Kamica nerkowa, inaczej nazywana również kamicą moczową to stan, w którym w układzie moczowym pojawiają się kamienie nerkowe. Powstają z substancji chemicznych, które naturalnie występują w moczu. Jednym z podstawowych objawów kamicy nerkowej jest kolka nerkowa, czyli silny ból w okolicach nerek. Dowiedz się, jakie są przyczyny oraz objawy kamicy nerkowej, jak wygląda leczenie i w jaki sposób może w tym pomóc wibroterapia.

Co to jest kamica nerkowa?

Kamica nerkowa to schorzenie, które polega na powstawaniu złogów w układzie moczowym częściach dróg moczowych (nerkach lub drogach moczowych). Uważa się ją za chorobę występującą stosunkowo często – dotyczy od 5 do 10% populacji ogólnej.

Najczęściej dotyka osób pomiędzy 30. a 50. rokiem życia, jednak warto pamiętać o tym, że przeważnie przez wiele lat nie daje żadnych objawów. Zdarza się, że usunięcie kamieni nerkowych pozwala pozbyć się ich na stałe, picie dużej ilości płynów i odpowiednia dieta czasem wystarczy. Bywa jednak, że złogi oraz kolka nerkowa nawracają. Wtedy należy zgłosić się do lekarza, ponieważ konieczne jest leczenie i trzeba dowiedzieć się, jakie jest podłoże powstawania kamicy nerkowej.

Czym są kamienie nerkowe?

W przebiegu kamicy nerkowej w układzie moczowym powstają kamienie. Najczęściej znajdują się w nerkach, ale mogą występować również w pęcherzu czy moczowodzie. Składają się z substancji, które w modelowym stanie rzeczy obecne są w formie rozpuszczonej i wydalane wraz z moczem. Problem z kamicą nerkową sięga coraz więcej osób.

Niestety czasami zdarza się, że zaczynają łączyć się w formę stałą i z zaleceniem lekarza jest odpowiednimi narzędziami rozbić zalegający kamienie moczowe na mniejsze fragmenty. Początkowo przybierają postać piasku w nerkach, by w późniejszym czasie kwalifikować się już jako kamienie. Powstają z fosforanu lub szczawianu wapnia, kwasu moczowego czy fosforanu magnezowo-amonowego.

kamienie narkowe
Jak wyglądają kamienie nerkowe

Przyczyny kamicy nerkowej

Kamienie pojawiają się w związku z nieprawidłowym pH moczu, infekcjami, zastojami moczu czy ogólnymi problemami z układem moczowym. Zażywanie niektórych leków lub obecność chorób takich jak Choroba Leśniowskiego-Crohna również sprzyja powstawaniu kamieni. Kamica nerkowa staje się chorobą XXI w.

Picie dużej ilości płynów

Częstą przyczyną schorzenia jest spożywanie niewystarczającej ilości substancji, które zapobiegają krystalizowaniu się produktów metabolicznych. Przykładem takich związków jest np. magnez. Kamica nerkowa może być spowodowana także długotrwałym spożywaniem zbyt małej ilości wody w ciągu doby, co wywołuje nadmierne zagęszczenie moczu, który nie wydala związków tworząc złogi.

Objawy kamicy nerkowej

Podstawowym objawem kamicy nerkowej jest wspomniana już kolka nerkowa, która jest silnym bólem o charakterze skurczowym. Pojawia się ból w okolicy nerek, okolicy lędźwiowej lub dołu brzucha. Ból naprzemiennie nasila się i ustaje – jest to tak zwany atak kolki nerkowej .Wówczas pojawić się mogą także osłabienie, wymioty, krwiomocz, pieczenie, częste parcie na mocz, uczucie parcia na pęcherz oraz uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza.

Przy powstawaniu kamieni nerkowych, objawy występują przeważnie już w zaawansowanym stadium schorzenia. Wcześniej kamica nie daje żadnych objawów i może totalnie przebiegać bezobjawowo.

Bywa wykrywana przypadkowo podczas badań takich jak USG nerek. Istnieje wtedy szansa, że unikniemy przykrych dolegliwości, stosując się do zaleceń lekarskich, zmieniając tryb życia i dbając o układ moczowy. Warto skonsultować się z lekarzem aby w przyszłości uniknąć interwencji urologicznej i leczenia.

Problemy z nerkami

Sposoby usuwania kamieni nerkowych – leczenie kamicy nerkowej

Dzisiaj coraz rzadziej stosuje się interwencje chirurgiczne przy obecności kamieni nerkowych w układzie moczowym. Lekarze częściej zwracają się w kierunku metod takich jak:

Litotrypsja pozaustrojowa – czyli zabieg urologiczny, którego celem jest pozaustrojowe rozbicie kamienia nerkowego. Wykorzystuje się do tego tzw. falę uderzeniową, która niszczy złogi i przetwarza je na piasek, który może zostać samodzielnie wydalony wraz z moczem. Przez 2 dni po zabiegu może występować delikatny krwiomocz, a także bóle w dolnej części brzucha. W przypadku dużych kamieni konieczne może być powtórzenie zabiegu. Litotrypsja nie wymaga pozostawania w szpitalu i nie wymaga znieczulenia.

Nefrolitotrypsja przezskórna – metoda wykorzystywana w przypadku dużych kamieni nerkowych. Zabieg polega na nacięciu skóry, wprowadzeniu do ciała nefroskopu i rozbiciu złogu na mniejsze kawałki. Nefrolitotrypsja jest nieco bardziej inwazyjna niż poprzednia metoda, ale odpowiednimi narzędziami usunąć można naprawdę spore kamienie. Wymaga pozostania przez kilka dni na oddziale oraz podania znieczulenia. Może pojawić się podwyższona temperatura i inne dolegliwości, gdyż zabieg wymaga znieczulenia na dole brzucha.

Ureterorenoskopia – to zabieg, który wykonuje się w znieczuleniu, gdy występuje już silny ból, a leczenie bez ingerencji lekarza jest nieuniknione. Polega na wprowadzeniu przez cewkę moczową wziernika (giętki wziernik), poprowadzeniu go przez pęcherz aż do moczowodu (zewnętrznych narządów płciowych). Podczas zabiegu możliwe jest całkowite usunięcie kamienia lub odpowiednimi narzędziami rozdrobnienie go na mniejsze elementy. Przez kilka dni po zabiegu pacjent ma założony specjalny cewnik. Z zaleceń lekarza konieczne może być przyjmowanie środków przeciwbólowych i szczególna ostrożność higieny aby uniknąć choroby układu moczowego.

Odpowiednią metodę leczenia dobiera lekarz, kierując się wielkością złogu, ilością kamieni, a także miejscem ich występowania. Czasem zdarza się, że nieodpowiednio umiejscowiony kamień nie jest możliwy do usunięcia (kamienie pęcherza moczowego) litotrypsją i konieczne jest zastosowanie bardziej inwazyjnych metod.

Kamica nerkowa, a zabiegi fizykalne

W przypadku przewlekłego bólu oraz innych objawów kamicy może pomóc także fizjoterapia. Chociaż w większości przypadków nie pozwoli ona usunąć ani zredukować kamieni, uśmierzy ból i złagodzi dyskomfort związany z ich posiadaniem. Leki przeciwbólowe będą niepotrzebne. Wśród standardowo stosowanych metod fizykalnych wybieranych w przypadku kamicy nerkowej można wyróżnić:

  • diatermię krótkofalową – opierającą się na cieple i zastosowaniu prądów o niskiej częstotliwości. Może to przyśpieszyć wydalanie, jeśli uda nam się wcześniej rozdrobnić kamienie znajdujące się najczęściej w miedniczce nerkowej.
  • prądy diadynamiczne – czyli kolejna metoda z zakresu elektroterapii. W zależności od dobranej mocy prądów, można uzyskać różny efekt – pobudzający do regeneracji, łagodzący dolegliwości bólowe czy poprawiający krążenie.
  • naświetlanie promieniami podczerwonymi – nazywanymi również skrótowo IR, stosowanymi również w terapii bólu czy nadmiernego napięcia mięśniowego. U większości chorych stosowany jest wraz z metodą z wykorzystaniem prądów.

Do metod fizykalnych eliminacji przyczyny kamicy nerkowej zalicza się także wibroterapię, która daje bardzo dobre efekty w leczeniu i profilaktyce kamieni nerkowych.

Kolce nerkowej często towarzyszy ostry ból brzucha, ból okolicy nerek i inne objawy, które dają nam sygnał, że nasz organizm nie radzi sobie z wydalaniem niektórych elementów. Dlatego nie bagatelizujmy bóli brzucha, które są powtarzalne. A jeśli nie mamy pewności, co jest ich przyczyną, skonsultujmy się ze specjalistą czyli z nefrologiem. Jest to osoba zajmująca się chorobami nerek i układu moczowego.

Jak wibroterapia pomaga w leczeniu kamicy nerkowej?

Wibroterapię stosuje się do leczenia kamicy nerkowej zarówno samodzielnie, jak i wspomagająco np. po przeprowadzeniu zabiegu litotrypsji, czy aby zapobiec powstawaniu kolejnych złogów.

Wibroterapia to metoda, która pozwala na łatwiejsze usuwanie mniejszych złogów z układu moczowego. Umożliwia również spotęgowanie efektów standardowo stosowanych w leczeniu metod. Zanim osoba posiadająca kamienie nerkowe zostanie zakwalifikowana do zabiegu, wibroterapia pomoże ograniczyć ból i dyskomfort występujący w związku z obecnością złogów przed powstaniem kamicy nerkowej.

Vitberg RS - urządzenie do wibroterapii

Dużą zaletą tego rodzaju terapii jest jej całkowita nieinwazyjność oraz brak efektów ubocznych. Wibroterapię można stosować u osób w każdym wieku, nawet u pacjentów przy nadczynności przytarczyc czy problemami z poruszaniem się. Jest całkowicie bezbolesna, a zabieg przeprowadzany przy użyciu aparatów do wibroterapii takich jak Vitberg RS 2, jest wyjątkowo komfortowy. Możliwe jest także wykonanie jej w domu.

Jakie jeszcze korzyści płyną z zastosowania wibroterapii?

Wibracje mechaniczne zapobiegają krystalizowaniu się produktów metabolicznych w drogach moczowych (np. odkładanie kwasu moczowego), ograniczają dolegliwości bólowe i wzmacniają tkankę mięśniową. Umożliwiają także znaczną poprawę krążenia, a co za tym idzie – odżywienie oraz dotlenienie tkanek i układów w prawidłowy sposób. Może zniwelować atak kolki nerkowej do zera.

Kamica nerkowa, a sesja wibroterapii?

Żeby przetestować efekty terapii, można udać się do jednej z Poradni Vitberg lub kupić własny zestaw do wibroterapii – Aparat Bazowy Vitberg RS i ewentualnie moduły dodatkowe. Po pierwszej wizycie możemy odczuć mniejsze objawy.

Ponieważ urządzenia marki Vitberg są doskonale przebadane, stosowane w szpitalach oraz sanatoriach, można mieć pewność, że wibroterapia z ich wykorzystaniem jest w pełni bezpieczna i ma pozytywny wpływ nie tylko na kamicę nerkową ale także na całe ciało.

Profilaktyka kamieni nerkowych

Żeby unikać powstawania kamieni nerkowych warto zacząć zwracać nieco większą uwagę na to, co dostarczamy organizmowi. Dobrze jest wyeliminować z diety produkty zawierające duże ilości szczawianów.

Należy regularnie spożywać niskozmineralizowaną wodę niegazowaną w ilościach dostosowanych do swojego wieku oraz wagi. Zakłada się, że na każdy kilogram masy ciała powinno spożywać się 35 mililitrów wody. Uważać należy na nadmierne spożywanie witaminy D.

Jeśli w układzie moczowym już występuje piasek, należy zwiększyć ilość spożywanych płynów. Można posiłkować się również ziołami o działaniu moczopędnym. Dodatkową pomoc mogą stanowić suplementy wspomagające prawidłową pracę układu moczowego.

W przypadku występowania jakichkolwiek problemów i objawów z układem moczowym warto skonsultować podejmowane kroki profilaktyczne ze swoim lekarzem prowadzącym i wprowadzić odpowiednie leczenie.

Źródła:

Efficacy and Safety of External Physical Vibration Lithecbole After Extracorporeal Shock Wave Lithotripsy or Retrograde Intrarenal Surgery for Urinary Stone: A Systematic Review and Meta-analysis. Yuan C, Jian Z, Jin X i wsp. J Endourol. 2021 May;35(5):712-720.

Portal ma charakter informacyjno-edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w artykułach były zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz rzetelne, poparte źródłami naukowymi. Treści prezentowane na portalu nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej i być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy.

Redakcja Wibroterapia.com

Jest nas kilkoro - więcej niż 5, ale mniej niż 10 :). Każdy z nas ma wiedzę i doświadczenie z zakresu fizjoterapii, rehabilitacji i medycyny. Chcemy, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się, jak wiele może zdziałać dobrego mechaniczny zdrowy bodziec - wibracja.----------------------------------
There are several of us - more than 5, but less than 10 :). Each of us has knowledge and experience in physiotherapy, rehabilitation and medicine. We want as many people as possible to learn how much good a mechanical healthy stimulus - vibration - can do.

Zobacz wszystkie posty
2 komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Wykazano, że witamina D stosowana przez kilka miesięcy w dawkach do 10 000 IU/dobę nie powoduje hiperkalcemii, hiperkalciurii i nie zwiększa ryzyka tworzenia złogów w drogach moczowych. Nie są znane potwierdzone przypadki toksyczności witaminy D, gdy stężenie 25OHD w surowicy krwi jest niższe niż 200 ng/ml.

    https://www.google.com/search?q=nadmiar+witaminy+d+a+kamienie+nerkowe&oq=nadmiar+witaminy+d+a+kamienie+nerkowe&aqs=chrome..69i57j33i160j33i22i29i30.18263j0j15&sourceid=chrome&ie=UTF-8

    • Dziękujemy za trafny komentarz!
      Faktycznie badania coraz częściej pokazują, że nadmiar wit. D nie jest bezpośrednią przyczyną powstawania złogów w drogach moczowych. Inne badania jednak wykazują, że nadmierna podaż wit. D znacznie zwiększa masę już istniejących kamieni nerkowych.
      Na pewno będziemy dalej śledzić ten temat 🙂
      Zalecamy również do wszystkiego (zwłaszcza zdrowia) podchodzić zdroworozsądkowo a w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze kontrolować swoje obawy z lekarzem.
      Pozdrawiamy ciepło i życzymy dużo zdrowia.
      Zespół Wibroterapia.com