sobie z tego typu dolegliwościami. Zimne okłady, odpoczynek, sól Epsom czy domowa wibroterapia mogą skutecznie wspomóc leczenie. Jednak gdy u podłoża naszych dolegliwości leżą choroby przewlekłe takie jak reumatoidalne zapalenie stawów czy młodzieżowe zapalenie stawów konieczne będzie leczenie odpowiednio dobranymi lekami. Również urazy, które w lekkich przypadkach można leczyć w domu wymagają fachowej diagnostyki ponieważ w skrajnych przypadkach mogą skończyć się nawet interwencją chirurga.

Domowe sposoby na bolące kolana: odpoczynek i chłodzący kompres

Jeśli nadwyrężymy kolano w wyniku intensywnych ćwiczeń albo stłuczemy je przy upadku, powinniśmy czym prędzej przeprowadzić domową pierwszą pomoc. W tym celu należy ułożyć się wygodnie na płaskiej powierzchni, a następnie przyłożyć do kolana zimny kompres, np. woreczek z kostkami lodu.

Domowe sposoby na ból kolan - Chłodzący kompres na bolące kolano

Po tym zabiegu delikatnie owijamy kolano specjalnym bandażem, by zapobiec obrzękowi i podnosimy nogę lekko do góry, aby staw kolanowy był w pełni zrelaksowany a krew w kończynie krążyła bez przeszkód. Jeżeli czujesz poprawę, to najważniejsze będzie, co zrobisz dalej. Powrót do aktywności/czynności, która doprowadziła do bólu, może doprowadzić do przewlekłego schorzenia lub poważnego uszkodzenia. Daj swojemu kolanu czas na dojście do siebie. W tym przypadku najważniejszy będzie odpoczynek i ograniczenie aktywności fizycznej. Jednak nie należy zapominać, że uraz lub przeciążenie kolan które nie przechodzi lub związane jest z nasileniem objawów bólowych wymaga konsultacji lekarskiej i najczęściej diagnostyki obrazowej.

Domowe sposoby na ból kolan: kąpiel z dodatkiem soli Epsom

Sól Epsom, inaczej nazywana solą gorzką, to związek siarki i magnezu (siarczan magnezu), który posiada m.in. właściwości łagodzące ból stawów oraz mięśni. [2] Jest ona łatwo dostępna i kosztuje niewiele. Kąpiel z dodatkiem soli Epsom jest wskazana przede wszystkim w przypadku bólu wynikającego z przeciążenia, np. po intensywnym treningu.

By przygotować leczniczą kąpiel, wystarczy dodać jedną lub dwie szklanki soli Epsom do ciepłej wody. Kąpiel powinna trwać ok. 20-30 minut. W czasie kąpieli nie należy używać żadnych środków kosmetycznych, np. mydła czy płynu do kąpieli. Kąpiel z dodatkiem soli Epsom jest również skuteczna gdy ból kolana związany jest z nadwyrężeniem lub naciągnięciem ścięgien. Ogranicza ona dolegliwości bólowe i stan zapalny.

Domowe sposoby na ból kolana: nawadnianie organizmu

Chrząstka składa się w 80% z wody. Odwodnienie już na poziomie 2-3%, które nie objawia się jeszcze pragnieniem, zaburza homeostazę naszego organizmu, co może także ograniczać dostarczanie wody stawom.

Organizm w pierwszej kolejności dba o to, by nawodnione zostały narządy zewnętrzne, a gdy brakuje wody, to pobiera ją właśnie ze struktur stawowych (np. chrząstki, dysków stawowych). Może to objawiać się bólem, a długotrwałe odwodnienie nawet pośrednio prowadzić do stanów zapalnych stawów czy zwyrodnień. Dlatego tak ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wody przez cały dzień.

Domowe sposoby na ból kolan - Woda z limonką

Domowe sposoby na bolące kolana: wibroterapia w domu

Wibroterapia, czyli terapia wibracjami, jest metodą stosowaną w gabinetach fizjoterapeutycznych oraz szpitalach, ale można z niej korzystać także w domu. To terapia nieinwazyjna, w pełni bezpieczna oraz posiadająca bardzo krótką listę przeciwwskazań. Przeciwbólowe działanie wibroterapii zostało potwierdzone w licznych polskich i zagranicznych badaniach. [3] Skutecznie ogranicza ból kolan i bóle stawów o różnym podłożu. Wspomaga rehabilitację i usprawnia mięśnie ułatwiając powrót do zdrowia. Jest z powodzeniem stosowana w rehabilitacji sportowców i regeneracji osób zawodowo zajmujących się sportem.

Wibroterapia Vitberg - skutecznie na ból i problemy z kolanami

Odpowiednie dopasowanie modułów urządzenia do wibroterapii do Twojego ciała ma kluczowe znaczenie dla skuteczności zabiegów.

Sprawdź
Vitberg-RS-Recovery-System-moduł kolana

Jednym z najbardziej uznanych producentów sprzętu do wibroterapii jest polska firma Vitberg. Z urządzenia Vitberg korzysta ponad milion osób w całej Europie. Ten aparat do wibroterapii składa się z Aparatu Bazowego oraz modułów dodatkowych, przeznaczonych do terapii poszczególnych części ciała, np. nóg i kolan – Moduł Kolana. Zastosowanie modułu przedstawione zostało w poniższym filmie:

https://youtu.be/2nOTcaKrHWc

Domowe sposoby na ból kolan: orientalna maść, która ukoi ból

Poza założeniem opatrunku i przykładaniem do problematycznego miejsca lodowego kompresu, warto wspomóc leczenie naturalną maścią, mającą na celu przyspieszenie procesu regeneracji obolałego kolana. Najlepiej przygotować domowy preparat stanowiący mieszankę cynamonu, imbiru, greckiego mastyksu i oleju sezamowego. Jego działanie zostało zbadane przez naukowców, a wyniki eksperymentu opublikowano w czasopiśmie Pakistan Journal of Biological Sciences. [4]

W badaniu wzięły udział 92 osoby ze stwierdzoną chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. Jedna grupa badanych stosowała maść, zawierającą środek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy o udokumentowanym działaniu medycznym (bazujący na kwasie salicylowym), a druga – maść, w której składzie były tylko naturalne składniki, takie jak cynamon, imbir, mastyks i olej sezamowy. Pacjenci stosowali te środki dwa razy dziennie przez 6 tygodni. Jak wynika z obserwacji badaczy, naturalna maść była równie skuteczna, co środek bazujący na kwasie salicylowym. Przy okazji warto wyjaśnić, że kwas salicylowy to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) z grupy nieacetylowanych salicylanów.

Domowe sposoby na ból kolana: moc naturalnej aspiryny

W przypadku chronicznego bólu stawu kolanowego, który jest spowodowany stanem zapalnym, naturoterapeuci zalecają stosowanie kory wierzby białej. [5] Ekstrakt pozyskiwany z tego surowca działa podobnie do aspiryny, dlatego powinno się stosować go zamiast chemicznego odpowiednika. Kora wierzby zawiera związek o nazwie salicyna, który posiada działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe.

W jakiej formie przyjmować korę wierzby? Dostępne są tzw. herbatki z kory wierzby, ale w suszu znajduje się zbyt mało salicyny, by napar posiadał właściwości podobne do aspiryny. Dlatego rekomendowane są suplementy – tabletki zawierające standaryzowany wyciąg z kory wierzby. Więcej informacji o tych suplementach oraz wskazówki dotyczące dawkowania można uzyskać w aptekach. Skuteczność przeciwzapalnego i uśmierzającego ból działania kory wierzby, wykazało badanie naukowe przeprowadzone w 2001 roku.

Kiedy należy udać się do specjalisty?

Domowe zabiegi i preparaty mające na celu zmniejszenie bólu kolana czasem mogą wspomóc odpowiednie ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza, jeśli dolegliwości tego rodzaju wynikają z nadwagi lub siedzącego trybu życia.

Jeżeli jednak naturalne metody uśmierzające ból kolana nie przyniosą pożądanego efektu, należy skorzystać z pomocy lekarskiej. [6]

Domowe sposoby na ból kolan- Bolące kolano - rehabilitacja

Czasem, w celu znalezienia przyczyny bólu, trzeba wykonać zdjęcie rentgenowskie, które pomoże specjaliście zaplanować odpowiednie leczenie schorzenia. Więcej o przyczynach i leczeniu piszemy w artykule: Ból kolan – rodzaje bólu i leczenie.

Źródła:

  1. URL: https://www.healthline.com/health/pain-relief/knee-pain-home-remedies [dostęp: 2018-01-15]
  2. URL: https://www.painscience.com/articles/epsom-salts.php [dostęp: 2020-01-09]
  3. URL: https://rehmed.pl/resources/html/article/details?id=181863&language=en [dostęp: 2020-01-09]
  4. URL: https://scialert.net/abstract/?doi=pjbs.2011.715.719 [dostęp: 2020-01-09]
  5. http://pennstatehershey.adam.com/content.aspx?productId=107&pid=33&gid=000281 [dostęp: 2020-01-09]
  6. Kusz D. (2010): Kompendium traumatologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

Portal ma charakter informacyjno-edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w artykułach były zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz rzetelne, poparte źródłami naukowymi. Treści prezentowane na portalu nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej i być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy.

Redakcja Wibroterapia.com

Jest nas kilkoro - więcej niż 5, ale mniej niż 10 :). Każdy z nas ma wiedzę i doświadczenie z zakresu fizjoterapii, rehabilitacji i medycyny. Chcemy, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się, jak wiele może zdziałać dobrego mechaniczny zdrowy bodziec - wibracja.----------------------------------
There are several of us - more than 5, but less than 10 :). Each of us has knowledge and experience in physiotherapy, rehabilitation and medicine. We want as many people as possible to learn how much good a mechanical healthy stimulus - vibration - can do.

Zobacz wszystkie posty
5 komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Nie wspominam dobrze bólu kolan. Pierwsze objawy bólu kolan zaczęły pojawiać się w ósmym miesiącu ciąży. Moje stawy nie mogły znieść już takiego obciążenia. A najzabawniejsze jest to, że nigdy wcześniej nie miałam problemy ze stawami a tym bardziej bólem kolan. Ratowałam się zimnymi okładami, wibroterapię przeszłam właśnie u fizjoterapeuty. Nie powiem, zabieg naprawdę pomaga. Aktualnie cały czas biorę suplement na wzmocnienie kości i stawów. Przy małym dziecku kolana wciąż pracują bardzo intensywnie. Boję nawrotu bólu.

  • Jaki środek zawierający kwas salicylowy był użyty w badaniu porównawczym z maścią zawierającą imbir i inne naturalne składniki? Bardzo proszę o odpowiedź. Maria

  • A mi się wydaje, że domowe sposoby nie zawsze wystarczą… Wiadomo, to fajny dodatek do Rehabilitacji. Ale każdy powinien zacząć od fachowej opieki. Ja jechałem z Łodzi do Szpitala św. Łukasza w Bielsku-Białej (www.ortopedia-sportowa.pl) bo przekonało mnie to, że będę mógł umówić się na wizytę do fachowca, p. Brzóski. Od ortopedy w moim mieście słyszałem, że mogę zapomnieć o sporcie – a w św. Łukaszu zajęli się mną tak, że dziś regularnie biegam półmaratony. Polecam!

  • Chodzenie boso. Mam chodzenia na kurs około 30 min i jak wracam to już ze 45 min. Przebywanie na słońcu i boso chodzić to zdrowie. Tak Jak chłopi na słońcu cały dzień w polu i zdrowi jak konie. Po 1sze Boso to masowanie pobudzanie dla lepszego dzialania receptorów na stopach z chińskiej akupunktury. Dwa to uziemienie pozbycie się ładunków elektrycznych które powstają w ciele podejrzewam że wolne rodniki pozbywa się. trzy to ziemia ściąga z kosmosu energię i będąc boso połączonym z ziemią przechodzi na nasze ciało potencjał z Ziemi. Zaczelem chodzić boso tak w maju to mija 5 miesiące a też nie do końca zdrowo się odżywiałem sporo dni po flaszce wina lub piwa odpowiednio więcej. Mam problem z bolącym biodrem po wypadku w 2010 po 2 latach zaczęło boleć. Ma ograniczoną ruchomość staram się je rozruszać ale niechętnie bo boli. Na prześwietleniu z 2018 mam w stawie białą otoczkę główki uda. Jednym z powodów picia było zapijanie bólu tego biodra, od miesiąc czy 2 wciągam nosem Hash Cbd bo nie lubię palić, raz na dzień i nieregularnie i słucham wibrracii 432 herców i innych w śnie a w dzień też często. Wszystkie moje zabiegi zmierzają do wyleczenia tego biodra jak i prostatowego sikania. Poza tym jestem zdrowy mam 49lat. 14.10.21 stwierdzam że pozbyłem się bólu z biodra tylko pozostaje jeszcze w skrajnych pozycjach ale to tylko drobinka i rozciągnięcie bo nie ma pełnego zakresu ruchu. Ale jest bez bólu choć jeszcze nie idealne. Nie wiem co mogło uruchomić leczenie bo z 1-2 gramy cbd wciagnelem bo prawie całą paczka z 10g została. Jak najnaturalniej owoce warzywa jeść, więcej ryb niż mięsa, też bez mleka i mącznych i cukru