Czy wibroterapia może pomóc w prokreacji?

Prokreacja

Na około 40% par mających problem z poczęciem dziecka, utrudnienie stanowi ograniczona lub całkowita niepłodność męska. Powodem może być wiele chorób, niewłaściwy tryb życia, także używki lub niektóre urazy. Czy  definitywnie przekreślają ojcostwo? Nie zawsze.

Ostatnia aktualizacja: 30th sierpień 2018, 02:06 pm

Częsta przeszkoda na drodze do szczęścia  

Uszkodzenia rdzenia kręgowego są powszechnym zjawiskiem na całym świecie. Wiele z tych urazów dotyka młodych mężczyzn w wieku 16-35 lat, czyli tym najbardziej sprzyjającym reprodukcji. Następstwem  wypadku bywa neurogeniczna niezdolność do wytrysku z powodu uszkodzenia rdzeniowych, odruchowych środków ejakulacyjnych. A to może skutkować  zaburzeniem funkcji seksualnych, erekcji. Wielu mężczyzn chce wiedzieć, czy będą mogli mieć dzieci. W większości przypadków biologiczne ojcostwo jest możliwe, jednak wymaga wspomagania medycznego a jego zakres zależny jest od możliwości ejakulacji (wytrysku) mężczyzny oraz jakości jego nasienia. Mimo faktu, iż mężczyźni Ci mogą wykazywać pewną zdolność do erekcji, to jednak w trakcie samego stosunku zdarza się, że nie mogą ejakulować.

Wibracja przychodzi z pomocą   

Wśród znanych obecnie metod powodowania wytrysku, na czoło coraz pewniej wysuwa się stymulacja wibracyjna prącia PSV. Ze względu na łagodność i komfort przebiegu a przede wszystkim wartość uzyskanego nasienia, staje się coraz bardziej zalecana jako pierwsza i dająca najwyższy dotąd stopień skuteczności. W odróżnieniu od dotychczasowej, popularnej metody z użyciem doodbytniczej sondy elektroejakulacjyjnej EEJ, ogranicza także inwestycje w koszt i czas oraz zaplecze instrumentów zabiegowych. Jest także znacznie tańszą, a tym samym atrakcyjniejszą ofertą medyczną  dla par, starających się o rodzicielstwo.

Co na to nauka?

Nancy L. Brackett  z Wydziału Urologii Uniwersytetu w Miami, w Kalifornii opublikowała wnioski z przeprowadzonych przez siebie badań i obserwacji w pracy pt.” Semem retrieval by penile vibratory stimulation in men with spinal cord injury”, w których uzasadnia, dlaczego  ten rodzaj stymulacji u nieejakulujących mężczyzn, powinien stosowany być jako pierwsza linia leczenia braku wytrysku, spowodowanego urazem rdzenia kręgowego.

 

Obiecujące wyniki Pani doktor Brackett.

Z badań tych wynika jednoznacznie, że jakość uzyskanego nasienia drogą wspomagania nisko i wysoko amplitudowego jest o wiele lepsza, niż metodą elektro – ejakulacyjną, nawet u tego samego mężczyzny!!!   Zakres urządzeń do terapii wibracyjnej jest o wiele szerszy , przy czym najlepszy wyniki osiągano stosując wibrator wysoko- amplitudowy.  55% wszystkich mężczyzn z urazem rdzenia reagowało na leczenie a porównania wykazały, że im wyższy stopień urazu, tym bardziej prawdopodobne, że pacjent zareaguje na leczenie.

W trosce o komfort pacjenta

Obecnie dostępne są na rynku znakomite urządzenia do stymulacji wibracyjnej, zaprojektowane specjalnie w tym celu, co czyni je nieskomplikowanymi w użyciu i łatwo osiągalnymi. Atutem omawianej metody jest komfort samego zabiegu; znacznie ograniczona ingerencja w fizyczność pacjenta i towarzyszące doznania emocjonalne. A nad tym, przy odpowiednim wsparciu farmakologicznym, być może góruje wyższy poziom bezpieczeństwa i zmniejszenie ryzyka wystąpienia niepożądanych symptomów somatycznych.

 

Metoda stymulacji wibracyjnej, ze względu na nieskomplikowana procedurę i mniejszą inwazyjność,  w porównaniu z sondową, elektroniczną stymulacją odbytnicy, wywołującą uwolnienie nasienia, może być częściej powtarzana w celu osiągnięcia skutku, gdyż nie wymaga długich odstępów czasu pomiędzy zabiegami. A to sprzyja przyspieszeniu lub skuteczności procesu starania się o potomka.

 

Źródło

  1. Semen retrieval by penile vibratory stimulation in men with spinal cord injury. Nancy L. Brackett  z Wydziału Urologii Uniwersytetu w Miami

Portal ma charakter informacyjno-edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w artykułach były zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz rzetelne, poparte źródłami naukowymi. Treści prezentowane na portalu nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej i być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy.

Redakcja Wibroterapia.com
Redakcja Wibroterapia.com

Jest nas kilkoro - więcej niż 5, ale mniej niż 10 :). Każdy z nas ma wiedzę i doświadczenie z zakresu fizjoterapii, rehabilitacji i medycyny. Chcemy, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się, jak wiele może zdziałać dobrego mechaniczny zdrowy bodziec - wibracja.----------------------------------
There are several of us - more than 5, but less than 10 :). Each of us has knowledge and experience in physiotherapy, rehabilitation and medicine. We want as many people as possible to learn how much good a mechanical healthy stimulus - vibration - can do.

View all posts
Add comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *