Zastój limfy (chłonki) i spowodowane nim obrzęki są przewlekłymi schorzeniami, których nie wolno lekceważyć. Poza cierpieniem fizycznym, obrzęki limfatyczne mają także niekorzystny aspekt psychiczny, estetyczny i społeczno- ekonomiczny. Wpływając na komfort życia, ograniczają aktywność. I choć trudno je całkowicie wyleczyć, można skutecznie eliminować oraz podtrzymywać osiągnięte efekty. W tym działaniu skutecznie sprawdza się terapia wibracyjna.

Co to jest obrzęk limfatyczny?

Obrzęk limfatyczny jest wynikiem niewydolnego układu limfatycznego, w którym transport limfy i substancji w niej zawartej jest znacznie opóźniony lub zatrzymany. Nadmiar płynu w przestrzeni międzykomórkowej i w jamach ciała może mieć charakter miejscowy lub ogólny. Początkowo mogą to być nieprawidłowe działanie układu chłonnego, jednak we wtórej postaci mogą to być powikłania stanów chorobowych. Pierwotnym objawem jest obrzęk stóp i kostek występujący częściej u kobiet.

Układ limfatyczny.System naczyń chłonnych
Układ limfatyczny.

Obrzęk limfatyczny uprzykrza dzień. Jak żyje się z tą przypadłością?

Ma ona niekorzystny wpływ na samopoczucie fizyczne i psychiczne, a do tego dochodzi stałe leczenie, bardzo często prowadzone  przez całe życie. Z powodu zmienionego wyglądu chorzy czują się osamotnieni, wyobcowani, często z tego powodu nie wychodzą z domu [2]. Obrzęk wpływa na czynności dnia codziennego, uprawianie hobby, spotykanie się z przyjaciółmi, a nawet rodzi zaburzenia w kontaktach z najbliższymi. Ograniczenia związane z doborem ubrań i obuwia nasilają się szczególnie w okresie letnim, kiedy obrzęk staje się bardziej widoczny.

Jak wspomóc leczenie? Nowe, zbadane metody

Oprócz tradycyjnie stosowanych metod leczenia, takich jak masaż, ucisk czy ćwiczenia, z pomocą może przyjść wibroterapia.

Przypadek Pani X… opracowanie zbiorowe naukowców z Turcji. Trzy  tureckie Uniwersytety, zaangażowane w badanie

Terapii wibracyjnej o częstotliwości 8-12 Hz poddano 36-letnią kobietę ze stwierdzonym obrzękiem limfatycznym w lewej kończynie dolnej. Kobieta była pracownikiem biurowym i w pozycji siedzącej spędzała większość dnia. Przez 5 dni w tygodniu kobieta miała zabiegi terapeutyczne (dwadzieścia sesji terapeutycznych), wykonywane przez fizjoterapeutę.

Aby ocenić rozmiar obrzęku limfatycznego, zmierzono obwody obu kończyn dolnych na początku, końcu leczenia oraz trzy miesiące po wibroterapii. Pomiary były wykonywane w ustalonych punktach anatomicznych. Ocenę samopoczucia oraz skuteczności zabiegów terapii oceniono za pomocą testu oceny zmian Global Rating of Change (GRC). Badanie takie przeprowadzono na początku terapii i po jej zakończeniu [1].

Wyniki badania

Porównanie wyników pomiarów obwodów wykazało spadek obrzęku limfatycznego o 3,59% w pierwszym miesiącu i o 8,36% w trzecim miesiącu. Badana odczuwała satysfakcję z leczenia terapią wibracyjną. W trakcie leczenia nastąpiło zmniejszenie poczucia sztywności i ciężkości oraz zwiększyła się ruchomość w obrębie kostki.

Tajemnica wibracji i limfy – dlaczego to działa?

Wibracja jest rodzajem drenażu limfatycznego, a mechanizm jej  działania na układ limfatyczny jest taki sam, jak na cały układ krążenia. Ogólnie i miejscowo zastosowane drgania pobudzają pracę pomp mięśniowych, które wspierają zastawki w naczyniach limfatycznych w zapobieganiu cofania się płynulimfy i odprowadzaniu jej przewodami limfatycznymi do żyły głównej, górnej i krwioobiegu.  Usprawnienie przepływu limfy, redukuje tworzenie się zastoin i ich konsekwencji, obrzęków.

Układ limfatyczny i krwionośny
Układ limfatyczny i krwionośny

Leczenie wibracyjne obrzęków limfatycznych w praktyce

Jak pokazują obserwacje, z praktycznych zastosowań terapii wibracyjnej w redukowaniu głównie obrzęków pierwotnych, metoda ta potwierdza swoją skuteczność i cieszy się coraz to większym zainteresowaniem, nie tylko ze względu na bezbolesny sposób aplikacji, ale i nieodnotowywanie niepożądanych efektów ubocznych.

Zastosowanie terapii wibracyjnej wpływa pozytywnie na redukcję obrzęków limfatycznych, jednak terapię tę należy stosować systematycznie i  w dłuższym okresie czasu.

Skuteczny drenaż limfatyczny nóg w Twoim domu

Odpowiednie dopasowanie modułów urządzenia do wibroterapii do Twojego ciała ma kluczowe znaczenie dla skuteczności zabiegów.

Sprawdź
Vitberg-RS-Recovery-System-Box-dlaczego-warto-605x670px-Sesja-Modul-Nogi

Zrozumieć problem – wibroterapia naprzeciw chorym

Ta przypadłość w dużym stopniu wpływa na jakość życia, co potwierdzają wyniki badań prowadzonych na osobach cierpiących na tę chorobę. Wpływa to na pewne ograniczenia działań, związanych z aktywnością fizyczną, nie tylko z powodu ograniczeń ruchomości, ale także z ograniczeniami natury psychicznej, związanej z poczuciem estetyki czy wstydu.

Często problemem jest też ból wynikający z nadmiernie napiętej skóry czy zdeformowany wygląd stopy. Obrzęk zakłóca  stabilność emocjonalną. Przeprowadzone badania pozwoliły stwierdzić, że pacjenci z przewlekłym obrzękiem częściej doświadczają lęku, depresji, trudności w kontaktach z partnerem, w pracy i w towarzystwie.

Wibroterapia może okazać się komfortowym, efektywnym, skutecznym wyborem sposobu leczenia, nie wymagającym kłopotliwych i dużych inwestycji finansowych oraz dodatkowo niekrępujących życia.

Tak o korzyściach ze stosowania wibroterapii opowiada prof. nadzw. dr hab. Dariusz Mucha:

Prof. Dariusz Mucha to autor książek, monografii i rozdziału w książkach z zakresu masażu i drenażu:

 • Drenaż limfatyczny w terapii obrzękowej, kosmetyce i odnowie biologicznej (2010),
 • autor rozdziałów Masaż limfatyczny, Masaż w środowisku wodnym, Masaż przyrządowy i Refleksoterapia w książce pt. Masaż z elementami rehabilitacji.

Źródła:

1. Narin A. N., Alpozgen A. Z., Kulli H.D. Effects of matrix rhythm therapy on primary lymphedema: a case report. J. Phys. Ther. Sci. 2016; 28: 2418–2421.

2. Fiodorenko-Dumas Ż., Paprocka-Borowicz M., Dumas I., Kołcz-Trzęsicka A. Jakość życia i stan zdrowia u pacjentów z obrzękiem kończyn dolnych. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 2012; 18(3): 247-251

Portal ma charakter informacyjno-edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w artykułach były zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz rzetelne, poparte źródłami naukowymi. Treści prezentowane na portalu nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej i być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy.

Avatar

Redakcja Wibroterapia.com

Jest nas kilkoro - więcej niż 5, ale mniej niż 10 :). Każdy z nas ma wiedzę i doświadczenie z zakresu fizjoterapii, rehabilitacji i medycyny. Chcemy, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się, jak wiele może zdziałać dobrego mechaniczny zdrowy bodziec - wibracja.

Zobacz wszystkie posty

7 komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • Czy spadek obrzęku limfatycznego o 3,59% w pierwszym miesiącu i o 8,36% w trzecim miesiącu to jest dużo czy mało? Jak się maja do tego inne metody?

  • Panie Marianie, redukcja obrzęku limfatycznego jest uzależniona od takich czynników jak miejsce
   obrzęku lub wielkość obrzęku. Opisany w artykule przypadek dotyczy kobiety w
   wieku 36 lat z obrzękiem limfatycznym nóg. Przy zastosowaniu kompresji
   pneumatycznej spadek obrzęku wynósł od 36 do 38 %, przy ręcznym masażu
   limfatycznym 11-12% u chorych z przewlekłą niewydolnością żylną wraz z obrzękiem
   chłonnym kończyn dolnych (trwającym co najmniej 3 miesiące). Zaletą wibroterapii
   jest z pewnością to, że można stosować ją w warunkach domowych i jest dostępna w
   każdej chwili.

   Wsparliśmy się opracowaniem:
   Śmiłowska A, Skorupińska A, Gromek K, F, Taradaj J. Czy przerywana kompresja
   pneumatyczna w warunkach domowych może być bardziej przydatna w redukcji
   obrzęku chłonnego kończyn dolnych u chorych z przewlekłą niewydolnością żylną niż
   manualny drenaż limfatyczny wykonywany w przychodni? Wskazówki praktyczne dla
   lekarzy rodzinnych. Family Medicine & Primary Care Review 2015; 17, 3: 219–224

  • To dużo.Inne terapię nie przynoszą takich efektów.U mnie np terapia uciskowa( drugi stopień) ich nie pomaga a przynajmniej krótkotrwałe.

 • Dzień dobry, czy arytmia serca jest przeciwwskazaniem do wibroterapii ? od prawie czterech tygodni stosuję masaż wibracyjny i coraz częściej mam incydenty dotyczące pracy serca (arytmia), czy powinnam obawiać się, że to jest z powodu wibracji? Bóle kręgosłupa minęły i z tego się cieszę. proszę o odpowiedź.
  M.K.