Ból kręgosłupa, w szczególności odcinka lędźwiowego, nie tylko odbija się na naszym samopoczuciu, lecz także może skutecznie uniemożliwić wykonywanie codziennych obowiązków. W celu pozbycia się uporczywych dolegliwości, zwykle sięgamy po proszki i maści przeciwbólowe. Niestety nie zawsze przynoszą one pożądany efekt i nie są łaskawe dla naszego zdrowia. W walce z bólem warto zburzyć schematy, korzystając z całkiem nowych, a zarazem skutecznych i prostych metod.

Ból pleców – co zamiast tabletki?

Przyczyn bólu pleców może być wiele. Zależą one nie tylko od stanu zdrowia, lecz także wieku pacjenta. Bywa, że dolegliwości bólowe mają charakter ostry, czasem wręcz paraliżujący. Mogą być spowodowane przeciążeniem kręgosłupa wskutek dźwigania ciężarów albo przebywaniem zbyt długo w pozycji siedzącej. Bywa że ból chroniczny jest następstwem ukrytej choroby, takiej jak osteoporoza czy zmiany zwyrodnieniowe stawów. W takich sytuacjach, by udzielić sobie doraźnej pomocy. można sięgnąć po tabletki przeciwbólowe albo zmniejszające napięcie mięśni maści rozgrzewające. Czasami warto jednak wypróbować proste, naturalne zabiegi uśmierzające ból pleców, które można wykonać we własnym domu. Oto niektóre z nich:

Ruch to zdrowie

Mimo że ćwiczenia fizyczne to ostatnia rzecz, która nam przychodzi na myśl w przypadku dolegliwości bólowych, odpowiednio przeprowadzone, mogą przynieść poprawę samopoczucia. [4] W przypadku przewlekłego bólu kręgosłupa najlepiej sprawdzi się rozciąganie. Wystarczy położyć się na brzuchu i mocno odchylić plecy do tyłu jednocześnie przenosząc cały ciężar ciała na ramiona. Aktywność należy powtórzyć kilka razy. Po pewnym czasie zaczniemy odczuwać ulgę. W sieci można znaleźć wiele innych propozycji ćwiczeń rozciągających, które odciążają nasz kręgosłup. Należy jednak pamiętać, żeby przed rozpoczęciem domowych treningów skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza, jeśli cierpimy na ból pleców spowodowany urazem.

Relaks w wannie

Aby rozluźnić mięśnie i, tym samym, pozbyć się potęgującego ból napięcia, wcale nie musimy stosować maści rozgrzewających. Taką samą funkcję spełni gorąca kąpiel, która zadziała na nasze ciało przeciwzapalnie i przeciwbólowo. [2] W celu wzmocnienia efektywności takiego zabiegu, warto dodać do wody odrobiny soli do kąpieli lub odprężającego olejku lawendowego. Po kąpieli warto położyć się do łóżka – najlepiej na wznak. W ten sposób ból pleców zostanie zniwelowany, a my, nawet po krótkiej drzemce będziemy w pełni sił. Świetne efekty mogą przynieść również aromatyczne kąpiele w ziołach leczniczych. Oto kilka pomysłów na ich przygotowanie.

Kojące okłady z lodu

Zamiast nakładać na bolące partie ciała maść chłodzącą, możemy przygotować domowy kompres. Tego typu forma radzenia sobie z bólem jest nie tylko bardziej ekonomiczna, lecz także pozostaje w zgodzie z naturą. Zimne okłady z kostek lodu szybko przynoszą ukojenie i można je stosować dowolną ilość razy w ciągu doby. Fizjoterapeuci jednak zaznaczają, że tego rodzaju kuracja może przynieść pożądany efekt do 72 godzin po wystąpieniu urazu. Po tym czasie zaleca się stosowanie okładów rozgrzewających.

Rozgrzewający kompres

Z kolei maść rozgrzewającą zastąpi samodzielnie przygotowany kompres z folii spożywczej i gazy. [1] Materiał wystarczy lekko namoczyć w ciepłej wodzie i przyłożyć do obolałego miejsca. Dla wzmocnienia działania okładu należy owinąć gazę folią spożywczą, dzięki czemu ciepło nie będzie uciekać. Alternatywnie można przykładać do ciała termofor wypełniony gorącą wodą.

Prosty sposób na ból pleców?

Jak widać, aby poradzić sobie z bólem pleców, nawet tym najbardziej uporczywym, wcale nie musimy sięgać po farmaceutyki. Naturalne metody nie tylko niemal nic nie kosztują, lecz także są zdrowsze i pozostają w zgodzie z naturą. [3] Co ważne, poszczególne zabiegi możemy wykonać samodzielnie, bez wychodzenia z domu. Nie od dziś wiadomo, że geniusz tkwi w prostocie. Z tego też powodu zbawienne na ból pleców mogą się też okazać zabiegi wibroterapii. Więcej o badaniach na ten temat w naszym artykule.

Źródła:

  1. URL: https://www.medme.pl/artykuly/co-pomaga-na-bol-plecow-5-domowych-sposobow,35534.html [dostęp: 2018-01-15]
  2. URL: https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-bol-kregoslupa [dostęp: 2018-01-15]
  3. Brownstein A (2007): Naturalna terapia bólu kręgosłupa : współdziałanie ciała i umysłu o dowiedzionej skuteczności. Wydawnictwo Książka i Wiedza.
  4. Kost E (2000): Ćwiczenia usprawniające w wybranych schorzeniach kręgosłupa. Extrema.
Avatar

Alicja Chrzaszcz

Jestem pasjonatką zdrowia i ekologii, redaktorem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuję się głównie literaturą. W czasie wolnym... nie mam czasu wolnego :)

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *