Ostatnia aktualizacja: 5 miesiące temu

Body Mass Index to inaczej wskaźnik masy ciała, czyli współczynnik będący wynikiem podziału masy ciała podanej w kilogramach przez wysokość podaną w metrach podniesionych do kwadratu. Klasyfikacja ta dotyczy wyłącznie dorosłych i służy do oceny prawidłowego rozwoju budowy ciała.

Oznaczenie BMI stosuje się w ocenie możliwego zagrożenia chorobami związanymi z otyłością i nadwagą. Najpopularniejsze z nich to cukrzyca, miażdżyca i choroba niedokrwienna serca. Im wyższy jest współczynnik, tym większe ryzyko wystąpienia powyższych chorób.

Body Mass Index występuje w klasyfikacji podstawowej i poszerzonej. Podstawowa uwzględnia cztery poziomy wagi. Są to: niedowaga (<18,5), wartość prawidłowa (18,5-24,9), nadwaga (25-29,9) oraz otyłość (≥30). Klasyfikacja poszerzona, dodatkowo dzieli niedowagę na: niedowagę (poniżej 18,5), wychudzenie (poniżej 17) i wygłodzenie (poniżej 16) oraz otyłość na: otyłość I stopnia (do 34,9), otyłość II stopnia (do 39,9) oraz otyłość III stopnia (powyżej 40). Odpowiednikiem BMI w przypadku niemowląt i dzieci są siatki centylowe.

Wróć do definicji pojęć