Regeneracja w sporcie odgrywa niezwykle istotną rolę. To od niej w dużym stopniu zależy zwiększenie zdolności wysiłkowej, co bezpośrednio przekłada się na wyniki. Jedną z najefektywniejszych metod łagodzenia, eliminowania bólu i dyskomfortu zawodnika, po intensywnym treningu jest masaż wibracyjny. Masaż wibracyjny znacząco oddziaływuje na propriocepcję.

Masaż wibracyjny. Co to takiego?

Masaż wibracyjny jest znany jako element masażu klasycznego i zwany techniką wibracyjną. Ze względu metodę aplikowania rozróżnia się:

Masaż wibracyjny ręczny (klasyczny). Masażysta, wykonując ruchy “trzęsącą” się ręką, powoduje wibrację tkanki podskórnej. Stosowana jest w celu zmniejszenia obrzęku. Inną techniką, wykorzystującą wibrację może być oklepywanie, stosowane w drenażu np. drzewa oskrzelowego z zalegającym śluzem, w celu poprawy wentylacji płuc;

Masaż wibracyjny mechaniczny miejscowy (przyrządowy). Urządzenia do mechanicznego masażu miejscowego z użyciem wibracji, służą przede wszystkim do zwalczania bólów mięśniowo – szkieletowych w układzie ruchu i mają kształt głowicy masującej, emitującej drgania o niewielkim natężeniu.

Masaż wibracyjny przyrządowy wspomaga trening sportowy i fizjoterapię.

W ostatnich latach, na rynku pojawiły się nowe urządzenia, służące do masażu wibracyjnego. Mają one wiele zastosowań w odnowie biologicznej, fizjoterapii i sporcie.

Najstarszym tego typu urządzeniem jest tymczasem Aquavibron wykorzystujący energię wody do wywołania drgań membran, przenoszącej wibracje o niskim natężeniu. Inne urządzenia wykorzystują ultradźwięki o częstotliwości 1-3 MHz do miejscowego masażu, przynoszącego podobne efekty jak masaż tradycyjny.

Wykorzystanie aparatu Aquavibron

Oprócz takich urządzeń istnieją też inne, przeznaczone do wielopunktowego masażu wibracyjnego. Produkowane są w formie kamizelki, mocowanej za pomocą pasów samoprzylepnych na klatce piersiowej, ramionach, nogach lub barkach lub w formie materaca – maty.

Urządzenia te sterowane są za pomocą sterownika. Niektóre z takich urządzeń dodatkowo emitują promieniowanie podczerwone, służące do jednoczesnego nagrzewania masowanej okolicy ciała, przy czym istnieje możliwość włączenia lub wyłączenia grzania. Urządzenia te pozwalają wybrać tryb pracy płynny, pulsacyjny, falowy lub automatyczny oraz intensywność wibracji za pomocą odpowiedniego przycisku na sterowniku. Masaż wibracyjny z zastosowaniem tych urządzeń trwa od 5 do 20 min. Pod wpływem wibracji dochodzi do obniżenia pobudliwości receptorów czucia bólu i podwyższenia pobudliwości proprioreceptorów. Wskutek wibracji dochodzi do zmian w układzie nerwowym, usprawnienia krążenia obwodowego, wpływającego na usuwanie obrzęku tkanek oraz obniżenia napięcia emocjonalnego, sprzyjającego relaksacji i złagodzeniu napięcia emocjonalnego.

Polskie osiągnięcia konstrukcyjne dla sportowców…

Produkt medyczny RAM Vitberg+, składający się z aktywnych modułów i nieaktywnych zagłówków, przeznaczonych do rehabilitacji i masażu, wspomagania procesów terapeutycznych  i regeneracji powysiłkowej, skutecznie redukuje ból i przyspiesza regenerację organizmu. Atutem dla osób trenujących jest możliwość łatwego transportowania i użytkowania w różnych warunkach. Dzięki zastosowaniu modułów i elastycznych połączeń, w prosty sposób można stosować masaż wibracyjny na dużych i małych powierzchniach ciała pacjenta.W skład Rehabilitacyjnego Aparatu Masującego Vitberg+ wchodzą; Moduł Bazowy, Moduł Nogi, Moduł Kolana, Moduł Szyja, Moduł Biodra, Moduł Metabolizm

Zobacz, w jaki sposób z masażu wibracyjnego korzysta czołowa polska snowboardzistka, Ola Król.

Odpowiednie parametry wibracji

Zastosowana w urządzeniach wibracja oscylacyjno-cykloidalna (ściśle sprecyzowane / wyizolowane/  parametry wibracji leczniczej, właściwe dla urządzeń do wibroterapii firmy Vitberg. Definicja sprecyzowana przez Vitberg), z częstotliwością w zakresie od 10,10 Hz do 52,20 Hz, amplitudy 0,01 mm do 0,21 mm oraz przyspieszenia 0,01 m/s2 do 13,50 m/s2, pozytywnie wpływa na zmianę w elastyczności naczyń krwionośnych, poprawę krążenia krwi, stymulację krążenia limfatycznego, łagodzenie bólu, zwiększenie elastyczności powięzi, poprawę perystaltyki jelit czy wspomaganie procesów metabolicznych.

Nauka i wibracja stawiają sportowca na nogi…

Badania naukowe potwierdzają wpływ terapii wibracyjnej na polepszenie czucia głębokiego, poprawę siły mięśni, utrzymujących prawidłową postawę ciała oraz równowagę i orientację przestrzenną. Masaż wibracyjny zapobiega powstawaniu bolesności mięśni po wysiłku fizycznym tzw. DOMS (Delayed Onset Muscle Soreness). Terapia wibracyjna ponadto powoduje wzrost siły mięśniowej, poprawę krążenia obwodowego, drenażu żylnego i limfatycznego.

W opisach naukowych znany jest także przypadek 28 letniego piłkarza, u którego po złamaniu główki kości promieniowej doszło do zwłóknienia (fibropatii) stawu promieniowo-łokciowego. Trzytygodniowa kuracja z wykorzystaniem masażu wibracyjnego przyniosła ulgę w odczuwaniu powstałego w wyniku zwłóknienia bólu, co umożliwiało przeprowadzenie dalszej terapii. 

Źródła:

  1. Opara J,A, Mehlich K, Gieremek K, Szwejkowski W. Masaż wibracyjny dla wspomagania treningu sportowego i fizjoterapii. Fizjoterapia 2010, 18, 1
  2. URL: http://www.leksykonmasazu.pl/slowko/masaz-wibracyjny/1735 (dostęp 02.08.2018)

 

Portal ma charakter informacyjno-edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w artykułach były zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz rzetelne, poparte źródłami naukowymi. Treści prezentowane na portalu nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej i być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy.

Redakcja Wibroterapia.com

Jest nas kilkoro - więcej niż 5, ale mniej niż 10 :). Każdy z nas ma wiedzę i doświadczenie z zakresu fizjoterapii, rehabilitacji i medycyny. Chcemy, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się, jak wiele może zdziałać dobrego mechaniczny zdrowy bodziec - wibracja.----------------------------------
There are several of us - more than 5, but less than 10 :). Each of us has knowledge and experience in physiotherapy, rehabilitation and medicine. We want as many people as possible to learn how much good a mechanical healthy stimulus - vibration - can do.

Zobacz wszystkie posty
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *