Ostatnia aktualizacja: 28th marzec 2022, 02:46 pm

Białko to podstawowy budulec wszystkich struktur znajdujących się w organizmie człowieka. Stanowi niezbędny element do prawidłowego funkcjonowania narządów i tkanek.

Białka zbudowane są z 20 aminokwasów, które podzielić można na egzogenne i endogenne. Aminokwasy egzogenne to takie, których organizm ludzki nie potrafi wytworzyć sam. Zaliczają się do nich: arginina, fenyloalanina, histydyna, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, treonina, tryptofan i walina. Do aminokwasów endogennych, które syntezowane są przez organizm, należą natomiast: glicyna, alanina, asparagina, cysteina, glutamina, kwas asparaginowy, kwas glutaminowy, prolina, seryna i tyrozyna.

Białko wchodzi w skład mięśni, kości, zębów, oczu, tkanki łącznej, skóry i paznokci. Współtworzy enzymy i hormony, usuwa toksyny z organizmu, transportuje część składników, np. hemoglobinę i tlen, bierze udział w poruszaniu się. Ponadto białka wspomagają proces wzrostu, biorą udział w procesach odpornościowych i utrzymują równowagę wodno-elektrolitową.

Wróć do definicji pojęć