Zachęcam, aby zasady te dotyczące bólu kolana wprowadzać w życie harmonijnie i łącząc z codziennymi, dotychczasowymi zajęciami tak,  by zupełnie przy okazji zachować nasze cenne stawy w jak najdłuższym zdrowiu i sprawności.

Kiedy w końcu znajdziesz czas aby zadbać o swoje kolana, może się okazać że zaszły w nich nieodwracalne zmiany. Ból kolana, sztywnienie, ale nawet siedząca praca  – to sygnały ostrzegawcze, których nie można lekceważyć. Ale bardzo często odkładamy decyzję o zadbaniu o siebie na jutro, pojutrze, nowy rok – bo wymaga to czasu, bo może lekarz będzie chciał operować, czego my z kolei nie chcemy.  Dlatego podejmując dziś temat zadbania o kolana, przyjrzyjmy się uniwersalnym „ sposobom” , które warto wprowadzać w swoje i bliskich życie, z łatwością i bez specjalnych zabiegów, mogących zakłócić rytm dnia. Zachęcam, aby prawdy te wprowadzać w życie harmonijnie i łącząc z codziennymi, dotychczasowymi zajęciami tak,  by zupełnie przy okazji zachować nasze cenne stawy w jak najdłuższym zdrowiu i sprawności. ( jak najdłużej w dobrym stanie). 

Zdrowe kolana – jak o nie zadbać

Stopy

Stopy!!! Trudno je podejrzewać o ból kolan ale… miewają ogromny wpływ na ich stan. Deformacje stopy spowodowane haluksami, płaskostopiem czy urazami a nawet wytwory skórne, odciski, rany, „ nagnioty”, otarcia wymuszają odciążenia, niewłaściwe ustawienia nóg podczas chodzenia a tym samym niekoniecznie dobre pozycje kolan, wykonywanie ich pracy pod niewłaściwym kątem i przy zmienionej osi. Podobnie gdy stopy dotykają powierzchni po której stąpamy, uderzenia stopy o podłogę, twarde nawierzchnie odbiją się „ czkawką” naszym kolanom. Co możemy zrobić? Zadbajmy o amortyzację i ochronę naszych stóp przed urazami, następującymi zniekształceniami, nośmy dobrze dopasowane obuwie na elastycznej podeszwie, nigdy za wąskie, nigdy za małe…

Ruch

Kolana nie znoszą bezruchu. To je zabija. Stawy te muszą pracować regularnie. Długotrwałe leżenie czy siedzenie w ogóle im nie służy. Stanie tym bardziej. Dziś, kiedy mnóstwo czasu zabiera nam praca statyczna a wszędzie docieramy samochodem, stawy kolanowe tracą szansę na „ rozruch”, dożywienie swoich elementów i tym samym wytworzenie zadowalającej jakości warstwy maziowej.

Marsz

Dlatego ponad wszystko zafundujmy sobie codzienną porcję marszu. Wykorzystujmy tu każda możliwą sposobność by jednak wykonać kilkaset kroków, pójdźmy piechotą choćby do pobliskiego sklepu.

Odpowiednia waga ciała

Wędrowanie, marsz wspomogą nas również  w utracie lub utrzymaniu wagi, właściwej. Obciążenie to częsty czynnik, sprawiający, że kolana krzyczą bólem. Ten staw do działań specjalnych o wielozadaniowej roli, mimo swojej fantastycznej konstrukcji nie jest Tytanem… Długotrwałe dźwiganie niepotrzebnych ciężarów – w tym przypadku naszej nadwagi – po prostu „daje mu w kość”….

Dieta

A skoro o odchudzaniu mowa a raczej, tak to nazwijmy –  modyfikacji naszych zachowań żywieniowych – popularnie dieta, komponujmy ją tak, by nie brakło w niej nie tyle ilości co jakości potrzebnych składników. Różnorodna dieta buduje, stymuluje produkcję proteoglikanów i kolagenu, zawiązujących maź stawową, spowalnia degradację tkanki chrzęstnej, zapewniając stawom elastyczność. Jedzmy więc kolorowo i zróżnicowanie. Podstawa to owoce i warzywa. Polecamy trzy produkty, które w szczególności warto włączyć do diety, jeżeli zalezy nam na zdrowiu naszych stawów:


  • Jarmuż – zawiera… No właśnie, zobaczmy co zawiera 100g jarmuzu (USDA National Nutrient Database)
  • Pomimo, że częśc osób nie przepada za jego smakiem, nie bez przyczyny jarmuż cieszy się obecenie niesamowitą popularnością.
  • Olej lniany (tylko na zimno!) – zawiera  duże ilości kwasów tłuszczowych Omega 3, wpływających korzystnie na stawy. Alternatywnie można spożywać na przykład siemię lniane, również bogate w ten składnik pokarmowy.
  • Jagody – to bardzo silne orzeciwutleniacze zawierające między innymi  mirtylinę odpowiedzialną za uelastycznienie naczyń krwionośnych.

Woda!

Nie tylko zaspokaja odczuwalne pragnienie, wypłukuje śmieci metaboliczne i pozwala pozbyć się toksyn. To wszystko o niej wiemy ale zapominamy, że chrząstka stawów ( wszystkie trzy jej typy; szklista, sprężysta i włóknista) składa się w końcu do 80% z wody. Pozostała część – żelowa macierz, to substancja nadająca chrząstce kształt, zbudowana z kilku rodzajów białka- kolagenu oraz białek niekolagenowych a także z proteoglikanów, wszystkie one tworzą uporządkowaną sieć. Tę misterną plątaninę a raczej molekularne rusztowanie, wypełnia woda.  Właściwe nawodnienie to, możemy stwierdzić, być albo nie być tej fizjologicznej tkanki. Sięgajmy po wodę mądrze, pijmy ją małymi porcjami, za to bardzo regularnie przez cały dzień.

Równowaga

Trenuj równowagę mięśniową, wzmacniając mięśnie dolnej części ciała wypracowujesz stabilizację. Regularny, pewny chód to nie tylko bezpieczeństwo Twojej lokomocji i równowagi. Stabilny ruch zabezpiecza w dużym stopniu kolana przed urazami, poza tym sprawny aparat mięśniowy wspomaga skomplikowaną pracę stawów kolanowych i znacznie odciąża staw ale….

Mierz siły na zamiary

Staraj się unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, szczególnie nagłego lub skoncentrowanego w krótkim czasie. Forsowny sport czy praca ( dźwiganie, klęczenie, zeskoki), nadwyrężają możliwości mechaniczne i materiałowe stawów a wymaganie od swoich kolan więcej, niż to, co dla nich możliwe, doprowadza do objawu ( syndromu) zużycia. To wcześniej, niż biologicznie przewidziany dla kolan indywidualny „ termin przydatności”.

Szacunek

Proste czynności dnia postaraj się od dziś wykonywać z szacunkiem dla swoich kolan i w sposób prawidłowy. Zwróć uwagę jak podnosisz, jak stąpasz, jak się obracasz na nogach a w krótkim czasie wejdzie Ci to w nawyk. Zapanuj nad swoimi ruchami i odruchami, jeśli ćwiczysz, poinstruuj się, jak należy wykonywać dane ćwiczenie, utrwalają się dobre zachowania ale i te złe- wyeliminuj je. Może wykonujesz zbyt dużo lub niewłaściwe ruchy, warto się dowiedzieć. Prawdopodobnie wystarczy jedna wizyta u instruktora i więcej zyskasz, niż stracisz… Za „dobre zmiany” podziękuje Ci całe ciało. Jeśli ćwiczysz ze sprzętem lub na maszynach do ćwiczeń, rób to także prawidłowo. Przypilnuj tego na początku a „wejdzie w krew”. Tymi prostymi zachowaniami uchronisz prawdopodobnie kolana przed zbyt dużymi lub niepotrzebnymi naciskami.

Jak dbać o kolana – podsumowanie

Pamiętaj, powyższe metody mogą pomóc Ci w utrzymaniu kolan i organizmu w dobrym stanie. Zadbaj o siebie i zobaczysz po krótkim czasie jak duże odnosisz z tego korzyści.  Jeżeli jednak doszło do urazu mechanicznego konieczna może okazać wizyta u ortopedy.

Wibroterapia na ból kolana - skutecznie.

Zabiegi w twoim domu bez efektów ubocznych. Zobacz jak może pomóc wibroterapia na Twoje kolana.

Czytaj więcej

Warto wiedzieć – bolesność stawu kolanowego

Bolesność stawu kolanowego, istotna również nie tylko z powodu ograniczeń ruchu, jakie powoduje,  wynika ze specyfiki skomplikowanej budowy. Przede wszystkim staw kolanowy jest mocno unerwiony ( poza chrząstką, tkanką nie zawierającą ani żadnych naczyń ani unerwień). Dochodzą do niego nerwy; udowy, piszczelowy, strzałkowy wspólny i zasłonowy. Z obydwu stron, zarówno od strony uda jak i podudzia docierają do kolana sygnały bólowe. Ten „czuły” staw, można uznać za sygnalizator problemów nawet w bardzo odległych od niego miejscach, niestety często już w czasie, gdy zmiany chorobowe trwają długo i są mocno zaawansowane. Unaczynienie zapewniają; tętnica zstępująca kolana, gałąź okalającej udo, tętnicy bocznej, dwie tętnice piszczelowe wsteczne, gałąź okalająca strzałkę od tętnicy piszczelowej tylnej oraz pięć tętnic pochodzenia od tętnicy podkolanowej. Elastyczność i drożność tych naczyń stanowi o zapewnieniu budulca wszystkim elementom stawu, niestety coraz częstsze zaburzenia pracy układów krwionośnego i limfatycznego, odbijają się mocnym echem na sile naszych kolan.

Avatar

Redakcja Wibroterapia.com

Jest nas kilkoro - więcej niż 5, ale mniej niż 10 :). Każdy z nas ma wiedzę i doświadczenie z zakresu fizjoterapii, rehabilitacji i medycyny. Chcemy, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się, jak wiele może zdziałać dobrego mechaniczny zdrowy bodziec - wibracja.

Zobacz wszystkie posty

1 komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *