W ostatnich latach pojawia się coraz więcej informacji dotyczących wibroterapii. Podstawowe pytania dotyczące tej terapii, odnoszą się do bezpieczeństwa urządzeń, skuteczności, zastosowania, wskazań i przeciwwskazań do stosowania. W tym przeglądzie postaramy się Państwu przedstawić najciekawsze urządzenia, wykorzystujące drgania lecznicze.

Mata masująca, materac, platforma  – jakie urządzenie jest odpowiednie dla mnie?

Mata masująca, materac, platforma… – jeżeli czytasz ten tekst, zapewne chodzi Ci po głowie przetestowanie lub zakup urządzenia do masażu wibracyjnego. Ale maty czy materace to nie jedyne formy przeprowadzenia terapii wibracjami. Rynek jest przesycony wieloma urządzeniami do wibroterapii…. przepraszam do quasi-wibroterapii. Nie oznacza to, że te urządzenia są złe, jednak mogą być niebezpieczne dla zdrowia.  Na ten rodzaj terapii często decydują się osoby, cierpiące na choroby przewlekłe, więc trzeba być ostrożnym przy wyborze odpowiedniego urządzenia.

Znak jakości

Po pierwsze należy zwrócić uwagę czy urządzenie ma znak CE (Conformité Européenne). To oznakowanie daje nam gwarancję, że wyrób jest bezpieczny, zgodnie z najnowszymi, obowiązującymi normami. Samo CE może również oznaczać China Export (eksport Chiny). Jak się ustrzec przed chińskim bublem? Poniżej przedstawiono grafikę, wskazującą różnicę między pozornie identycznymi symbolami CE.

Litery w „dobrym” CE stykają się tylko swoimi brzegami po przedłużeniu końców C (nie przecinają się), a belka poprzeczna w E nie kończy się na równi z pozostałymi jej końcami. Trzeba również wiedzieć, że ten oryginalny sprzęt nie będzie reklamowany w telewizyjnych programach np.“z owocem w nazwie”. Oczywiście takie  urządzenia będą różnić się ceną. Jednak wibroterapię wybiera się w celu dbania o zdrowie, a nie chęci zaoszczędzenia kilku złotych.

Na co stosować wibroterapię? Efekty i oczekiwania

Po drugie – zastanówmy się czego oczekujemy po zabiegach. Wzmocnienia efektów treningu? Poprawy wyglądu skóry? Działania przeciwbólowego? Zmniejszenia obrzęku? A może zmniejszenia objawów nietrzymania moczu czy choroby Parkinsona? W zależności od pożądanego efektu, terapia wibracyjna ma do zaoferowania zabiegi różnej długości i różnego natężenia. Pozycja również jest bardzo ważnym czynnikiem.

Sportowcy

Sportowcy najczęściej decydują się na platformy wibracyjne. Głównym producentem takich urządzeń jest firma Novotec z Niemiec (Galileo). Platformy z serii Galileo są jednymi z najczęściej badanych urządzeń do wibroterapii. Inną platformą godną uwagi jest belgijska odpowiedź na Galileo –  Fitvibe Excel Pro Medical firmy GymnaUniphy N.V., niestety jej koszt to ok. 40 tys zł.

Urządzenia do wibroterapii - Platforma wibracyjna Fitvibe Medical

Po treningu, w celu szybszej regeneracji, najczęściej wybierane są aparaty, umożliwiające bezpośrednią terapię lokalną lub takie, które łączą wibroterapię lokalną z WBV (whole body vibration) w pozycji leżącej. Sportowcy korzystają również coraz częściej z Modułu Kolana i Modułu Nogi polskiej firmy Vitberg, więcej o zaletach można przeczytać w naszym wywiadzie z Łukaszem Pławeckim.

Kosmetyka

W celach kosmetycznych stosuje się zazwyczaj wibroterapię lokalną. Najczęściej jest to niewielkich gabarytów urządzenie, które ma kilka programów i końcówek do poprawy jędrności i koloru skóry. Takim urządzeniem może się pochwalić producent Fleximatic G5. Do aplikowania na większej powierzchni polecane są aparaty masujące, mające odpowiednie programy pielęgnacyjne i duże powierzchnie aplikacyjne. Ponadto, niektóre platformy mogą być wyposażone w  funkcję masażu relaksacyjnego, jak np. platforma chumann 3D Platte.

Ból

Terapię wibracyjną stosuje się także w celu minimalizowania bólu. Jednakże chory stosując urządzenia do wibracji miejscowej, może napotykać trudności w odpowiednim przyłożeniu i utrzymaniu urządzenia, ze względu na swój stan. W takiej sytuacji, najlepszym rozwiązaniem  są zabiegi przeprowadzane przez fizjoterapeutów urządzeniami do wibroterapii lokalnej np. Vitafon czy Aquavibron lub stosowanie urządzenia, gdzie pozycja nie wymaga żadnej aktywności od strony pacjenta tj. Vitberg RS (Recovery System), przedstawiany często jako mata masująca albo system do wibroterapii) firmy Vitberg lub Galileo z serii medycznej.

Vitberg RS wibroterapia
Vitberg RS w pracy rehabilitanta. Źródło: Vitberg

Ciekawym rozwiązaniem są również łóżka wodne – masujące (nie trzeba się martwić częścią “wodne” w nazwie, jest to forma suchego hydromasażu). Często wyposażone są one w gotowe programy. Przykładem takiego aparatu jest Medi Stream 3000 lub HYDROMASSAGE HAND HELD. Są to jednak rozwiązanie drogie i zajmujące dużą powierzchnię.  Terapię w warunkach domowych zapewnia wspomniany Vitberg RS.

Na co można stosować aparat Vitberg? Leczenie bólu jest tylko jednym z jego zastosowań.
Vitberg RS z powodzeniem jest też wykorzystywany w leczeniu chorób układu krążenia, układu kostno-mięśniowego, schorzeń neurologicznych, w rehabilitacji, ale też w sporcie (przyspieszanie regeneracji, wpływ na siłę i wytrzymałość mięśni) i kosmetologii (przyspieszanie metabolizmu, likwidacja cellulitu). Stanowi także element profilaktyki wielu chorób. Uogólniając można powiedzieć, że zastosowanie aparatu
Vitberg RS pokrywa się ze wszystkimi wskazaniami do wibroterapii ogólnej oraz lokalnej, ponieważ urządzenie to łączy wibracje o charakterze miejscowym z wibracją miejscową.

Obrzęki

Ze zmniejszeniem obrzęków za pomocą wibroterapii jest podobnie, jak z działaniem przeciwbólowym. Chorzy, u których występują obrzęki, potrzebują dodatkowej osoby do przeprowadzenia zabiegu albo muszą wybierać urządzenia, które pozwalają na zabieg w pozycji siedzącej, półleżącej lub leżącej. Urządzenia takie powinny mieć możliwość zapewnienie zabiegów przynajmniej 20-minutowych, w celu dostarczenie odpowiednich korzyści terapeutycznych.

Pozostałe schorzenia

W przypadku innych schorzeń np. wysiłkowego nietrzymania moczu, należy zwrócić uwagę, aby urządzenie umożliwiało przeprowadzenia zabiegu w pozycji siedzącej. W chorobie Parkinsona świetne wyniki uzyskują urządzenia, mające zmienne programy. Warto zapoznać się z możliwościami takiego sprzętu. Sesje terapeutyczne z zastosowaniem zróżnicowanego bodźca, skutecznie poprawiają zdrowie pacjentów nie tylko z chorobą Parkinsona, ale również ze stwardnieniem rozsianym. U dzieci i osób unieruchomionych, najlepiej sprawdzają się stoły do wibroterapii lub specjalistyczne materace. Dzięki temu zabiegi mogą być przeprowadzane przy minimalnym wysiłku pacjenta.

Przeciwwskazania do wibroterapii

Wibroterapia to zabieg bardzo bezpieczny, jednak istnieją do niego pewne przeciwwskazania. Najlepiej ich listę sprawdzać u producentów danego sprzętu. Vitberg podaje, że przeciwwskazaniami do stosowania aparatu są przede wszystkim:

 • świeżo przebyty zawał serca i udar mózgu,
 • choroby naczyń krwionośnych w zaawansowanych stadiach (miażdżyca, zakrzepica, tętniaki),
 • stany zapalne w fazie ostrej, wywołane przez bakterie, grzyby i wirusy, w tym zmiany zapalne skóry i ropnie,
 • stany po takich urazach, jak złamania kości, zerwania ścięgien – należy wstrzymać się ze stosowaniem wibroterapii do czasu pełnej regeneracji,
 • aktywny proces nowotworowy,
 • epilepsja,
 • zaawansowana kamica nerek i pęcherzyka żółciowego.

Pełna lista przeciwwskazań znajduje się na stronie: https://www.vitberg.com/faq-najczesciej-zadawane-pytania Jak można zauważyć – większość przeciwwskazań do stosowania aparatu Vitberg jest czasowa, np. nie powinno się stosować wibroterapii po świeżo przebytym udarze mózgu, ale jednocześnie wibroterapia może stanowić element rehabilitacji neurologicznej i m.in. zmniejszyć spastyczność mięśni, poprawić kondycję chodu u pacjentów po przebytym udarze mózgu.

Podsumowanie

Z pewnością na rynku jest kilka godnych uwagi urządzeń do wibroterapii. W tym przeglądzie starano się przedstawić te najbardziej popularne rozwiązania, mające równocześnie wszystkie niezbędne badania i atesty. Znalezienie odpowiedniego urządzenia dla siebie nie powinno być trudne. Trzeba jednak z rozwagą wybierać sprzęt do wibroterapii, gdyż zakup niewłaściwego urządzenia, może okazać się kosztownym błędem. Wymienione w powyższym przeglądzie aparaty są wyrobami medycznymi i mają rzesze zwolenników, co potwierdza ich skuteczność i gwarantuje  bezpieczeństwo. Ze względu na cenę, komfort stosowania oraz rozmiar, nie wszystkie są odpowiednie dla każdego. Niektóre stanowią tylko i wyłącznie wyposażenie placówek medycznych, punktów rehabilitacyjnych i profesjonalnych klubów sportowych.

Podsumowując, mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi poczują się Państwo choć trochę bezpieczniej, wybierając zabiegi wibroterapii na odpowiednim sprzęcie lub wybierając swój własny do domowej rehabilitacji.

Wybierz swój zestaw do wibroterapii

Odpowiednie dopasowanie modułów urządzenia do wibroterapii do Twojego ciała ma kluczowe znaczenie dla skuteczności zabiegów.

Sprawdź
Vitberg w pracy rehabilitanta

Źródła:

 1. https://www.galileo-training.com/uk-english/home.html
 2. http://www.vib.pl
 3. http://www.vitberg.pl
 4. http://kregoslupzdrowy.blogspot.com/2011/08/wibroterapia-od-kosmosu-do-kliniki.html
 5. http://www.spondylus.pl/sklep/wibracyjny-masaz-ciala-/921-fleximatic-g5.html
 6. http://www.schumann-3d-platte.pl/index.php#home
 7. https://www.zdrowie.com.pl/vibrafit-776/
 8. https://vitafon.pl
 9. https://www.pomocedlaseniora.pl/pomoce-rehabilitacyjne
 10. http://eresmedical.com.pl/produkty/urzadzenie-do-rehabilitacji-kregoslupa-therage
 11. https://meden.com.pl/oferta/platforma-wibracyjna-i-rehabilitacja-ruchowa-w-move-/1402-platforma-wibracyjna-fitvibe-excel-pro.html
 12. http://regeneracja.poradnikzdrowie.pl/rehabilitacja/masaz-wibracyjny-aquavibron_44492.html
 13. http://eresmedical.com.pl/wp-content/uploads/2017/07/eresmedical_katalog_rehabilitacja_2017.pdf
 14. http://www.nm-stahlgeraete.de/index.php/nm-streamline/nm-medi-stream-3000
 15. https://urodaizdrowie.pl/urzadzenia-do-masazu-zestawienie-najciekawszych-typow

Portal ma charakter informacyjno-edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w artykułach były zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz rzetelne, poparte źródłami naukowymi. Treści prezentowane na portalu nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej i być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy.

Redakcja Wibroterapia.com

Jest nas kilkoro - więcej niż 5, ale mniej niż 10 :). Każdy z nas ma wiedzę i doświadczenie z zakresu fizjoterapii, rehabilitacji i medycyny. Chcemy, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się, jak wiele może zdziałać dobrego mechaniczny zdrowy bodziec - wibracja.----------------------------------
There are several of us - more than 5, but less than 10 :). Each of us has knowledge and experience in physiotherapy, rehabilitation and medicine. We want as many people as possible to learn how much good a mechanical healthy stimulus - vibration - can do.

Zobacz wszystkie posty
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *