Jednym z najczęstszych powikłań neurologicznych, występujących w następstwie cukrzycy jest neuropatia, ograniczająca jakość i długość życia chorych. Ryzyko jej wystąpienia rośnie wraz z czasem trwania cukrzycy i nasileniem hiperglikemii. Na podstawie przeprowadzonych badań okazuje się, że metoda wibracyjna może być skutecznym sposobem terapii i spowalniania powikłań cukrzycowych.

 W momencie rozpoznania cukrzycy neuropatię można stwierdzić u 7,5% pacjentów, a po 25 latach trwania choroby dotyczy ona ponad 50% pacjentów. Choroba ta wpływa na propriocepcję – czucie głębokie, które odpowiada za przesyłanie informacji o ułożeniu ciała i napięciu mięśniowym. Utrata lub redukcja takiej informacji z nóg i stóp prowadzi do zaburzenia równowagi i zwiększenia niestabilności postawy ciała  podczas chodu, co może skutkować ryzykiem upadku.

Wibracje kontra neuropatie cukrzycowe. Pod lupą naukowców…

Badanie wpływu wibracji na stabilizację posturalną pacjentów z neuropatią cukrzycową przeprowadzono na dwunastu pacjentach (kobietach i mężczyznach), którym zaaplikowano 8 tygodniową terapię wibracyjną o niskiej częstotliwości, na podeszwową cześć stóp. Pacjenci w pozycji siedzącej ustawiali stopy na poduszce, w której wytwarzano drgania o częstotliwości 10 Hz, trwające 30 minut. W trakcie badania pacjenci nie wykonywali żadnych innych ćwiczeń fizycznych. Na początku i końcu 8 tygodniowej terapii wibracyjnej badani przeszli badanie neurologiczne z wykorzystaniem EMG, stabilności posturalnej oraz oceniali skalę odczuć bólowych za pomocą skali VAS. Po zakończeniu terapii u pacjentów stwierdzono zmniejszenie bólu oraz uczucia mrowienia w stopach. Badanie EMG wykazało wzrost przewodnictwa nerwowego w obu stopach oraz zwiększyła się stabilność postawy.

Doskonała efektywność wibroterapii

Wyniki tych badań dowodzą, że stosowanie terapii wibracyjnej może być skuteczną metodą w leczeniu i spowalnianiu powikłań cukrzycy. Zdaniem autorów badania na poprawę tych wskaźników miała wpływ poprawa mikrokrążenia w kończynach dolnych, aktywacja receptorów dotykowych w podeszwowych częściach stopy oraz mechanoreceptorów w skórze, stawach i mięśniach, które zapewniają niezbędne informacje propriocepcyjne. Niewątpliwie zaletą wibroterapii stóp oprócz korzyści zdrowotnych, jest łatwość i wygoda stosowania, bez radykalnych zmian codziennego życia.

 

Cukrzyca i powikłaniaNiepocieszające raporty.

Cukrzyca to jeden z największych problemów zdrowotnych współczesnego świata. Według raportu WHO z 2016 roku zachorowalność na cukrzycę stale zwiększa się od trzech dekad i problem ten dotyczy całego świata. Liczba osób, chorujących na cukrzycę wzrosła z 4,7% do 8,5% populacji osób dorosłych. W 2014 r. liczba chorych na cukrzycę wyniosła 422 miliony, dla porównania w 1980 r. – 108 milionów. Związane to jest ze wzrostem częstości występowania nadwagi i otyłości – czynnikiem ryzyka cukrzycy. Według raportów Narodowego Funduszu Zdrowia z 2012 roku w Polsce problem cukrzycy dotyka 5,8% naszego kraju. Wyniki tych opracowań wskazują też, że częściej na tę chorobę zapadają  osoby po 60 roku życia, kobiety i mieszkańcy miast. Zdecydowana większość chorych cierpi na cukrzycę typu 2, która dotyczy nie tylko dorosłych, ale również dzieci i może być przyczyną wielu powikłań zdrowotnych.

Różne formy terapii wibracyjnej

Aktywność fizyczna odgrywa dużą rolę w zapobieganiu i kontroli cukrzycy, a w przypadku osób chorych opóźnia ryzyko powstania powikłań. Istnieją także dowody naukowe, potwierdzające wpływ treningu równowagi na lepszą stabilizację posturalną i zmniejszenie ryzyka upadków. Podobne działanie ma trening wibracyjny, poprawiający siłę mięśniową, gibkość i stymulację mięśni odruchowych i propriocepcję.  Ponadto zmniejsza intensywność bólu, poprawia kontrolę glikemii, przepływ krwi w skórze co czyni go odpowiednią metodą w zapobieganiu neuropatii cukrzycowej lub opóźnieniu postępu choroby. Trening taki może być stosowany wraz z ćwiczeniami równowagi czy aerobowymi lub samodzielnie np. w przypadku otyłości czy kinezjofobii. Większość badań nad działaniem wibracji na człowieka wykonano z użyciem platformy wibracyjnej, lecz ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie wibracji w żelowych wkładkach do obuwia. Badania prowadzone nad takim rozwiązaniem wykazały, iż zaaplikowane w ten sposób wibracje powodują wzrost powierzchni czucia i lepszą równowagę u osób z zaburzoną wrażliwością stóp.

Polska wibroterapia rodzi się tutaj

Polską firmą, zajmującą się od wielu lat wibroterapią jest firma Vitberg. Jednym z wielu jej produktów jest RAM Vitberg+ moduł NOGI, umożliwiający stosowanie terapii wibracyjnej w obrębie stóp w pozycji siedzącej. Zastosowana w tym urządzeniu medycznym wibracja o częstotliwości w zakresie od 10,10 Hz do 52,20 Hz umożliwia wykorzystanie jej w terapii powikłań cukrzycy.

RAM Vitberg+ moduł Nogi

Moduł Nogi

 

Literatura:

  1.   World Health Organization. Global Report on Diabetes. Isbn 2016;978:88. doi:ISBN978 92 4 156525 7.
  1.   CzelekoT, Śliwczyński A, Dziemidok P, Karnafel W.Cukrzyca znana w 2012 roku – ocena Chorobowości na podstawie bazy danych Narodowego funduszu zdrowia (NFZ) w Polsce – w środowisku miejskim oraz wiejskim. Medycyna Metaboliczna 2017,XXI,1-2
  2.   Szczyrba S, Kozera G, Bieniaszewski L, M. Nyka W. M, Neuropatia cukrzycowa — patogeneza, rozpoznawanie, zapobieganie, leczenie. Forum Medycyny Rodzinnej 2010;4, 5, 339–355
  3.   Stambolieva K, PetrovaD, Irikeva M. Positive effects of plantar vibration training for the treatment of diabetic peripheral neuropathy: A pilot study. Somatosensory & Motor Research 2017

 

Redakcja Wibroterapia.com

Jest nas kilkoro - więcej niż 5, ale mniej niż 10 :). Każdy z nas ma wiedzę i doświadczenie z zakresu fizjoterapii, rehabilitacji i medycyny. Chcemy, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się, jak wiele może zdziałać dobrego mechaniczny zdrowy bodziec - wibracja.

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *