Ostatnia aktualizacja: 6 miesiące temu

Wibroterapia to rodzaj terapii leczniczej i profilaktycznej, która zaliczana jest do zabiegów o charakterze fizykoterapeutycznych i wykorzystuje w tym celu wibracje o częstotliwości nieprzekraczającej 100 Hz, generując odpowiednie zakresy drgań.

Głównym celem działań z zakresu wibroterapii jest zwalczanie bólu o różnej etiologii i poprawa krążenia. Stanowi też element przygotowań do ćwiczeń leczniczych. Szczególnie ceniona jest w sporcie, gdzie pozwala poprawić napięcie mięśniowe i skład ciała.

Zaletą wibroterapii od strony medycznej jest wywołanie skurczu mięśniowego w odpowiedzi na toniczny ruch wibracyjny oraz zwiększenie ukrwienia za sprawą produkowania tlenku azotu w naczyniach krwionośnych. Aplikacja wibracji może odbywać się na siedząco (krzesła wibracyjne), stojąco (platformy wibracyjne) lub leżąco (aparaty i łóżka wibracyjne). Zabiegi wykonuje się również z wykorzystaniem specjalnych kamizelek, pasów, materacy, aplikatorów i modułów. Bodźce wibracyjne w zależności od efektu leczenia i przeznaczenia mogą mieć charakter cykloidalny lub oscylacyjny.

Wróć do definicji pojęć