Kamica nerkowa, inaczej nazywana również kamicą moczową to stan, w którym w układzie moczowym pojawiają się kamienie nerkowe. Powstają z substancji chemicznych, które naturalnie występują w moczu. Jednym z podstawowych objawów kamicy nerkowej jest kolka nerkowa, czyli silny ból w okolicach nerek. Dowiedz się, jakie są przyczyny oraz objawy kamicy nerkowej, jak wygląda leczenie i w jaki sposób może w tym pomóc wibroterapia.

Ostatnia aktualizacja: 4 tygodnie temu

Co to jest kamica nerkowa?

Kamica nerkowa to schorzenie, które polega na powstawaniu złogów w układzie moczowym (nerkach lub drogach moczowych). Uważa się ją za chorobę występującą stosunkowo często – dotyczy od 5 do 10% populacji ogólnej. Najczęściej dotyka osób pomiędzy 30. a 50. rokiem życia, jednak warto pamiętać o tym, że przeważnie przez wiele lat nie daje żadnych objawów. Zdarza się, że usunięcie kamieni nerkowych pozwala pozbyć się ich na stałe. Bywa jednak, że złogi oraz kolka nerkowa nawracają.

Czym są kamienie nerkowe?

W przebiegu kamicy nerkowej w układzie moczowym powstają kamienie. Najczęściej znajdują się w nerkach, ale mogą występować również w pęcherzu czy moczowodzie. Składają się z substancji, które w modelowym stanie rzeczy obecne są w formie rozpuszczonej i wydalane wraz z moczem. Niestety czasami zdarza się, że zaczynają łączyć się w formę stałą. Początkowo przybierają postać piasku w nerkach, by w późniejszym czasie kwalifikować się już jako kamienie. Powstają z fosforanu lub szczawianu wapnia, kwasu moczowego czy fosforanu magnezowo-amonowego.

Przyczyny kamicy nerkowej

Kamienie pojawiają się w związku z nieprawidłowym pH moczu, infekcjami, zastojami moczu czy ogólnymi problemami z układem moczowym. Zażywanie niektórych leków lub obecność chorób takich jak Choroba Leśniowskiego-Crohna również sprzyja powstawaniu kamieni.

Częstą przyczyną schorzenia jest spożywanie niewystarczającej ilości substancji, które zapobiegają krystalizowaniu się produktów metabolicznych. Przykładem takich związków jest np. magnez. Kamica nerkowa może być spowodowana także długotrwałym spożywaniem zbyt małej ilości wody w ciągu doby.

Objawy kamicy nerkowej

Podstawowym objawem kamicy nerkowej jest wspomniana już kolka nerkowa, która jest silnym bólem o charakterze skurczowym. Bolą okolice nerek lub dołu brzucha. Ból naprzemiennie nasila się i ustaje. Wówczas pojawić się mogą także osłabienie, wymioty, krwiomocz, pieczenie podczas oddawania moczu, uczucie parcia na pęcherz oraz jego niepełnego opróżnienia.

Objawy występują przeważnie już w zaawansowanym stadium schorzenia. Wcześniej kamica nie daje żadnych objawów.

Bywa wykrywana przypadkowo podczas badań takich jak USG nerek. Istnieje wtedy szansa, że unikniemy przykrych dolegliwości, stosując się do zaleceń lekarskich, zmieniając tryb życia i dbając o układ moczowy.

Problemy z nerkami

Sposoby usuwania kamieni nerkowych – leczenie kamicy nerkowej

Dzisiaj coraz rzadziej stosuje się interwencje chirurgiczne przy obecności kamieni nerkowych w układzie moczowym. Lekarze częściej zwracają się w kierunku metod takich jak:

  • Litotrypsja pozaustrojowa – czyli zabieg urologiczny, którego celem jest pozaustrojowe rozbicie kamienia nerkowego. Wykorzystuje się do tego tzw. falę uderzeniową, która niszczy złogi i przetwarza je na piasek, który może zostać samodzielnie wydalony wraz z moczem. Przez 2 dni po zabiegu może występować delikatny krwiomocz, a także bóle w dolnej części brzucha. W przypadku dużych kamieni konieczne może być powtórzenie zabiegu. Litotrypsja nie wymaga pozostawania w szpitalu i jest całkowicie bezbolesna.
  • Nefrolitotrypsja przezskórna – metoda wykorzystywana w przypadku dużych kamieni nerkowych. Zabieg polega na nacięciu skóry, wprowadzeniu do ciała nefroskopu i rozbiciu złogu na mniejsze kawałeczki. Nefrolitotrypsja jest nieco bardziej inwazyjna niż poprzednia metoda. Wymaga pozostania przez kilka dni na oddziale oraz podania znieczulenia.
  • Ureterorenoskopia – to zabieg, który wykonuje się w znieczuleniu. Polega na wprowadzeniu przez cewkę moczową wziernika, poprowadzeniu go przez pęcherz aż do moczowodu. Podczas zabiegu możliwe jest całkowite usunięcie kamienia lub rozdrobnienie go na mniejsze elementy. Przez kilka dni po zabiegu pacjent ma założony specjalny cewnik.

Odpowiednią metodę leczenia dobiera lekarz, kierując się wielkością złogu, ilością kamieni, a także miejscem ich występowania. Czasem zdarza się, że nieodpowiednio umiejscowiony kamień nie jest możliwy do usunięcia litotrypsją i konieczne jest zastosowanie bardziej inwazyjnych metod.

Kamica nerkowa a zabiegi fizykalne

W przypadku przewlekłego bólu oraz innych objawów kamicy może pomóc także fizjoterapia. Chociaż w większości przypadków nie pozwoli ona usunąć ani zredukować kamieni, uśmierzy ból i łagodzi dyskomfort związany z ich posiadaniem. Wśród standardowo stosowanych metod fizykalnych wybieranych w przypadku kamicy nerkowej można wyróżnić:

  • diatermię krótkofalową – opierającą się na cieple i zastosowaniu prądów o niskiej częstotliwości,
  • prądy diadynamiczne – czyli kolejna metoda z zakresu elektroterapii. W zależności od dobranej mocy prądów można uzyskać różny efekt – pobudzający do regeneracji, łagodzący dolegliwości bólowe czy poprawiający krążenie.
  • naświetlanie promieniami podczerwonymi – nazywanymi również skrótowo IR, stosowanymi również w terapii bólu czy nadmiernego napięcia mięśniowego.

Do metod fizykalnych zalicza się także wibroterapię, która daje bardzo dobre efekty w leczeniu i profilaktyce kamieni nerkowych.

Jak wibroterapia pomaga w leczeniu kamicy nerkowej?

Wibroterapię stosuje się w kamicy nerkowej zarówno samodzielnie, jak i wspomagająco np. po przeprowadzeniu zabiegu litotrypsji.

Wibroterapia to metoda, która pozwala na łatwiejsze usuwanie mniejszych złogów z układu moczowego. Umożliwia również spotęgowanie efektów standardowo stosowanych w leczeniu metod. Zanim osoba posiadająca kamienie nerkowe zostanie zakwalifikowana do zabiegu, wibroterapia pomoże ograniczyć ból i dyskomfort występujący w związku z obecnością złogów.

Vitberg RS - urządzenie do wibroterapii

Dużą zaletą tego rodzaju terapii jest jej całkowita nieinwazyjność oraz brak efektów ubocznych. Wibroterapię można stosować u osób w każdym wieku. Jest całkowicie bezbolesna, a zabieg przeprowadzany przy użyciu aparatów do wibroterapii jest wyjątkowo komfortowy. Możliwe jest także wykonanie jej w domu.

Jakie jeszcze korzyści płyną z zastosowania wibroterapii?

Wibracje mechaniczne zapobiegają krystalizowaniu się produktów metabolicznych w moczu, ograniczają dolegliwości bólowe i wzmacniają tkankę mięśniową. Umożliwiają także znaczną poprawę krążenia, a co za tym idzie – odżywienie oraz dotlenienie tkanek i układów w sposób prawidłowy.

Jak rozpocząć sesję wibroterapii?

Żeby przetestować efekty terapii, można udać się do jednej z Poradni Vitberg lub kupić własny zestaw do wibroterapii – Aparat Bazowy Vitberg RS i ewentualnie moduły dodatkowe. Ponieważ urządzenia marki Vitberg są doskonale przebadane, stosowane w szpitalach oraz sanatoriach, można mieć pewność, że wibroterapia z ich wykorzystaniem jest w pełni bezpieczna.

Profilaktyka kamieni nerkowych

Żeby unikać powstawania kamieni nerkowych warto zacząć zwracać nieco większą uwagę na to, co dostarczamy organizmowi. Dobrze jest wyeliminować z diety produkty zawierające duże ilości szczawianów. Należy regularnie spożywać niskozmineralizowaną wodę niegazowaną w ilościach dostosowanych do swojego wieku oraz wagi. Zakłada się, że na każdy kilogram masy ciała powinno spożywać się 35 mililitrów wody.

Jeśli w układzie moczowym już występuje piasek, należy zwiększyć ilość spożywanych płynów. Można posiłkować się również ziołami o działaniu moczopędnym. Dodatkową pomoc mogą stanowić suplementy wspomagające prawidłową pracę układu moczowego.

W przypadku występowania jakichkolwiek problemów z układem moczowym warto skonsultować podejmowane kroki profilaktyczne ze swoim lekarzem prowadzącym.

Źródła:

Efficacy and Safety of External Physical Vibration Lithecbole After Extracorporeal Shock Wave Lithotripsy or Retrograde Intrarenal Surgery for Urinary Stone: A Systematic Review and Meta-analysis. Yuan C, Jian Z, Jin X i wsp. J Endourol. 2021 May;35(5):712-720.

Portal ma charakter informacyjno-edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w artykułach były zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz rzetelne, poparte źródłami naukowymi. Treści prezentowane na portalu nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej i być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy.

Avatar
Redakcja Wibroterapia.com

Jest nas kilkoro - więcej niż 5, ale mniej niż 10 :). Każdy z nas ma wiedzę i doświadczenie z zakresu fizjoterapii, rehabilitacji i medycyny. Chcemy, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się, jak wiele może zdziałać dobrego mechaniczny zdrowy bodziec - wibracja.

Zobacz wszystkie posty
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *