W codziennej diecie spożywamy elementy i substancje, które nie pozostają bez wpływu na nasze zdrowie. Układając codzienny jadłospis nie analizujemy ani wartości spożywczych, ani składu pokarmów. 0czywiście kiedy jesteśmy zdrowi i nie walczymy np. z otyłością. Sytuacja zmienia się, gdy stajemy przed koniecznością racjonalnego komponowania diety i wyeliminowania niepożądanych składników.

Najtrudniejsze jest to, że to, że składniki, których chcemy unikać, pojawiają się niektórych potrawach, powszechnie reklamowanych i uznanych za zdrowe…  Skutkiem jest albo brak efektów w utracie wagi, albo co gorsza – pogorszenie zdrowia. Przykładem takiego ukrytego składnika w przetworzonej żywności może być syrop glukozowo-fruktozowy.

Czym jest syrop glukozowo- fruktozowy?

Syrop glukozowo  fruktozowy to oczyszczony i zagęszczony roztwór cukrów prostych. Otrzymuje się go z kukurydzy, przetworzonej na skrobię kukurydzianą. Skrobia ta w dalszej kolejności, z użyciem enzymów lub kwasów, przetwarzana jest do formy syropu, który zawiera 55% glukozy, 42% fruktozy i około 3% innych cukrów. Ponieważ nie ulega krystalizacji, w prosty sposób można go używać w wielu produktach spożywczych, bez dodatkowego rozpuszczania. Jego zaletą (z punktu widzenia producenta) jest niska cena.

Syrop glukozowo- fruktozowy
Syrop glukozowo- fruktozowy. Proces otrzymywania.

Rola syropu glukozowo- fruktozowego w przetworach. W jakich produktach się znajduje ?

 • używany jest do słodzenia napojów bezalkoholowych, gazowanych i niegazowanych,
 • dosładzane są nim soki owocowe, napoje alkoholowe i mleczne napoje fermentowane,
 • stosowany jest jako środek słodzący do wyrobu lodów, zagęszczonego mleka słodzonego i mrożonych deserów,
 • używany jest także przy produkcji dżemów, galaretek, wyrobów cukierniczych. a także przy wypieku pieczywa cukierniczego.

Przykłady składów, niektórych znanych i bardzo popularnych produków spożywczych:

Bardzo często syrop fruktozowo  glukozowy spożywamy zupełnie nieświadomie w takich produktach spożywczych, w których się go zupełnie nie spodziewamy.

Syrop malinowy z dziką różą

Sok zagęszczany.
Sok zagęszczany

Skład: syrop glukozowo fruktozowy, woda, zagęszczony sok aroniowy, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, 0,19% zagęszczonego soku malinowego o ekstrakcie ogólnym 65%, 0,05% zagęszczonego soku z dzikiej róży o ekstrakcie ogólnym 65%, zagęszczone soki: z czarnej porzeczki i marchwi, witamina C, aromaty.

 Energy Drink, Gazowany napój energetyzujący

Napój energetyzujący

Skład: Woda, syrop glukozowo fruktozowy, kwas cytrynowy, cytryniany sodu, dwutlenek węgla, tauryna (0.4%), aromat, kofeina (0.03%), inozytol (0.02%), ryboflawina (E 101), karmel (E 150d), niacyna, kwas pantotenowy, witamina B6, witamina B1

Twaróg z dodatkami

Twaróg ze szczypiorkiem
Twaróg ze szczypiorkiem

Skład: szczypiorek, sól, syrop glukozowo fruktozowy, aromat ( z dodatkiem oleju z gorczycy i sojowego), kultury mleczarskie.

Suszone pomidory

Suszone pomidory
Suszone pomidory

Skład: suszone pomidory, syrop glukozowo fruktozowy, regulator kwasowości, kwas cytrynowy.

Chleb gryczany

Chleb gryczany
Chleb gryczany

Skład: skrobia kukurydziana, woda, skrobia pszenna bezglutenowa, powidła owocowe, mąka gryczana 4%, cukier, olej rzepakowy, drożdże piekarskie, sól, guma guar i E-464 – substancje zagęszczające, syrop glukozowo fruktozowy, błonnik jabłkowy, lecytyna rzepakowa oraz rnono i diglicerydy kwasów tłuszczowych – emulgatory.

Jogurt naturalny brzoskwiniowy

Jogurt brzoskwiniowy
Jogurt brzoskwiniowy

Skład: jogurt naturalny 80%, wsad owocowy 20%  ( cukier, brzoskwinie 35%, woda, syrop glukozowo fruktozowy, skrobia kukurydziana, substancje zagęszczające, guma ksantanowa, pektyny, aromat, regulator kwasowości, cytrynian sodu).

Oddziaływanie syropu na zdrowie ludzkie.

Dotąd ustalono, że spożywanie dużych ilości produktów, zawierających syrop glukozowo – fruktozowy:

 •   powoduje szybkie tycie i chroniczną otyłość (fruktoza, spożywana nawet w niewielkich ilościach, nastawia organizm na produkcję tkanki tłuszczowej, zwłaszcza gromadzącej się wokół narządów wewnętrznych),
 •   zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, potęguje apetyt, prowadzi do reaktywnej hipoglikemii (gwałtownych zmian poziomu insuliny oraz glukozy we krwi),
 •   zaburza gospodarkę lipidową,
 •   przyczynia się do zwiększenia możliwości wystąpienia zespołu jelita drażliwego.

Od autorów – tajemnica diety.

Pierwszym krokiem do poprawy funkcji metabolicznych organizmu, utraty wagi czy masy tkanki tłuszczowej – przyczyn dalszych komplikacji zdrowotnych, jest dobrze skrojona dieta. Żadne postępowanie medyczne, aktywność fizyczna czy najdrożej kupowana eko- żywność ani reklamowana suplementacja, nie zdziałają nic, jeżeli do organizmu wraz z pokarmem, dostawać się będą szkodliwe substancje. Dlatego w sytuacjach, w których racjonalne i konsekwentnie ułożony jadłospis jest warunkiem poprawy zdrowia i jakości życia, oceniajmy nie tylko rodzaj jedzenia, ale wypracujmy w sobie nawyk, analizowania jego składu.

Źródła:

 1. https://dieta.mp.pl/zasady/118347,syrop-glukozowo-fruktozowy-i-jego-wplyw-na-zdrowie
 2. https://ncez.pl/choroba-a-dieta/choroby-ukladu-krazenia/fruktoza-i-choroby-ukladu-sercowo-naczyniowego
 3. https://oczymlekarze.pl/zdrowy-styl-zycia/dieta/2100-slodka-smierc-przez-syrop-glukozowo-fruktozowy-hfcs
 4. https://czytamyetykiety.pl/czytamy-etykiety/
 5. https://vitalia.pl/artykul9114_10-produktow-zawierajacych-syrop-glukozowo-fru
Avatar

Redakcja Wibroterapia.com

Jest nas kilkoro - więcej niż 5, ale mniej niż 10 :). Każdy z nas ma wiedzę i doświadczenie z zakresu fizjoterapii, rehabilitacji i medycyny. Chcemy, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się, jak wiele może zdziałać dobrego mechaniczny zdrowy bodziec - wibracja.

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *