Wibroterapia, jako nowa metoda fizykoterapeutyczna, zaczyna zdobywać coraz większą popularność. Prawie codziennie  pojawiają się nowe doniesienia z całego świata o wykorzystaniu wibracji w leczeniu, we wspomaganiu procesów rehabilitacji, w sporcie wyczynowym i amatorskim a nawet w kosmetologii. Czy to możliwe, jak mówią niektóre opinie, że firmie Vitberg udało się stworzyć idealne urządzenie do wibroterapii?

Nie w San Francisco ani Monachium, ale w Nowym Sączu firma Vitberg postawiła sobie wyzwanie stworzenia maszyny do wibroterapii, spełniającej jednocześnie wymagania fizykoterapeuty, sportowca, lekarza oraz “Kowalskiego”. 

Mamy ciepły poranek, 22 sierpnia, 2018 roku. Jesteśmy w Nowym Sączu, przed fabryką firmy Vitberg. Okazały budynek z pewnością zasłużył na miano “Perełki Architektury Nowego Sącza”, tytułu przyznanego mu przez Towarzystwo Architektów Polskich, wczesnym latem tego roku. Środek budynku to cegła, stal i ogromne przestrzenie. I wszędzie ludzie, uśmiechnięci, chętni do pomocy, rozmowni. Już od pierwszych minut w fabryce czuć, że powstaje tu aparatura która ma ludziom pomagać. To dziwne uczucie, ale przekraczając próg fabryki , od razu masz wrażenie, miejsca przyjaznego ludziom i dobrym pomysłom. 

Vitberg-Wibroterapia-Producja-recenzja

Produkcja RAM Vitberg+

Wizytę rozpoczynamy od zwiedzania części produkcyjnej. Jest tutaj kilka działów: montownia, dział elektroniki, szwalnia, wykrawalnia, ślusarnia. Oprowadzający nas Jacek Sikora – założyciel i właściciel firmy zwraca uwagę, że proces pracy został ułożony tak, aby… ludziom się dobrze pracowało. Praktycznie przy każdym stanowisku poznajemy historię produktu i jego techniki powstawania. To zaskakujące, jak wiele elementów w wydawałoby się prostym urządzeniu jest wynikiem setek godzin pracy, prób i błędów.

Vitberg-Wibroterapia-Producja-szwalnia pracownicy
Produkcja obszyć
Vitberg-Wibroterapia-Producja-Ślusarnia i prototypy
Ślusarnia – to tu powstają prototypy oraz meble i urządzenia do przychodni

Sterowanie i elektronika – zapanować nad wibracją

Najwięcej testów aparatu RAM Vitberg+, wykonuje się w dziale elektroniki. Jest ich kilka i każdy element systemu musi je przejść prawidłowo. Tu składane jest serce całego urządzenia, pilot, zasilacz, elementy wibracyjne. Silniki wykorzystywane w elementach wibracyjnych, wytworzone zostały na specjalne zlecenie i wg. ściśle określonej procedury firmy.

“To właśnie specjalna konstrukcja silnika, daje naszemu produktowi, taką długą żywotność” – mówi Jacek Sikora, właściciel firmy –“Wspólnie z naszym partnerem, projektowaliśmy go kilka lat. Zastosowaliśmy tu specjalne stopy metalu oraz łożyska. Z podobnych rozwiązań korzysta również firma Airbus w budowie skrzydeł do swoich samolotów. Śmiało możemy uznać, że aparat Vitberg+ to jedno z najbardziej wytrzymałych urządzeń do wibroterapii na świecie. Nasze silniki zapewniają tej maszynie również niezwykłą sprawność i skuteczność“ .

Vitberg Wibroterapia-Producja- dział elektroniki silnik
Ręczny montaż elektroniki w fabryce Vitberg

Klasa premium, czyli ręczne obszycie

Największe jeżeli chodzi o liczbę osób to jednak nie elektronika a szwalnia i wykrawalnia. Pracuje tam kilkanaście osób, uzbrojonych w nowoczesne maszyny. Tu powstają pokrowce, które stanowią poszycie aparatu Vitberg+. Elementy z certyfikowanej skóry ekologicznej – łatwej do dezynfekcji, wykorzystywanej w szpitalach i przychodniach. Katarzyna Plata, kierująca produkcją zwraca nam uwagę, że to właśnie dzięki odpowiednim materiałom RAM Vitberg+ zbiera tak pozytywne opinie lekarzy i fizjoterapeutów:

W dzisiejszych czasach wszystko projektuje się tak, aby za 3 lata trzeba było kupić nowe. Poprzednie generacje naszych produktów mają tymczasem po 15 lat i wiemy że pacjenci cały czas z nich korzystają. To chyba dlatego zaczynamy wychodzić na rynki zagraniczne, bo nasze urządzenia się nie psują i działają latami – śmieje się Katarzyna Plata.

Vitberg -Wibroterapia-Producja- katarzyna plata
Katarzyna Plata, Vitberg

Zrób to sam – Polak potrafi

Aparat RAM Vitberg+ to modułowa konstrukcja, zbudowana z Modułu Bazowego, pięciu modułów aktywnych i dwóch modułów nieaktywnych. W warunkach gabinetowych, taka ilość aparatury wymaga specjalnej oprawy. I okazuje się, że Vitberg ma i na to swoją odpowiedź. Ślusarnia każdego dnia produkuje dziesiątki kozetek oraz foteli, które pomagają w idealnym ułożeniu pacjenta w trakcie wibroterapii.

“W projektowaniu kozetek postawiliśmy na stalową konstrukcję giętą, dzięki czemu zaoszczędziliśmy czas ich produkcji, zmniejszyliśmy emisję gazów spawalniczych o 50% oraz znacznie zwiększyliśmy wytrzymałość samej kozetki przy istotnym ograniczeniu jej wagi” – mówi inż Paweł Pogwizd, konstruktor w firmie – “Zastosowanie siłowników elektrycznych pozwoliło na jeszcze dokładniejsze dopasowania systemu Vitberg+ do potrzeb pacjenta”.

Vitberg Wibroterapia-Producja projektowanie
Paweł Pogwizd, Vitberg

Z Nowego Sącza w świat

Zwiedzanie firmy zakończyliśmy w dziale montowni.

“To miejsce, w którym wszystkie elementy są składane w gotowy produkt. Tu przeprowadza się się ostatnie testy aparatu Vitberg+, całość jest pakowana w kartony, nadawane są numery seryjne, przydziela się karty gwarancyjne i wszystko trafia na magazyn albo od razu do klienta.” – mówi Dobrosława Chrząstowska, specjalista do kontaktów z klientem.

Vitberg-Wibroterapia-Producja-składnanie pilota
Piloty do RAM Vitberg+

Badania nad wibracją Vitberg – pozytywne opinie świata nauki

Śledząc informacje o firmie w internecie, dowiemy się, że firma produkuje, bada aparaturę do wibroterapii od 1997 roku. Przez te wszystkie lata, udało się jej zdobyć pozycję lidera w produkowaniu i rozpowszechnianiu wibroterapii oscylacyjno-cykloidalnej w Polsce. Producent podaje, że z jego urządzeń, korzysta ponad milion użytkowników w całej Europie. Co stoi za takim sukcesem? 

“Badania. Od wielu lat stawiamy na badania wpływu wibracji na człowieka” – mówi mgr inż Alicja Pasterczyk, kierownik działu badawczo-rozwojowego – “nie szczędzimy środków aby dowiedzieć się, która częstotliwość, amplituda wibracji będzie najkorzystniejsza we wspomaganiu procesu leczenia i rehabilitacji. To pytania na które nieprzerwanie szukamy odpowiedzi wraz z całym działem badawczo-rozwojowym firmy.”  

Vitberg-Wibroterapia-Producja-Alicja Pasterczyk
Alicja Pasterczyk, Vitberg

Rehabilitacyjny Aparat Masujący Vitberg+ łączy wibroterapię o charakterze ogólnym z wibroterapią miejscową. To nieznane wcześniej rozwiązanie w wibroterapii. I wygląda na to, że każdy będzie mógł wypróbować działanie tej maszyny na sobie; a to za sprawą sieci Poradni Vitberg. W ponad 50 placówkach, około 1500 osób dziennie, może przez 8 dni, nieodpłatnie korzystać z darmowej wibroterapii. W zamian za regularne wypełnianie ankiet zdrowotnych opracowanych specjalnie dla programu Wibroterapia Polska.

Vitberg-Wibroterapia-Producja-obszycie modułów szwalnia

Czytaj też: Wibroterapia – gdzie ją znaleźć?

Strona producenta: Vitberg

Portal ma charakter informacyjno-edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w artykułach były zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz rzetelne, poparte źródłami naukowymi. Treści prezentowane na portalu nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej i być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy.

Redakcja Wibroterapia.com

Jest nas kilkoro - więcej niż 5, ale mniej niż 10 :). Każdy z nas ma wiedzę i doświadczenie z zakresu fizjoterapii, rehabilitacji i medycyny. Chcemy, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się, jak wiele może zdziałać dobrego mechaniczny zdrowy bodziec - wibracja.----------------------------------
There are several of us - more than 5, but less than 10 :). Each of us has knowledge and experience in physiotherapy, rehabilitation and medicine. We want as many people as possible to learn how much good a mechanical healthy stimulus - vibration - can do.

Zobacz wszystkie posty
11 komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Wow, firma naprawde robi wrażenie! Czy ktoś tutaj korzystał z tych mat i mógłby podzielić się opinią? Walczę z bólem kręgów szyjnych od dłuższego czasu i zacząłem się poważnie zastanawiać nad zakupem tego urządzenia.

    • Podam przykład z życia. Zakupiłem aparat mojej 75 letniej prze kochanej babci, która przez połowę swojego życia borykała się z bólem kolana, które koniec końców zostało zakwalifikowane do operacji endoprotezy w 2019 roku. Moja babcia zaczęła stosować aparat Vitberg+ od 2016 roku, regularnie po jednym masażu dziennie. Dzięki temu ból stopniowo zaczął się zmniejszać aż w końcu ustąpił. Sama babcia jest zachwycona i w ogóle zastanawia się czy pójdzie na operację bo kolano przestało ją boleć w dodatku zaczęła jeździć na rowerze stacjonarnym. Babcia jest zachwycona! A ja szczęśliwy, że babcia jak na swój wiek jest nadal mobilna i gotuje pyszne obiadki :)))

      • Dzięki. Poszperałem troche w internecie i ten vitberg ma praktycznie same pozytywne opinie, chyba coś w tym musi być.

  • Dzień dobry, posiadam Caly zestaw Vitberg. Chcialabym fo tego zakupić fotel z regulacją, na którym mogłabym układać masażery.

  • Witam mam przepuklinę na lędźwiowym ,od kąd stosuje reguralnie masaż vitberg mój kręgosłup już jest do wytrzymania.polecam