Polski rynek fitness należy do najprężniej rozwijających się w Europie, zaś treści dotyczące zdrowego stylu życia i sposobów na poprawę sylwetki cieszą się w naszym kraju rosnącą popularnością. Panująca moda na bycie fit ma już nawet własnych celebrytów, a media społecznościowe są zdominowane przez zdjęcia i filmy promujące aktywny tryb spędzania wolnego czasu. Czy fitnessowe szaleństwo przekłada się na rzeczywiste dbanie o formę w naszym społeczeństwie?

Kluby fitness wyrastają niczym grzyby po deszczu

Z raportu The European Health & Fitness Market 2017 wynika, że w naszym kraju działa ponad 2,5 tys. klubów fitness i liczba ta z roku na rok rośnie. Członkami tych klubów jest 2,84 mln Polaków, zaś w 2016 roku przychody krajowych ośrodków fitness wyniosły 3,68 mld zł. Taki stan rzeczy świadczy o tym, że moda na fitness w Polsce ma się dobrze, a „fit” chce być coraz więcej Polaków. Uczęszczających na zajęcia nie zraża koszt tego sportu. Mimo że sam karnet na zajęcia z pilates, treningu funkcjonalnego czy jogi kosztuje od 140 do 200 zł, a same gadżety do treningów wraz ubraniami to zestaw, który może być wart nawet 1000 zł, chętnych nie brakuje. Należy pamiętać, że fitness to nie tylko ćwiczenia, to również styl życia.

Poszukiwacze dobrego samopoczucia

Specjaliści określają fitness mianem nowej formy aktywności fizycznej i nowoczesnej filozofii życiowej. Wiąże się z nim pojęcie „fit” oznaczające bycie zdrowym i w pełni sił. Oficjalna definicja tego terminu brzmi następująco:

FITNESS to dynamiczny stan /system/ poszukiwań dobrego samopoczucia z punktu widzenia psychologicznego i socjologicznego, w połączeniu z dążeniem do osiągnięcia maksymalnej /dla jednostki/ sprawności fizycznej – poprzez różnorodne formy ruchowe dostosowane do możliwości, gustu, oczekiwań tej jednostki, która tym samym bierze odpowiedzialność za funkcjonalne doskonalenie własnego organizmu.

/I. Szymański, Fitness-Aerobik, Body Life 2000 nr 1, s.22/

Obecnie fitness jest niezwykle zróżnicowany i uniwersalny, a więc może z niego korzystać każdy, bez względu na wiek i kondycję. Każdy program fitness charakteryzuje koncepcja holistycznego podejścia do człowieka, która pozwala na maksymalne zaangażowanie się w różne formy fizycznej aktywności i eksplorowanie ich w stopniu indywidualnym, czyli wprost proporcjonalnym do możliwości uczestnika zajęć. Postrzegany jako styl życia fitness jest troską o każdy z aspektów naszego życia –  sprawność ciała, zachowanie, nawyki żywieniowe, aktywność społeczną, stronienie od używek, rozsądne proporcje między czasem pracy a czasem wolnym i odporność na stres. Najważniejszym celem fitnessu jest bowiem wysoki poziom zadowolenia z życia.

Rola celebrytów fitnessu

Co ciekawe, moda na fitness wpłynęła na codzienny dress code Polaków. Obecnie nikogo już nie dziwi połączenie spodni do ćwiczeń ze szpilkami lub pójście na dyskotekę w koszulce do biegania. Mimo że wielu Polaków uczęszcza na zajęcia fitness w celu poprawy kondycji psychofizycznej organizmu, wybierając jogę, zajęcia rehabilitacyjne i wspierające zdrowie kręgosłupa, wciąż najwięcej osób ćwiczy po to, żeby schudnąć. Wszechobecny kult szczupłego i wyrzeźbionego ciała sprawia, że (głównie młodzi) Polacy wybierają fitness, aby mieć piękną sylwetkę. Trenerzy obiecują, że, przy odrobinie silnej woli i przestrzeganiu diety, uczestnicy zajęć będą prezentować jak np. Anna Lewandowska. Sam styl bycia fit promują również celebryci, tacy jak wspomniana żona Roberta Lewandowskiego, Joanna i Dariusz Brzezińscy czy Ewa Chodakowska. Na rynku są dostępne także fintessowe miesięczniki, a treści publikowane na Facebooku, YouTube czy Instagramie są zdominowane przez porady dietetyczne, zestawy ćwiczeń poprawiających sylwetkę, promocję biegania czy przepisy na zdrowe koktajle.

Nie wszyscy Polacy chcą być fit

Mimo że na pierwszy rzut oka może się wydawać, że w naszym kraju panuje wręcz kult fitnessu, dane Eurobarometru wykazują jednak, że do regularnych ćwiczeń przyznaje się jedynie 28% Polaków, zaś aż 37% decyduje się na ćwiczenia w domu (korzystając z youtubowych programów gwiazd fitnessu). 35% naszego społeczeństwa wybiera aktywność na świeżym powietrzu, a 9% uczęszcza na zajęcia do klubów fitness. Mimo że liczba ćwiczących Polaków z roku na rok stale się powiększa, należy mieć na uwadze, że moda na bycie ‘fit’ dotyczy jedynie wykształconej klasy średniej, która często otrzymuje karty wstępu do klubów fitness w ramach dodatku do pensji. Reszta obywateli prowadzi nieco inny tryb życia, generując m.in. wysoki współczynnik otyłości w naszym kraju. Czy moda na fitness wkrótce opanuje również resztę społeczeństwa, przyczyniając się tym samym do poprawy zdrowia Polaków? Zobacz Sprawdzone rozwiązanie na ból kolana.

Źródła:

  1. URL: www.jegostrona.pl [dostęp: 2018-01-21]
  2. URL: www.newsweek.pl [dostęp: 2018-01-21]
  3. Dyraga B (2003): Czym jest fitness dla wellnessu?, Body Life.
  4. Radomski M (2002): WELLNESS- jak osiągnąć ten stan?, Body Life.

Portal ma charakter informacyjno-edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w artykułach były zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz rzetelne, poparte źródłami naukowymi. Treści prezentowane na portalu nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej i być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy.

Alicja Chrzaszcz

Jestem pasjonatką zdrowia i ekologii, redaktorem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuję się głównie literaturą. W czasie wolnym... nie mam czasu wolnego :)

Zobacz wszystkie posty
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *