Czasami ból kolana można skutecznie wyleczyć domowymi sposobami. Zwłaszcza, jeśli jego natężenie nie jest wysokie. Niewielkie urazy lub stany zapalne nadają się do leczenia bez konsultacji lekarskiej. Jedynie w przypadkach poważnych dolegliwości bólowych spowodowanych kontuzją konieczna jest specjalistyczna rehabilitacja lub nawet interwencja chirurgiczna. W jaki sposób możemy złagodzić ból kolana przy pomocy prostych, domowych metod?

Domowa rehabilitacja?

Powstały w wyniku urazu lub wewnętrznego stanu zapalnego długotrwały ból stawu kolanowego, z reguły nadaje się do leczenia naturalnymi środkami. W celu złagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości, wystarczy zaopatrzyć się w niezbędne produkty i cierpliwość. Jeśli będziemy systematycznie stosować pomocne preparaty i zabiegi, ból zacznie stopniowo ustępować a my w pełni sił powrócimy do swoich codziennych aktywności. [1]

Po pierwsze: odpoczynek i chłodzący kompres

Jeśli nadwyrężymy kolano w wyniku intensywnych ćwiczeń albo stłuczemy je przy upadku, powinniśmy czym prędzej przeprowadzić domową pierwszą pomoc. W tym celu należy ułożyć się wygodnie na płaskiej powierzchni a następnie przyłożyć do kolana zimny kompres, np. woreczek z kostkami lodu. Po tym zabiegu delikatnie owijamy kolano specjalnym bandażem, by zapobiec obrzękowi i podnosimy nogę lekko do góry, aby staw kolanowy był w pełni zrelaksowany a krew w kończynie krążyła bez przeszkód.

Wibroterapia Vitberg - skutecznie na ból kolana

Odpowiednie dopasowanie modułów urządzenia do wibroterapii do Twojego ciała ma kluczowe znaczenie dla skuteczności zabiegów.

Sprawdź

Orientalna maść, która ukoi ból

Poza założeniem opatrunku i przykładaniem do problematycznego miejsca lodowego kompresu, warto wspomóc leczenie naturalną maścią, mającą na celu przyspieszenie procesu regeneracji obolałego kolana. Najlepiej przygotować domowy preparat stanowiący mieszankę cynamonu, imbiru , greckiego mastyksu i oleju sezamowego. Jego działanie zostało zbadane przez naukowców, którzy wykazali, że jest on tak samo skuteczny, jak dostępne bez recepty kremy zawierające chemiczne środki przeciwbólowe. Wyniki eksperymentu opublikowano w czasopiśmie Pakistan Journal of Biological Sciences

Moc naturalnej aspiryny

W przypadku chronicznego bólu stawu kolanowego, który jest spowodowany stanem zapalnym, naturoterapeuci zalecają stosowanie kory wierzby białej. [2] Ekstrakt pozyskiwany z tego surowca działa podobnie do aspiryny, dlatego powinno się stosować go zamiast chemicznego odpowiednika. Skuteczność przeciwzapalnego i uśmierzającego ból działania kory wierzby, wykazało badanie naukowe przeprowadzone w 2001 roku.

Kiedy należy udać się do specjalisty?

Domowe zabiegi i preparaty mające na celu zmniejszenie bólu kolana czasami mogą wspomóc odpowiednie ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza, jeśli dolegliwości tego rodzaju wynikają z nadwagi lub siedzącego trybu życia. Jeżeli jednak naturalne metody uśmierzające ból nie przyniosą pożądanego efektu, należy skorzystać z pomocy lekarskiej. [3] Czasami, w celu znalezienia przyczyny bólu, trzeba wykonać zdjęcie rentgenowskie, które pomoże specjaliście zaplanować odpowiednie leczenie schorzenia.

Źródła:

  1. URL: https://www.healthline.com/health/pain-relief/knee-pain-home-remedies [dostęp: 2018-01-15]
  2. URL: https://www.umm.edu/health/medical/altmed/herb/willow-bark [dostęp: 2018-01-15]
  3. Kusz D (2010): Kompendium traumatologii, Wydawnictwo Lekarskie PLWL.
Avatar

Alicja Chrzaszcz

Jestem pasjonatką zdrowia i ekologii, redaktorem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuję się głównie literaturą. W czasie wolnym... nie mam czasu wolnego :)

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *