Ból szyi - czyli górnego odcinka kręgosłupa plasuje się na drugim miejscu tuż za bólami krzyża i występuje u około 33% populacji. Szczególnie narażone na ból w tym odcinku kręgosłupa są kobiety ze względu na słabszy gorset mięśniowy szyi, a co za tym idzie, gorsze warunki jej stabilizacji.[1]

Dlaczego boli mnie szyja?….

Budowa anatomiczna, jak i biomechanika kręgosłupa szyjnego, predysponują do powstawania przeciążeń. Brak aktywności fizycznej lub zła postawa ciała, mogą doprowadzić do zmian przeciążeniowych w okolicy szyi i karku, a w dalszej konsekwencji do zwyrodnień, objawiających się bólem. Taki stan rzeczy może być następstwem urazów, zmian zapalnych, nowotworowych, osteoporozy, a także chorób tkanki łącznej. 

Pracujesz na swój ból codziennie

Ból szyi i karku może też być spowodowany przesileniem, wynikającym z trybu życia lub wykonywanego zajęcia. Wielogodzinna praca w pozycji siedzącej, połączona z obciążeniem rąk i górnych partii kręgosłupa, jak praca na komputerze, to jeden z czynników ryzyka jego wystąpienia. Najczęściej zgłaszane dolegliwości związane z takim trybem pracy, to właśnie ból szyi. Ten typ bólu towarzyszy szczególnie tym grupom zawodowym, w których wykonywana jest powtarzalna praca w pozycji siedzącej [2].

Nasilający się ból w okolicy karku i szyi może mieć związek z tempem życia i stresem. Silne emocje, przemęczenie, niedospanie czy stany lękowe, pośpiech i coraz częstsza depresja, to nasi codzienni towarzysze, wywołujący rozstrój organizmu, objawiający się bólem, także odcinka szyjnego.[3]. 

Ból szyi
Ból szyi lokuje się na 3 miejscu najczęstszych dolegliwości przewlekłych [5].
Co więcej, tego typu stany mogą spowodować napięciowe bóle głowy – NBG (tension type headache), które zazwyczaj nie są łączone z zespołem bólu mięśniowo-powięziowego (MFPS – myofascial pain syndrome). Dolegliwości te są opisywane, jako bóle tępe, uciskowe, mające charakter obręczy i gniecenia, promieniujące do potylicy lub czoła, obejmujące także tylną część szyi. 

Jak można sobie poradzić z bólem szyi?

Istnieje wiele zabiegów fizykalnych o działaniu przeciwbólowym, które powodują wzrost ukrwienia, stymulują wydzielanie związków o działaniu przeciwbólowym i zmniejszają napięcie mięśniowe. Wskutek ich działania dochodzi do poszerzenia naczyń krwionośnych, zwiększenia ukrwienia w miejscu działania bodźca, a w konsekwencji do lepszego odżywienia tkanek.

Ból szyi – czy warto siegnąć po wibracje?

Jedną z metod fizykalnych jest wibroterapia, czyli stosowanie drgań w celu redukcji odczuć bólowych szyi i zwiększenia ruchomości szyi oraz głowy poprzez zmniejszenie napięcia w obręczy barkowej i poprawę ukrwienia w tym miejscu.

Jak dowodzą badania: bodziec wibracyjny wpływa pozytywnie na siłę mięśni szyi, poprawiając jej stabilność. Aktywacja neuronów wpływa pozytywnie na poprawę kontroli nerwowo mięśniowej oraz poprawia czucie głębokie. Ma to ogromny wpływ na poprawę postawy ciała i redukcję napięć mięśniowych karku i szyi [4].

Wibroterapia polska dla szyi 

Urządzenie rodzimej produkcji – aparat RAM Vitberg+ Moduł Szyja, zostało specjalnie zaprojektowane i stworzone do terapii górnego odcinka kręgosłupa – szyi i barków i można po nie sięgnąć w zmaganiach z bólem.

Vitberg Wibroterapia-Producja
Paweł Pogwizd na co dzień zajmuje sie projektowaniem urządzeń do wibroterapii

Jak stosować wibroterapię?

RAM Vitberg+ oferuje zestaw aktywnych modułów przeznaczonych do wibroterapii w domu. Moduł Szyja podłączony do Modułu Bazowego pozwala na wykonanie masażu wibracyjnego w obszarze obręczy barkowej oraz szyi. Elastyczne połączenie modułów pozwala na wygodne ułożenie lecznicze i regulację u osób o różnej wysokości i masie ciała.

Co daje masaż wibracyjny z użyciem RAM Vitberg+ Moduł Szyja?

 •         zwiększenie ukrwienia karku i szyi
 •         redukcję bólu
 •         zmniejszenie napięcia mięśniowego, a tym samym wpływanie na redukcję napięciowych bólów głowy
 •         zwiększenie ruchomości szyi i głowy
 •         stabilizację górnego odcinka kręgosłupa
 •         poprawę postawy ciała

Komu polecana jest wibroterapia szyi i karku?

Wibroterapia górnego odcinka kręgosłupa, obręczy barkowej i szyi może sprawdzić się:

 •         w problemach z przepływami krwi w tętnicach szyjnych
 •         przy ograniczeniach ruchomości szyi, głowy i obręczy barkowej
 •         w stanach bólowych szyi i karku
 •         przy zawrotach głowy i zaburzeniach równowagi
 •         przy napięciowych bólach głowy
 •         przy uczuciu wzmożonego napięcia obręczy barkowej i szyi
 •         w stanach przewlekłego stresu

Źródła:

 1. Mikołajczyk E, Jankowicz-Szymańska A, Guzy G, Maicki T. Wpływ kompleksowej fizjoterapii na stan funkcjonalny pacjentek z dolegliwościami bólowymi odcinka szyjnego kręgosłupa. Hygeia Public Health 2013, 48(1): 73-79
 2. Zejda J, Bugajska J, Kowalska M, Krzych Ł, Mieszkowska M, Brożek G, Braczkowska B. Dolegliwości ze strony kończyn górnych, szyi i pleców u osób wykonujących pracę biurową z użyciem komputera. Medycyna Pracy 2009;60(5):359–367
 3. Chochowska M, Klonowska J, Ogrodowczyk R, Marcinkowski J. Napięciowe bóle głowy a zespół bólu mięśniowopowięziowego. Hygeia Public Health 2015, 50(2): 283-287
 4.  Eun-Kyung Kim, PT, Jong Ho Kang, Hyo Taek Lee. The effect of the shoulder stability exercise using resistant vibration stimulus on forward head posture and muscle activity. J. Phys. Ther. Sci. 2015. 28: 3070–3073
 5. URL//https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5513/10/1/1/zdrowie_i_zachowania_zdrowotne_mieszkancow_polski_w_swietle_badania_ehis_2014.pdf//dostęp.27.11.2018
 6. URL//https://www.vitberg.com///dostęp 27.11.2018

 

Avatar

Redakcja Wibroterapia.com

Jest nas kilkoro - więcej niż 5, ale mniej niż 10 :). Każdy z nas ma wiedzę i doświadczenie z zakresu fizjoterapii, rehabilitacji i medycyny. Chcemy, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się, jak wiele może zdziałać dobrego mechaniczny zdrowy bodziec - wibracja.

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *