Po 12-tygodniowym programie treningowym z użyciem wibracji całego ciała, znacząco poprawił się przepływ krwi w nogach oraz skład ciała (masa ciała, procent tkanki tłuszczowej, obwód talii) u osób cierpiących na cukrzycę typu 2. Badania z 2013 roku profesora Sanudo i jego zespołu, wskazały na punkt zwrotny w powiązaniu cukrzycy i wibroterapii.

Wibracje, krążenie krwi i otyłość.

Dzięki wibroterapii poprawisz przepływ krwi w nogach i schudniesz. To nie wszystko – towarzysząca cukrzycy neuropatia może być niwelowana przez wibroterapię , ale również poprawie mogą ulegać funkcje metaboliczne Co za tym idzie, zmniejsza się otyłość.

Wraz z Twoją masą ciała  wzrasta Twoje ciśnienie.

Otyłość
Nadwaga i otyłość w statystykach(2).

Otyłość jest najważniejszym czynnikiem, predysponującym do wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Szacuje się, że aż 80% przypadków nadciśnienia tętniczego w Polsce, ma związek ze wzrostem masy ciała.

Ruch, ruch…zdrowy ruch. Sposób na otyłość.

Aktywność fizyczna zmniejsza hiperglikemię, insulinoodporność, dyslipidemię i nadciśnienie oraz prowadzi do poprawy funkcjonowania naczyń krwionośnych u osób cierpiących na cukrzycę typu 2 i jest uważana za podstawę  jej leczenia.

A co, gdy nie mogę wykonywać ćwiczeń?

Niestety nie wszyscy chorzy mogą i chcą uczestniczyć w zajęciach ruchowych. Alternatywą dla takich przypadków może być wibroterapia. Dotychczasowe badania potwierdzają, że wibracje mogą być sposobem na poprawę składu ciała i siłę mięśniową. Ponadto, już jeden trening wibracyjny poprawia przepływ krwi w nogach i redukuje sztywność tętnic, poprawia funkcje śródbłonka i powoduje wzrost poziomu tlenku azotu.

Aktywność fizyczna bez zmęczenia.

Badanie wpływu wibracji na przepływ krwi w tętnicy udowej prawej nogi przeprowadzono na grupie 25 osób, które zostały poddane 12 tygodniowemu treningowi wibracyjnemu. Trening składał się z ćwiczeń nóg na platformie wibracyjnej trzy razy w tygodniu. Intensywność wibracji została zwiększona przez zwiększenie częstotliwości (12 – 16 Hz) i utrzymywanie amplitudy na poziomie 4 mm. Długość sesji treningowej była stopniowo zwiększana z 30 do 60 s, a odpoczynek trwał 30 s. Całkowity czas trwania sesji treningowej trwał od 12 do 20 minut w zależności od fazy programu treningowego.

Wyniki jak po intensywnym treningu.

Po 12 tygodniach treningu wibracyjnego stwierdzono zwiększony przepływ krwi w tętnicy udowej (ml/min),zwiększoną średnią prędkość krwi (cm/s) i spadek maksymalnej prędkość rozkurczowej (cm/s) w porównaniu do grupy kontrolnej. Ponadto na skutek działania treningu wibracyjnego nastąpiły znaczny wzrost średniej prędkości krwi, maksymalnej prędkości krwi oraz nastąpił spadek maksymalnej prędkości rozkurczowej i wskaźnika pulsacji u osób uczestniczących tylko w treningu wibracyjnym. Wymienione wskaźniki przepływu krwi były ujemnie skorelowane ze zmianami, związanymi z tkanką tłuszczową.

Walka z otyłością

I pojawiły się efekty dodatkowe!!

Dwunastotygodniowy trening wibracyjny spowodował znaczny spadek masy ciała, obniżenie BMI, zmniejszenie obwodu talii i spadek procentowej zawartości tkanki tłuszczowej.

Wibracja skutecznie rozprawia się z otyłością, usprawnia krążenie krwi i wspomaga leczenie cukrzycy..

Trening wibracyjny pozytywnie wpływa na przepływ krwi w naczyniach tętniczych. Zmiany w przepływie krwi były znacząco powiązane ze zmianami w masie tłuszczu. Tłuszcz trzewny (brzuszny) związany jest ze sztywnością tętniczą, tak więc wyniki badania jako pierwsze przedstawiły istotny związek pomiędzy usprawnieniem przepływu krwi, a procentową masą tłuszczu po treningu wibracyjnym. Utrata tłuszczu z okolic brzucha przyczynia się do poprawy przepływu krwi poprzez zwiększenie rozszerzenia naczyń krwionośnych za pośrednictwem insuliny. Tym samym, redukcja tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej może być głównym czynnikiem wpływającym na poprawę wrażliwości na insulinę związanej z treningiem u osób z cukrzycą typu 2.

Polskie osiągnięcie technologiczne we wsparciu walki z otyłością i dysfunkcjami przemiany materii. Prawdopodobnie jedyne takie na świecie.

Wibroterapia w programie Metabolizm na Rehabilitacyjnym Aparacie Masującym Vitberg +  jest doskonałym przykładem i skutecznym sposobem poprawy funkcji fizjologicznych oraz przemiany materii. Zastosowane w urządzeniu drgania zmienne o częstotliwości do 52Hz o charakterystyce oscylacyjnocykloidalnej ( a przede wszystkim specjalnie opracowany program terapeutyczny), koncentrują się na okolicach podbrzusza i bioder. Poprzez mechaniczną stymulację, już na poziomie komórkowym wspomagają procesy energetyczne, dynamizują pracę jelit, wspomagają regulację wypróżnień, a także mają wpływ na poprawę kondycji skóry i redukcję cellulitu. Metoda szczególnie korzystna w przypadku osób unieruchomionych, z deficytem ruchu lub niemogących korzystać z wielu form aktywności fizycznej. Pamiętajmy jednak, że nic nie zastąpi w 100% ćwiczeń fizycznych, więc jeżeli tylko zdrowie pozwala – bądźmy aktywni!

Żródła:

1. Borja San˜udo, Rosa Alfonso-Rosa, Borja del Pozo-Cruz, Jesus del Pozo. Whole body vibration training improves leg blood flow and adiposity in patients with type 2 diabetes mellitus Eur J European Journal of Applied Physiology, 2013

2.Główny Urząd Statystyczny 00-925 Warszawa, al. Niepodległości 208 http://stat.gov.pl/

3. Vitberg  https://www.vitberg.com/aparat-ram-vitberg-plus

Portal ma charakter informacyjno-edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w artykułach były zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz rzetelne, poparte źródłami naukowymi. Treści prezentowane na portalu nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej i być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy.

Avatar

Redakcja Wibroterapia.com

Jest nas kilkoro - więcej niż 5, ale mniej niż 10 :). Każdy z nas ma wiedzę i doświadczenie z zakresu fizjoterapii, rehabilitacji i medycyny. Chcemy, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się, jak wiele może zdziałać dobrego mechaniczny zdrowy bodziec - wibracja.

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *