Wibroterapia – sposób na depresję?

Czy czarna otchłań, w której tkwimy, musi pochłonąć nas zupełnie? Depresja - bo o niej tu mowa, to nie tylko nasz coraz częstszy towarzysz, to coraz pewniejszy siebie manipulant, który zaczyna przejmować kontrolę nad naszym życiem. Aż często przestajemy być sobą.

WHO przewiduje, że w roku 2020 depresja może stać się drugim, najpoważniejszym problemem zdrowotnym świata.

Jak potwierdza nauka, depresja nie jest wyłącznie skutkiem długotrwałego stresu, może być też wynikiem toczącego się w organizmie stanu zapalnego lub innej przewlekłej choroby.

Wolne żarty!!! Depresja jak się okazuje, to szczególnie okrutne poczucie humoru naszego mózgu. Jego sprytny manewr, który prowadzi nas na manowce. Jakkolwiek lekko to brzmi, efekty tych żartów, kosztują nas zbyt wiele i bywają bardzo niebezpieczne.

Co tam się dzieje???

Pod wpływem zaburzenia równowagi pomiędzy neuroprzekaźnikami, w mózgu dochodzi do totalnego bałaganu.

Utrata stanu równowagi pomiędzy nimi oznacza utratę kontroli nad mózgiem. Mamy chaotyczne myśli, nad którymi nie możemy zapanować, rodzą się lęki, napady złości lub nie możemy poskromić gwałtownej potrzeby objadania się.

Neuroprzekaźniki, będące z reguły hormonami lub kwasami, to substancje przekazujące elektryczne impulsy pomiędzy sąsiadującymi komórkami nerwowymi. Są nimi m.in.noradrenalina i serotonina. Typowe leczenie farmakologiczne polega właśnie na regulowaniu wydzielania tych substancji.

Jak możemy powstrzymać “demony” by nie przeistoczyły się w groźne zaburzenia, za pomocą niestandardowych metod terapeutycznych w miejsce leków? Trudne. Ale możliwe.

Mruczący kot na kolanach, delikatne opukiwanie w masażu, podrygiwanie w rytm miłej uchu muzyki, może oczyścić umysł ze złych emocji, choćby na chwile. Z pomocą przychodzą wibracje.

Trening wibracji fal mózgu, autorstwa koreańskiego trenera i filozofa, Ilchi Lee ma za zadanie “ uwolnienie ciała i mózgu, dla przywrócenia im zdolności właściwego funkcjonowania. Za pomocą ćwiczeń,  wibracyjnych ruchów części ciała, możemy wrócić do kontrolowania energii.

Wibracje oddziałują na układ nerwowy, redukując napięcie psychiczne. Najbardziej znaną metodą aplikacji jest masaż wibracyjny, wykonywany ręcznie lub za pomocą urządzeń do wibroterapii. Wykorzystuje się w nich najwłaściwsze i zdefiniowane parametry wibracji. Już kilkunastominutowe poddanie się zabiegowi obniża ciśnienie tętnicze, uspokaja i pogłębia oddech, wprowadza umysł w stan relaksującej błogości, czym koi i relaksuje. To ważne momenty, których nie powinno zabraknąć we wsparciu psychoterapii.  

 

Żródła:

1.http://www.euro.who.int/en/media-centre/events/events/2017/04/world-health-day-2017-depression-lets-talk

2.https://www.nerwica.com/viewtopic.php?f=5&t=49366

3.https://www.depresjaza.pl/leki/snri

 

Portal ma charakter informacyjno-edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w artykułach były zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz rzetelne, poparte źródłami naukowymi. Treści prezentowane na portalu nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej i być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy.

Redakcja Wibroterapia.com

Jest nas kilkoro - więcej niż 5, ale mniej niż 10 :). Każdy z nas ma wiedzę i doświadczenie z zakresu fizjoterapii, rehabilitacji i medycyny. Chcemy, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się, jak wiele może zdziałać dobrego mechaniczny zdrowy bodziec - wibracja.----------------------------------
There are several of us - more than 5, but less than 10 :). Each of us has knowledge and experience in physiotherapy, rehabilitation and medicine. We want as many people as possible to learn how much good a mechanical healthy stimulus - vibration - can do.

Zobacz wszystkie posty
1 komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *