Ból kolan może mieć różnorodne podłoże: reumatyczne, zwyrodnieniowe, przeciążeniowe, neurologiczne, może też wynikać z urazu. Jeżeli zastanawiasz, się dlaczego boli Cię kolano, to odpowiedź znajdziesz w artykule. Prezentujemy najczęstsze przyczyny bólu kolan wraz z towarzyszącymi mu objawami oraz listą postępowań leczniczych. Przytaczamy też wyniki badań dotyczących wpływu wibroterapii na redukcję bólu.

Spis treści

Ostatnia aktualizacja: 19th wrzesień 2022, 01:48 pm

Ból kolana jest niesamowicie częstą przypadłością, spotykającą ludzi dosłownie w każdym wieku. Bole kolan mogą być spowodowane zarówno ostrym uszkodzeniem jak i przewlekłymi chorobami. Ból kolana może mieć różnorodne podłoże: reumatyczne, zwyrodnieniowe, przeciążeniowe, neurologiczne, może też wynikać z urazu.

Jeżeli zastanawiasz, się dlaczego boli Cię kolano, to odpowiedź znajdziesz w artykule. Prezentujemy najczęstsze przyczyny bólu kolan wraz z towarzyszącymi mu objawami oraz listą postępowań leczniczych. Przytaczamy też wyniki badań dotyczących wpływu wibroterapii na redukcję i leczenie bólu stawu kolanowego.

Co należy wiedzieć o budowie kolana?

Kolano jest stawem zawiasowym, łączącym kość udową z kością goleni zwaną inaczej kością piszczelową. Powierzchnie stawowe kości udowej, piszczeli i  rzepki tworzące staw kolanowy są pokryte substancją zwaną chrząstką stawową, która stanowi gładką warstwę ochronną stawu, podobną do powierzchni łożyska kulkowego. Wewnątrz stawu kolanowego, między kością udową i  piszczelową, znajdują się dwie poduszki chrzęstne, znane jako łąkotki, które pomagają równomiernie rozłożyć nacisk wywierany przez kość udową na piszczel. Sam staw kolanowy otoczony jest podobną do worka strukturą zwaną torebką stawową, która pomaga w jego stabilizacji. Zawiera ona również nawilżający płyn, który krąży wewnątrz stawu kola nowego i pełni funkcję odżywczą.

Ból kolana, a uszkodzenia ostre

Silny ból kolana najczęściej związany jest z jego uszkodzeniem mechanicznym. Nadmierne obciążenie stawu kolanowego może to prowadzić do kontuzji, skręceń i naciągnięcia mięśni wokół kolana, którym najczęściej towarzyszy ostry ból w kolanie. Każda kontuzja kolana wiążąca się z dłużej trwającym bólem i dolegliwościami ze strony stawu kolanowego wymaga konsultacji ortopedycznej i wykonania koniecznych badań. W niektórych przypadkach wystarczy badanie manualne, przy niektórych kontuzjach potrzebny może być rezonans magnetyczny kolana. Dokładna diagnostyka pozwala określić czy mamy do czynienia z krótkotrwałym problemem czy stanem przewlekłym.

Ból kolana
Ból kolana

Ból kolana spowodowany urazem

Jednym z najczęstszych urazów jest skręcenie stawu kolanowego. Może ono wiązać się z urazami wewnętrznymi w kolanie, które bardziej szczegółowo opiszemy dalej – uszkodzeniem łąkotek i więzadeł krzyżowych lub naciągnięciem przyczepów więzadeł pobocznych. Skręceniu kolana towarzyszy prawie zawsze obrzęk. Ból pojawia się przede wszystkim podczas chodzenia i uciskania struktur, które uległy uszkodzeniu. 

Budowa stawu kolanowego

Staw kolanowy - budowa
Budowa stawu kolanowego

Leczenie zależy od stopnia skręcenia stawu kolanowego: w przypadku stopnia I wystarczy tylko ograniczyć aktywność rekreacyjną na kilka tygodni, a najcięższe skręcania mogą wymagać interwencji chirurgicznej. Skręcenie kolana – jak już wspomnieliśmy – może skutkować uszkodzeniem różnych struktur stawu, ale może też dojść do ich niezależnego uszkodzenia.

Ze względu na obszar, w jakim doszło do uszkodzeń, wyróżniamy:

  • uszkodzenia więzadłowe,
  • uszkodzenia łąkotek,
  • uszkodzenia chrząstki stawowej,
  • zwichnięcia rzepki.

Uszkodzenia więzadeł

To przede wszystkim naciągnięcia lub naderwania więzadeł pobocznych lub krzyżowych. Dochodzi do nich w przypadku skręcenia kolana. Jeśli uraz dotyczy więzadeł pobocznych, to ból pojawia się podczas próby skręcenia kolana, natomiast w przypadku więzadeł krzyżowych dolegliwości bólowe obejmują przednią część kolana. Tego typu uszkodzenia i bóle kolan z nimi związane, leczy się zachowawczo, czyli zalecane jest ograniczenie ruchomości, zastosowanie opasek elastycznych, ewentualnie chłodzeniu okolic, w których występuje ból.

Vitberg-RS-Recovery-System-moduł kolana

Uszkodzenia łąkotek

Wywołuje ból w bocznej i przyśrodkowej części stawu kolanowego, szczególnie podczas skrętu zgiętego kolana. Cechą charakterystyczną jest także uczucie “przeskakiwania” w kolanie. Często urazowi towarzyszy obrzęk. W przypadku niewielkich uszkodzeń stosowane jest leczenie zachowawcze (orteza) oraz zabiegi fizykalne. Jeśli uszkodzenie jest poważne, to konieczne może być leczenie artroskopowe. Bóle kolan związane z uszkodzeniem łąkotek są najczęściej dokuczliwe i określane przez pacjentów jako kłujące.

Uszkodzenia chrząstki stawowej

Najczęściej posiadają charakter przeciążeniowy i objawiają się uczuciem blokowania w stawie. Często uszkodzeniu towarzyszy trzeszczenie, nazywane też “chrzęszczeniem”. Nasilenie bólu uzależnione jest od stopnia uszkodzenia chrząstki, a urazowi towarzyszy obrzęk. Leczenie w tym przypadku także uzależnione jest od stopnia uszkodzenia struktur. Głównym celem jest zmniejszenie obrzęku i bólu. Pacjent na pewno musi ograniczyć ruchomość, włączane jest leczenie farmakologiczne oraz rehabilitacja. W najcięższych urazach konieczne jest leczenie operacyjne.

Wibroterapia Vitberg - skutecznie na ból kolana

Odpowiednie dopasowanie modułów urządzenia do wibroterapii do Twojego ciała ma kluczowe znaczenie dla skuteczności zabiegów.

Sprawdź
Vitberg-RS-Recovery-System-moduł kolana


Zwichnięcie rzepki

W wyniku urazu najczęściej dotyka dzieci i młodzież, a u dorosłych zdarza się przede wszystkim wtedy, gdy występują dodatkowe czynniki, takie jak koślawość kolan czy dysplastyczne kolana (posiadające nieprawidłowości w ukształtowaniu stawu rzepkowo-udowego). Efektem zwichnięcia rzepki jest ból w części przyśrodkowej kolana, obrzęk i ograniczenie ruchomości. Przesunięcie/wyskoczenie rzepki ze stawu jest najczęściej widoczne gołym okiem i bardzo bolesne, w większości wypadków wraca ona jednak na swoje miejsce. Sporadycznie rzepka może zablokować się poza stawem kolanowym. W jednym i drugim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza i badanie USG/RTG, aby ocenić stopień uszkodzeń wewnętrznych w kolanie.       

Ból kolana wynikający z przeciążenia

Bolące kolana to także częsta przypadłość osób podejmujących w sposób regularny aktywność fizyczną. Do przeciążenia kolan dochodzi w wyniku intensywnego uprawiania sportu (dotyczy to nie tylko sportowców profesjonalnych, ale też amatorów, którzy nagle zaczynają intensywnie trenować), ciężkiej pracy fizycznej oraz długiego przyjmowania jednej pozycji (stania, klęczenia, kucania). Ból przeciążeniowy pojawia się również częściej u osób z nadwagą albo u kobiet w zaawansowanej ciąży.

Kolano biegacza – jeden z najczęściej występujących urazów u sportowców. Związany jest z przeciążeniem stawu kolanowego, podobnie jak kolano skoczka dotyczy osób aktywnych fizycznie.

Ból kolana - Kolano biegacza
Ból kolana – Kolano biegacza – jeden z najczęściej występujących urazów u sportowców. Związany jest z przeciążeniem stawu kolanowego.

Objawem przeciążenia kolana jest stan zapalny, który wywołuje ból nasilający się podczas chodzenia czy zginania kolana. Ograniczona jest także ruchomość i można odczuwać sztywność w stawie kolanowym.

Chociaż może się wydawać, że przeciążenie kolana nie jest zbyt poważną dolegliwością, to jednak nie można jej lekceważyć. Następstwem przeciążenia mogą być bowiem uszkodzenia takich struktur jak więzadła czy stawy lub zapalenie kaletki maziowej kolana.

Leczenie przeciążonych kolan na początku ma charakter zachowawczy – ograniczenie ruchu i przeciążeń, okłady i kompresy (więcej piszemy o tym w artykule: Domowe sposoby na ból kolan), ale po ustaniu stanu zapalnego warto włączyć fizjoterapię i kinezyterapię (ćwiczenia fizyczne). Dzięki temu będzie można wrócić do sportu czy aktywności rekreacyjnej.

Ból kolan o charakterze zwyrodnieniowym

Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych dotyczy dużego odsetka osób po 60. roku życia. W Polsce do tej pory nie zostały przeprowadzone szczegółowe badania, ale szacuje się, że na chorobę zwyrodnieniową stawów w naszym kraju cierpi ok. 2 miliony osób. Dotyczy to wszystkich stawów, ale najczęściej właśnie kolanowych, następnie biodrowych i stawów rąk.

Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych wiąże się z degeneracją i ubytkiem chrząstki stawowej. Ta degeneracja to m.in. rozmiękanie, włókienkowatość i owrzodzenia chrząstki. Patologiczne zmiany zauważalne są także w podchrzęstnej tkance kostnej. 

Staw kolanowy objęty zmianami zwyrodnieniowymi w porównaniu do zdrowego stawu

Zwyrodnienie stawu kolanowego - ból kolana
Staw kolanowy objęty zmianami zwyrodnieniowymi w porównaniu do zdrowego stawu

Objawem choroby zwyrodnieniowej stawów jest ból, zwiększający się podczas ruchu oraz ucisku, ograniczenie ruchomości w stawie, trzeszczenie, a czasem także obrzęk. Charakterystycznym symptomem jest także uczucie sztywności w stawie po dłuższym siedzeniu, staniu lub po przebudzeniu. Z czasem mogą pojawić się też problemy z wyprostowaniem nogi w kolanie.

Leczenie obejmuje szereg działań: począwszy od edukacji, wdrożenia postępowania profilaktycznego, by zahamować/spowolnić procesy degradacyjne, przez rehabilitację: zabiegi fizykalne, kinezyterapię (ćwiczenia fizyczne), masaże, aż do leczenia farmakologicznego oraz operacyjnego.

Wśród zabiegów fizykalnych, najczęściej stosowanymi w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego, są: elektroterapia, laseroterapia, ultradźwięki, magnetoterapia, jono- i fonoforeza, krioterapia i leczenie ciepłem.

 W warunkach domowych można także korzystać z zabiegów wibroterapii, czyli terapii wibracjami. Jak wynika z jednego z licznych badań, pojedyncza sesja wibracyjna przeprowadzona u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych zmniejszyła średnio o 28% natężenie bólu podczas wchodzenia na stopień, o 11% szybkość jego pokonywania oraz o 8% szybkość chodu. Szczegóły badania przedstawiamy w artykule: Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego a wibroterapia. Ponadto wibroterapia może być skutecznym wsparciem w rehabilitacji i regeneracji kolan w przypadku różnego typu urazów. Więcej informacji na ten temat prezentujemy w artykule: Wpływ wibroterapii na rehabilitację i regenerację kolan.

Kolano biegacza jako przyczyna bólu kolana

Kolano biegacza to przypadłość osób uprawiających sporty takie jak skoki czy biegi. Ale przypadłość ta może się również pojawić na przykład u narciarzy, skoczków czy piłkarzy. Najczęściej odczuwany jest ból, który zlokalizowany jest z przodu stawu, głównie w okolicy rzepki. Pojawia się podczas ruchu i tuż po nim. W ciężkich przypadkach kolano biegacza czy kolano skoczka może utrudniać normalną aktywność. Powodem tej przypadłości jest głównie przeciążenie stawu, osłabienie mięśni oraz brak odpowiedniej równowagi mięśniowej. Bóle kolan tego typu spowodowane mogą być również zaburzonym wzorcem ruchu.

Ból kolana z powodu chondromalacji rzepki

Chondromalacja rzepki charakteryzuje się rozmiękaniem i pękaniem chrząstki stawowej w kolanie. Najczęściej towarzyszy jej zapalenie stawu kolanowego. Do jej powstania przyczynia się wiele czynników, w tym zwichnięcia rzepki, obciążenie kolan podczas intensywnych treningów, nadmierna masa ciała, wady postawy, zmiany zwyrodnieniowe i zaburzenia napięcia mięśniowego w okolicach stawu kolanowego. W początkowych fazach choroba nie daje objawów lecz w miarę rozwoju prowadzi do silnego, rozlewającego się bólu z przodu kolana. Dolegliwości najmocniej odczuwane są po długotrwałym siedzeniu w pozycji ze zgiętymi nogami, kucaniu czy wchodzeniu po schodach. Częsta jest również sztywność stawów, obrzęk zmieniający zarys kolana, uczucie niestabilności stawu oraz ograniczenie jego ruchów. Chondromalacja rzepki najczęściej leczona jest farmakologicznie. Wskazana jest również modyfikacja aktywności fizycznej i rehabilitacja. W przypadku braku postępów w leczeniu, w ostateczności przeprowadza się operację.

Wibroterapia Vitberg – skutecznie na ból kolan

Odpowiednie dopasowanie modułów urządzenia do wibroterapii do Twojego ciała ma kluczowe znaczenie dla skuteczności zabiegów.materac rehabilitacyjny na bol kolana

 

Ból kolan, a choroby reumatyczne

Kolejną niezwykle dokuczliwą i trudną do leczenia przyczyną przewlekłego, nawracającego bólu kolan są choroby reumatyczne: reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) lub zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK). Ból spowodowany chorobami reumatycznymi ma charakter nawracający: pojawia się podczas zwykłej aktywności, można powiedzieć, że “bez przyczyny” (przeciążenia, zbyt długiego przyjmowania jednej pozycji itp.). Bardzo często towarzyszy mu obrzęk i zaczerwienienie kolana, a także uczucie sztywności. 

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest chorobą trudną do rozpoznania i występuje przede wszystkim u osób młodych, natomiast reumatoidalne zapalenie stawów najczęściej dotyka osoby między 30. a 50. rokiem życia, 

Leczenie chorób reumatycznych opiera się w Polsce najczęściej na farmakoterapii. Osoby chore rzadziej sięgają się po rehabilitację, a szkoda, bo ta może przynieść długotrwałą poprawę i nie generuje efektów ubocznych. Do dyspozycji mamy wiele różnych metod fizykalnych, m.in. ultradźwięki, elektroterapię, krioterapię, hydroterapię, magnetoterapię. Badacze zaobserwowali także pozytywny wpływ zabiegów wibroterapii. Więcej piszemy o tym w artykule: Korzyści z wibroterapii u osób z Reumatoidalnym Zapaleniem Stawów. Z badań wynika, że aż 63% osób poddanych sesjom wibroterapii wskazało na ogólną poprawę stanu zdrowia oraz zmniejszenie ogólnego zmęczenia.

Ból kolan w nocy – co jest przyczyną?

Najbardziej niezrozumiałym rodzajem bólu kolana jest ból, który odczuwamy w nocy. Dlaczego kolano boli, skoro odpoczywa? Przyczyny bólu kolan podczas spoczynku, np. w nocy, w trakcie snu, mogą być różne. Bóle, które przez pacjentów określane są jako “nagłe” i “rozdzierające” mogą mieć podłoże w systemie nerwowym, np. ucisku korzeni nerwowych odchodzących od rdzenia kręgowego. 

Z kolei bóle o mniejszym nasileniu, ale bardziej długotrwałe mogą być związane ze stanem zapalnym w obrębie stawu kolanowego. Czasem wynikają także z przeciążenia lub przetrenowania. 

Ból kolan w nocy może także nasilać się przy chorobach reumatycznych. Wtedy najczęściej towarzyszy mu poranna sztywność stawów.

na ból kolana - vitberg kolano

Inne przyczyny bólu kolana

Bolące kolana to przypadłość dokuczająca coraz większej liczbie osób. Mogą mieć one różne podłoże, od urazów i uszkodzeń wynikających ze zbyt intensywnej lub nieprawidłowo prowadzonej aktywności fizycznej, po zmiany chorobowe w obrębie stawu kolanowego. Do najczęstszych powodów bolesności kolan jest:

  • zerwanie więzadła,
  • przeciążenie, które wynika z charakteru pracy lub nadmiernej wagi,
  • stłuczenie, zwichnięcie lub skręcenie stawu kolanowego,
  • dna moczanowa,
  • guzy kości,
  • zapalenie kaletki maziowej stawu,
  • zakrzepica żył głębokich.

Istnieje wiele potencjalnych powodów bólu kolan, istotne jest aby w przypadku ich pojawienia się przeprowadzić pełną i dogłębną diagnostykę. Pozwoli to na znalezienie przyczyny pojawiania się dolegliwości i zaplanowania odpowiedniej drogi leczenia i postępowania.

Ból kolana – kiedy zgłosić się do lekarza?

Ból kolan często objawia się podczas codziennych czynności takich jak wejście po schodach, czy dłuższy spacer. Bolące kolana to problem na równi osób aktywnych fizycznie jak i osób których aktywność jest znikoma lub minimalna. Niezależnie od trybu życia, częstotliwości oraz nasilenia bólu, jeśli dokuczają nam dolegliwości związane ze stawem kolanowym, dobrym pomysłem będzie wizyta u lekarza. każdy ból utrzymujący się dłużej niż kilka dni i powtarzający się w określonych okolicznościach powinien nas skłonić do wizy u specjalisty. Również wszelkiego rodzaju obrzęki, wysięki czy zasinienia to alarmujące symptomy których nie powinniśmy bagatelizować.

Podsumowanie

Jak widać – bez dokładnego wywiadu i badań obrazowych bardzo trudno jest jednoznacznie scharakteryzować przyczyny bólu kolan, dlatego zawsze należy udać się na konsultację lekarską lub do fizjoterapeuty. Różne schorzenia mają bardzo podobne objawy.

Mamy obecnie bardzo wiele dostępnych metod i sposobów radzenia sobie z bólem kolana, ale aby walczyć z nim skutecznie niezbędna jest odpowiednia diagnoza ortopedy. Pamiętaj, że interwencja chirurgiczna jest ostatecznością i zapytaj swojego lekarza o alternatywne sposoby leczenia. 

Ból kolana FAQ

  1. Odpoczynek
  2. Zimne okłady
  3. Kontrola uszkodzonego stawu – czy pojawia się opuchlizna, czy robi się cieplejsze, czy występuje gorączka
  4. Unikanie gwałtownych ruchów, nie przeciążanie kolana
  5. Zabiegi fizjoteraputyczne - np. masaż, magnetoterapia, wibroterapia

Jeśli to nie pomoże, a ból będzie się nadal utrzymywał lub zwiększał, nie ma na co czekać – trzeba udać się do lekarza.

Ostry ból w kolanie najczęściej jest wynikiem urazu, podczas którego doszło do silnego skręcenia i przerostu w stawie kolanowym. Może się to niestety wiązać z zerwaniem więzadła (przeważnie więzadła krzyżowe przedniego ACL). Brzmi groźnie, ale spokojnie, nie zawsze zerwanie więzadła będzie oznaczało konieczność przeprowadzenia operacji. Jeśli jesteś osobą, która na co dzień ma raczej umiarkowaną aktywność fizyczną i nie zajmujesz się uprawianiem sportów „na poważnie“, może być tak, że zerwane więzadło nie będzie powodowało odczuwalnej niestabilności w stawie kolanowym i nie będzie przeszkadzało to w życiu codziennym. Dodatkowo odpowiednio dobrane ćwiczenia przez fizjoterapeutę pomogą wzmocnić mięśnie, co w dużej mierze zapewni stabilność dla stawu kolanowego.

Jeśli jednak doszło u Ciebie do takiego urazu, a marzysz np. o powrocie do jazdy na nartach, lub po prostu dyskomfort odczuwany każdego dnia utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie, prawdopodobnie lekarz skieruje Cię na zabieg artroskopii.

Kiedy boli Cię kolano, a zwłaszcza kiedy jest to świeży stan, czyli ból pojawił się 2-3 dni wcześniej, nie należy stosować ciepłych okładów. Jest możliwe, że w stawie wystąpił stan zapalny, a ciepłe okłady tylko pogorszą sytuację.

  • Nie przeciążaj kolan, zadbaj o odpowiednią dawkę odpoczynku unikaj nagłych i gwałtownych ruchów.
  • Nie chodź w butach na wysokich obcasach, lub źle dopasowanych do stopy- źle ułożona stopa będzie pogłębiać ból kolana.
  • Jeśli ból nie ustąpi w przeciągu kilku dni, nie lekceważ tego, udaj się do lekarza lub fizjoterapeuty, który wykona odpowiednie badania i wdroży prawidłowe leczenie.
Kolano jest bardzo złożonym stawem, więc przyczyny bólu mogą być bardzo różne. Ból może być sygnałem, że nasze kolana są przeciążone (np. stojącą pracą lub zbyt intensywnym wysiłkiem). Ból kolan może powstać na skutek urazu/ wypadku, ale może być także oznaką poważniejszej choroby. Jeśli występują u Ciebie poniższe objawy, tzn., że powinieneś się udać na wizytę do lekarza:
  1. obrzęk stawu kolanowego,
  2. podwyższona temperatura/gorączka,
  3. skóra jest wyraźnie zaczerwieniona, cieplejsza w obrębie kolana,
  4. ograniczona ruchomość w stawie,
  5. niestabilność, uczucie, że kolano „ucieka“,
  6. ból wzmaga się przy chodzeniu lub niewielkim wysiłku,
Pamiętaj – zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.
1) Najważniejszą zasadą w prawidłowym funkcjonowaniu stawów kolanowych jest zapewnienie im odpowiedniej dawki ruchu. Twoje kolana nie znoszą bezruchu! Podczas ruchu w stawie kolanowym wytwarzana jest maź stawowa, która zapobiega tarciom o siebie powierzchni stawowych oraz odżywia staw. 2) Zadbaj o prawidłową dietę – jedz produkty bogate w wapń, fosfor, wit. C i D, kwasy Omega, glukozaminę. Glukozamina przyczynia się do odbudowania tkanek stawów i posiada właściwości przeciwbólowe. Znajdziesz ją w owocach morza, takich jak: krewetki, kraby czy raki. Smacznego 😀 3) Nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu. W końcu nasz organizm składa się w 70% z wody! Słabe nawodnienie wpływa zatem na wszystkie jego struktury i funkcje. 4) Dbaj o prawidłową masę ciała. Osoby otyłe lub z nadwaga, a nierzadko również kobiety w ciąży, często skarżą się na ból kolan. Nie powinno to nikogo dziwić, przecież kolana cały ten (słodki) ciężar muszą dźwigać „na swoich barkach“ 😀 Dobra, koniec żartów. Prawda jest taka, że każdy kilogram Twoje kolana „odczuwają“ 4 razy mocniej. Przeciążone kolana będą szybko ulegały zużyciu, co w konsekwencji może prowadzić do choroby zwyrodnieniowej stawów. 5) Dobieraj odpowiednie obuwie. Pamiętaj, że jeśli Twoja stopa nie ma zapewnionego prawidłowego podparcia, to z dużym prawdopodobieństwem odbije się to negatywnie na stawach kolanowych.
Jeśli towarzyszący ból kolan nie jest bardzo silny i uciążliwy można spróbować poradzić sobie z nim łatwymi, domowymi sposobami: - zimne okłady i odpoczynek- dadzą efekt przeciwbólowy; - leki lub maści przeciwbólowe – stosowane doraźnie mogą przynieść ulgę w bólu; - stosowanie odciążającego stabilizatora na staw kolanowy – pozwoli częściowo na odciążenie stawu podczas codziennych aktywności; - wibroterapia – zabiegi z użyciem Modułu Kolana dzięki zastosowanym wibracjom poprawiają ukrwienie masowanego obszaru, co w znacznym stopniu przyspiesza procesy regeneracji i odbudowy uszkodzonych tkanek.
Na rynku istnieje mnóstwo środków i maści, które są polecane przy bólach kolan. Są one łatwo dostępne i można je dostać bez recepty. Jednak stosowane przez dłuższy czas mogą wywołać niepożądane skutki uboczne w naszym organizmie. Warto więc rozważyć inne metody radzenia sobie z bólem. Pomocne mogą okazać się: ✓Ćwiczenia fizyczne, można zacząć nawet od spacerów. Nasze kolana lubią być w ruchu, dlatego starajmy się codziennie dać im przynajmniej 15-20 min zdrowego marszu. ✓Warto włączyć do codziennej aktywności ćwiczenia wzmacniające przedniej i tylnej grupy mięśni ud – to one w głównej mierze są odpowiedzialne za prawidłową pracę i stabilizację stawu kolanowego podczas ruchu. ✓Jeśli lubisz spędzać czas w wodzie dobrym pomysłem będzie pójście na basen. W wodzie nasze stawy są odciążone a pływając wzmacniamy siłę naszych mięśni. ✓ Zwróć uwagę na swoje obuwie – źle dobrany but będzie wymuszał nieprawidłową pozycję stopy w czasie chodu, co może przełożyć się także na ból kolan. ✓ Wizyta u fizjoterapeuty – doświadczony fizjoterapeuta może zaproponować szereg zabiegów z zakresu fizykoterapii (np. elektroterapia czy magnetoterapia), które pomagają uśmierzyć ból. Innym rozwiązaniem w gabinecie fizjoterapeuty może być terapia manualna czy suche igłowanie. ✓ Jeśli jesteś zapracowany i nie masz czasu na wizyty u fizjoterapeuty (lub musisz bardzo długo czekać na swoją wizytę) warto rozważyć zabiegi z wibroterapii. Aparat Bazowy Vitberg RS z Modułem Kolana (https://www.vitberg.com/sklep/vitberg-rs/moduly-dodatkowe/ ) to sprzęt do rehabilitacji domowej, bez konieczności udziału fizjoterapeuty. Wibracje są bardzo przyjemnym bodźcem, który oprócz uczucia relaksu przyniesie także długotrwałą ulgę w bólu.
Aktywacja tkanek poprzez wibroterapię może pobudzić aktywność fibroblastów i pomóc w odzyskaniu odpowiedniego wyrównania włókien kolagenowych, umożliwiając tym samym tkankom odzyskanie właściwości przy rozciąganiu po urazie. Ogranicza to czas rekonwalescencji w przypadkach, gdy sportowiec wciąż nie może uczestniczyć w ćwiczeniach o pełnym obciążeniu lub treningu siłowym z zastosowaniem znacznych obciążeń. Następstwem długiego unieruchomienia stawu jest niekorzystny rozrost tkanki włóknistej i włóknisto- tłuszczowej. Ten proces prowadzi do niszczenia stawu. Dlatego ważne jest ciągłe aktywowanie miejsc unieruchomionych. Rytmiczny skurcz i rozkurcz mięśni wpływa na chrząstki stawowe, makronaprężenia beleczek kostnych, kurczenie i rozkurczanie się włókien kolagenowych skóry i powięź.
Tak, pod warunkiem, że od zabiegu minął przynajmniej jeden tydzień. Wibroterapia wpływa korzystnie na zmniejszenie opuchlizny pooperacyjnej (obrzęku) i dodatkowo pomoże rozpocząć proces wzmacniania mięśni, co jest niezwykle istotne, nie tylko po zabiegu artroskopii, ale też innych operacjach. Podczas długiego unieruchomienia dochodzi do rozrostu tkanki włóknistej i włóknisto-tłuszczowej, co prowadzi do niszczenia stawu kolanowego. Im szybciej wprowadzimy ćwiczenia, tym szybciej będziemy mogli wrócić do pełnej sprawności a wibroterapia z początku „zastąpi“ aktywność ruchową i znacząco przyśpieszy proces rekonwalescencji.
Znaczącym procesem w regeneracji zranionej tkanki jest odpowiednie unaczynienie kontuzjowanego obszaru. Przywrócenie zaopatrzenia naczyniowego w miejscu kontuzji jest pierwszą oznaką regeneracji i jest niezbędne do późniejszej morfologicznej i funkcjonalnej rekonwalescencji kontuzjowanej tkanki. Badania wykazały, że pobudzane mięśnie charakteryzują się intensywnym rozwojem nowych naczyń z wszystkich granic zdrowych mięśni otaczających miejsce kontuzji.
Tak. Należy zwrócić uwagę na trzy czynniki, które może zapewnić wibroterapia: wzrost progu bólu, zwiększony przepływ krwi i odprężenie po rozciągnięciu mięśni. Zmniejszenie bólu podczas wykonywania ćwiczeń rozciągających jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do pozytywnego efektu po zabiegu wibroterapii. Efekt poprawy krążenia zwiększa elastyczność mięśni i zapobiega opóźnionej bolesności mięśniowej (DOMS). Wibroterapię można stosować zarówno przed wysiłkiem jak i tuż po.
Jeśli jesteś osobą początkującą i po treningu pojawił się u Ciebie ból kolan, może to świadczyć o: - niewłaściwym przygotowaniu się do treningu – brak rozgrzewki, - zbyt dużej intensywności ćwiczeń dla osoby początkującej. Jeśli jesteś osobą doświadczoną, trenujesz długotrwale i nie wyobrażasz sobie dnia bez treningu, to... No właśnie, być może Twoje kolana chciałyby trochę odpocząć a ból jest sygnałem, że należy chwilowo zwolnić i zmniejszyć intensywność treningów. Jeśli ból jest silny, możesz: - zrobić przerwę w treningach lub zamienić je na takie, które nie będą angażowały i obciążały kolan; - sięgnąć po leki przeciwbólowe jak np. Paracetamol; - kolejnym rozwiązaniem mogą być maści przeciwbólowe stosowane miejscowo; Nie wszyscy wiedzą, że na ból kolan dobrze jest również stosować zabiegi z wibroterapii. Pomocna okaże się tutaj wibroterapia lokalna np. przy pomocy Modułu Kolana (Vitberg RS) . Badania udowodniły, że już pojedyncza sesja wibroterapii zmniejsza odczuwany ból kolan o 28%. A z czasem jest tylko lepiej.
Staw kolanowy jest jednym z najbardziej złożonych stawów w ciele człowieka. Dlatego też dochodzi w jego obrębie do różnych urazów. Do najczęstszych z nich możemy zaliczyć: - zwichnięcie, skręcenie stawu kolanowego, - zerwanie więzadła krzyżowego, - zapalenie stawu, - kolano skoczka, - kolano biegacza, - urazy łąkotki, - nawracające wypadanie rzepki, - choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego. Jeśli ból kolana nie pozwala Ci normalnie funkcjonować i nie wiesz jaka jest jego przyczyna, najlepiej udaj się na kontrolę do lekarza ortopedy lub fizjoterapeuty. Przeprowadzą z Tobą wywiad i zrobią wnikliwe badania, które pomogą ustalić przyczynę bólu i zalecą odpowiednią terapię.
Kolano biegacza, czyli zespół napięcia pasma biodrowo-piszczelowego (ITBS) to dolegliwość przeciążeniowa. Często występuje u biegaczy, stąd wzięła się ta nazwa. Pasmo biodrowo piszczelowe, to struktura, która stanowi połączenie stawu biodrowego ze stawem kolanowym, dlatego charakterystycznym dla tego schorzenia jest właśnie ból po bocznej stronie kolana. Jeśli wystąpi u nas ból kolana w pierwszej kolejności możemy spróbować poradzić sobie z nim sami. Dobrym pomysłem będzie rolowanie całej bocznej strony uda, w celu rozluźnienia nadmiernie napiętych mięśni i powięzi. Bolące kolano można również schłodzić zimnymi kompresami. Warto także, chwilowo, odłożyć na bok wszystkie sporty i aktywności, przy których ból się nasila. W przypadku ostrego bólu można się wspomóc środkami przeciwbólowymi. Innym skutecznym rozwiązaniem będą zabiegi wibroterapii. Aparat Bazowy Vitberg RS w połączeniu z Modułem Kolana to skuteczny sposób w walce z bólem kolan. Sprzęt jest przeznaczony do użytku domowego. Może być stosowany w przypadku ostrego jak i przewlekłego bólu. Stanowi idealne dopełnienie rehabilitacji kolan. Jeśli ból się nasila, a domowe sposoby nie pomagają, należy udać się na wizytę do fizjoterapeuty, który przeprowadzi odpowiednie badanie i dobierze najlepsze dla nas ćwiczenia i terapię. W gabinecie fizjoterapeuty będziemy mieli również możliwość skorzystać z zabiegów fizykoterapii, jak np. : krioterapia, ultradźwięki, laseroterapia, magnetoterapia. Warto wtedy też uzupełnić leczenie rehabilitacją domową. Wibroterapia ma udowodnione działanie zwiększające skuteczność innych zabiegów. Stosowana regularnie przyspiesza procesy zdrowienia.

Źródła: 

1. Trzaska T., Najczęstsze urazy stawu kolanowego, Medical Tribune 09/2014.

2. Klimiuk P.A., Kuryliszyn-Moskal A., Choroba zwyrodnieniowa stawów, Reumatologia pod red. Mariusza Puszczewicza, Warszawa 2016, s. 307-329.

3. Salmon J, Rope J., Tillman M., Does acute whole-body vibration training improve the physical performance of people with knee osteoarthritis?, Journal of Strength and Conditioning Research 2012 26(11)/2983–2989

4. Prioreschi A., Makda M., Tikly M., McVeigh J., In Patients with Established RA, Positive Effects of a Randomised Three Month WBV Therapy Intervention on Functional Ability, Bone Mineral Density and Fatigue Are Sustained for up to Six Months. PloS one 2016 DOI:10.1371/journal.pone.0153470

Portal ma charakter informacyjno-edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w artykułach były zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz rzetelne, poparte źródłami naukowymi. Treści prezentowane na portalu nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej i być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy.

Portal ma charakter informacyjno-edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w artykułach były zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz rzetelne, poparte źródłami naukowymi. Treści prezentowane na portalu nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej i być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy.

Avatar
Redakcja Wibroterapia.com

Jest nas kilkoro - więcej niż 5, ale mniej niż 10 :). Każdy z nas ma wiedzę i doświadczenie z zakresu fizjoterapii, rehabilitacji i medycyny. Chcemy, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się, jak wiele może zdziałać dobrego mechaniczny zdrowy bodziec - wibracja.

View all posts
7 komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Dzięki za sensowny artykuł. Ostatnio często bolą mi kolana. Nie wiedziałem dlaczego. Dzięki temu postu teraz wiem. Muszę to załatwić jak można szybciej.

  • Czy po urazie sportowym i operacji rekonstrukcji kolana mogę korzystać z wibrotrapii ? czy to mi pomoże ?

    • Jak najbardziej! Wibroterapia jest wskazana w rekonwalescencji organizmu po zabiegach operacyjnych. Pomoże wzmocnić osłabione mięśnie, przyspieszy proces gojenia tkanek oraz przyspieszy powrót do normalnego funkcjonowania. Należy pamiętać, aby zaczynać zabiegi od najniższych natężeń. Powodzenia 🙂

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...