Czy wibroterapia może pomóc w prokreacji?

Prokreacja

Na około 40% par mających problem z poczęciem dziecka, utrudnienie stanowi ograniczona lub całkowita niepłodność męska. Powodem może być wiele chorób, niewłaściwy tryb życia, także używki lub niektóre urazy. Czy  definitywnie przekreślają ojcostwo? Nie zawsze.

Częsta przeszkoda na drodze do szczęścia  

Uszkodzenia rdzenia kręgowego są powszechnym zjawiskiem na całym świecie. Wiele z tych urazów dotyka młodych mężczyzn w wieku 16-35 lat, czyli tym najbardziej sprzyjającym reprodukcji. Następstwem  wypadku bywa neurogeniczna niezdolność do wytrysku z powodu uszkodzenia rdzeniowych, odruchowych środków ejakulacyjnych. A to może skutkować  zaburzeniem funkcji seksualnych, erekcji. Wielu mężczyzn chce wiedzieć, czy będą mogli mieć dzieci. W większości przypadków biologiczne ojcostwo jest możliwe, jednak wymaga wspomagania medycznego a jego zakres zależny jest od możliwości ejakulacji (wytrysku) mężczyzny oraz jakości jego nasienia. Mimo faktu, iż mężczyźni Ci mogą wykazywać pewną zdolność do erekcji, to jednak w trakcie samego stosunku zdarza się, że nie mogą ejakulować.

Wibracja przychodzi z pomocą   

Wśród znanych obecnie metod powodowania wytrysku, na czoło coraz pewniej wysuwa się stymulacja wibracyjna prącia PSV. Ze względu na łagodność i komfort przebiegu a przede wszystkim wartość uzyskanego nasienia, staje się coraz bardziej zalecana jako pierwsza i dająca najwyższy dotąd stopień skuteczności. W odróżnieniu od dotychczasowej, popularnej metody z użyciem doodbytniczej sondy elektroejakulacjyjnej EEJ, ogranicza także inwestycje w koszt i czas oraz zaplecze instrumentów zabiegowych. Jest także znacznie tańszą, a tym samym atrakcyjniejszą ofertą medyczną  dla par, starających się o rodzicielstwo.

Co na to nauka?

Nancy L. Brackett  z Wydziału Urologii Uniwersytetu w Miami, w Kalifornii opublikowała wnioski z przeprowadzonych przez siebie badań i obserwacji w pracy pt.” Semem retrieval by penile vibratory stimulation in men with spinal cord injury”, w których uzasadnia, dlaczego  ten rodzaj stymulacji u nieejakulujących mężczyzn, powinien stosowany być jako pierwsza linia leczenia braku wytrysku, spowodowanego urazem rdzenia kręgowego.

 

Obiecujące wyniki Pani doktor Brackett.

Z badań tych wynika jednoznacznie, że jakość uzyskanego nasienia drogą wspomagania nisko i wysoko amplitudowego jest o wiele lepsza, niż metodą elektro – ejakulacyjną, nawet u tego samego mężczyzny!!!   Zakres urządzeń do terapii wibracyjnej jest o wiele szerszy , przy czym najlepszy wyniki osiągano stosując wibrator wysoko- amplitudowy.  55% wszystkich mężczyzn z urazem rdzenia reagowało na leczenie a porównania wykazały, że im wyższy stopień urazu, tym bardziej prawdopodobne, że pacjent zareaguje na leczenie.

W trosce o komfort pacjenta

Obecnie dostępne są na rynku znakomite urządzenia do stymulacji wibracyjnej, zaprojektowane specjalnie w tym celu, co czyni je nieskomplikowanymi w użyciu i łatwo osiągalnymi. Atutem omawianej metody jest komfort samego zabiegu; znacznie ograniczona ingerencja w fizyczność pacjenta i towarzyszące doznania emocjonalne. A nad tym, przy odpowiednim wsparciu farmakologicznym, być może góruje wyższy poziom bezpieczeństwa i zmniejszenie ryzyka wystąpienia niepożądanych symptomów somatycznych.

 

Metoda stymulacji wibracyjnej, ze względu na nieskomplikowana procedurę i mniejszą inwazyjność,  w porównaniu z sondową, elektroniczną stymulacją odbytnicy, wywołującą uwolnienie nasienia, może być częściej powtarzana w celu osiągnięcia skutku, gdyż nie wymaga długich odstępów czasu pomiędzy zabiegami. A to sprzyja przyspieszeniu lub skuteczności procesu starania się o potomka.

 

Źródło

  1. Semen retrieval by penile vibratory stimulation in men with spinal cord injury. Nancy L. Brackett  z Wydziału Urologii Uniwersytetu w Miami

Portal ma charakter informacyjno-edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w artykułach były zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz rzetelne, poparte źródłami naukowymi. Treści prezentowane na portalu nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej i być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy.

Redakcja Wibroterapia.com

Jest nas kilkoro - więcej niż 5, ale mniej niż 10 :). Każdy z nas ma wiedzę i doświadczenie z zakresu fizjoterapii, rehabilitacji i medycyny. Chcemy, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się, jak wiele może zdziałać dobrego mechaniczny zdrowy bodziec - wibracja.----------------------------------
There are several of us - more than 5, but less than 10 :). Each of us has knowledge and experience in physiotherapy, rehabilitation and medicine. We want as many people as possible to learn how much good a mechanical healthy stimulus - vibration - can do.

Zobacz wszystkie posty
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *