Problemy z krążeniem nie tylko w kończynach górnych, ale w całym organizmie, przeważnie dotykają osób starszych, jednak niestety spotyka się je u coraz młodszych osób. Żeby wpływać pozytywnie na naczynia krwionośne, profilaktycznie zaleca się dbanie o odpowiednią dietę oraz dawkę ruchu, ale czasem to nie wystarcza. Dowiedz się, jak możesz poprawić krążenie w kończynach górnych, korzystając z wibroterapii.

Czym jest tzw. słabe krążenie?

Słabe krążenie dotyczy 80% osób w okresie późnej dorosłości, czyli powyżej 60. roku życia. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Dotyka najczęściej kończyn górnych i dolnych, do których krew dopływa wtedy w stopniu ograniczonym.

Problemy z krążeniem łatwo zauważyć, ponieważ towarzyszą mu zmiany w obrębie temperatury oraz wyglądu skóry kończyn. Żeby zapobiegać takim dolegliwościom, należy dbać o zdrowe żywienie i aktywność fizyczną. Wskazane jest ograniczenie spożycia cholesterolu LDL, który powoduje odkładanie się w układzie naczyniowym płytek tłuszczu, a także niestosowanie używek.

Objawy problemów z krążeniem

Wśród podstawowych objawów problemów z krążeniem wymienia się przewlekłe zmęczenie oraz zbyt szybką męczliwość. Kruche paznokcie, wypadające włosy i blada, ziemista cera, zimne dłonie i stopy to kolejne sygnały ostrzegawcze. Objawy słabego krążenia widoczne są także w postaci niebieskawych lub fioletowych zmian, które pojawiają się najczęściej na stopach i łydkach. Stopy często bywają również opuchnięte.

U osób, których dotykają problemy z krążeniem, zdarzają się żylaki oraz wrzody. Oprócz tego osłabionemu krążeniu mogą towarzyszyć takie objawy jak: skurcze mięśni, częste drętwienie kończyn górnych czy dolnych, pulsowanie i mrowienie.

Co może być przyczyną słabego krążenia?

Problemy z krążeniem często pojawiają się w związku ze zwężeniem się naczyń krwionośnych, a w skrajnych przypadkach nawet całkowitym ich zablokowaniem. Wynika to głównie z narastania blaszek miażdżycowych w świetle tętnic lub ze schorzeń takich jak nadciśnienie czy cukrzyca.

Naczynie krwionośne - przekrój
Prawidłowo funkcjonujące naczynie krwionośne bez zakrzepów

Wśród przyczyn słabego krążenia mogą znaleźć się stosunkowo mało poważne powody, jak również sytuacje zagrażające życiu. Czynnikiem wywołującym problemy ze zdrowiem może być prowadzenie niewłaściwego trybu życia, miażdżyca, stany zapalne w obrębie naczyń, choroby serca, choroba niedokrwienna, wady zastawki.

Często słabe krążenie jest przyczyną innych, poważniejszych schorzeń lub odwrotnie – może być skutkiem innych dolegliwości, dlatego tak ważna jest szeroko zakrojona diagnostyka. Żeby stwierdzić dokładną przyczynę słabego krążenia w konkretnym przypadku, konieczne jest skonsultowanie się w pierwszej kolejności z lekarzem internistą. Zleci on wykonanie podstawowych badań oraz w razie potrzeby skieruje do odpowiedniego specjalisty.

Kiedy należy wybrać się do lekarza?

O tym, że konieczna jest konsultacja lekarska, mogą świadczyć następujące objawy:

  • duszności i ból w klatce piersiowej,
  • zwiększona męczliwość, obniżona tolerancja na wysiłek fizyczny,
  • zmęczenie pomimo odpoczynku,
  • duszności, zimne poty, uczucie gorąca oraz chłodu występujące naprzemiennie,
  • obrzęki kończyn i zmiany skórne w ich obrębie,
  • nieregularne bicie serca, trudności i ból przy oddychaniu, świszczenie.

Niektóre objawy pojawiają się stosunkowo powoli i narastają wraz z upływem czasu, inne zauważamy nagle. Te drugie są szczególnie niebezpieczne, ponieważ mogą być skutkiem ostrej niewydolności żylnej, która niejednokrotnie bywa zagrożeniem życia – wówczas liczy się czas interwencji. Wśród czynników, które często towarzyszą ostrej niewydolności krążeniowej, można wymienić wady serca, przewlekłe zapalenie oskrzeli czy niedoczynność i nadczynność tarczycy.

Jak poprawić krążenie krwi?

Poprawą krążenia w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia zajmuje się wyłącznie lekarz po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem oraz wykonaniu stosownych badań.

Wśród naturalnych sposobów na poprawę krążenia wymienia się niewymagające ćwiczenia fizyczne, spożywanie zwiększonej ilości cytrusów czy branie naprzemiennie ciepłych i zimnych pryszniców. Dobrze sprawdzają się masaże. Świetnym sposobem na poprawę krążenia jest również wibroterapia, która zdobywa coraz większą popularność w Polsce i na świecie.

W jaki sposób wibroterapia poprawia krążenie w kończynach górnych?

Wibroterapia stosowana na kończyny górne i dolne znacząco poprawia przepływ krwi w sposób mechaniczny. Zaliczamy ją do fizykalnych metod terapeutycznych, które nie powodują skutków ubocznych i mogą być stosowane także przez osoby starsze. Działanie wibroterapii na układ krążenia jest udokumentowane wieloma niezależnymi badaniami.

Wibroterapia:

  • poprawia przepływ krwi w kończynach – efekt ten utrzymuje się również po zakończeniu sesji terapeutycznej,
  • przyspiesza usuwanie produktów ubocznych metabolizmu,
  • zmniejsza ból i dyskomfort związany z występowaniem żylaków, opuchlizny i zmian skórnych,
  • pozwala zadbać o mięśnie i stan układu sercowo-naczyniowego (w tym zmniejsza sztywność tętnic).

Dużą zaletą wibroterapii jest to, że można stosować ją również w przebiegu innych schorzeń i problemów. Warto pamiętać, że niestety w pewnym wieku dolegliwości bywają sprzężone ze sobą. Na tego rodzaju terapię nie trzeba każdorazowo udawać się do profesjonalnych gabinetów fizjoterapeutycznych, gdyż można zaopatrzyć się w urządzenia przeznaczone do prowadzenia wibroterapii w domu.

Vitberg RS - urządzenie do wibroterapii

Dla kogo wibroterapia będzie odpowiednim rozwiązaniem?

Nad rozpoczęciem sesji terapeutycznych powinny zastanowić się wszystkie osoby, które borykają się ze wcześniej omówionymi objawami, w szczególności zimnymi, opuchniętymi kończynami, na których pojawiają się zmiany skórne. Oprócz tego urządzenia do wibroterapii są doskonałym rozwiązaniem w przypadku osób:

  • starszych, z nadciśnieniem tętniczym, otyłością, cukrzycą, miażdżycą,
  • chorobami serca i układu krążenia,
  • które przeszły zawał serca lub udar niedokrwienny – w ramach rehabilitacji po zdarzeniu.

Osoby, które do tej pory próbowały wibroterapii deklarują odczuwalne efekty już po pierwszym zabiegu. Nie odnotowano skutków ubocznych stosowania wibroterapii.

Warto zdecydować się na ten rodzaj terapii nie tylko w sytuacji, w której już doszło do nieodwracalnych zniszczeń, ale jeszcze wcześniej jako skuteczny krok profilaktyczny. Jeśli nie ruszamy się wystarczająco, zdarzają się odstępstwa od diety, przyjmujemy leki, które mogą powodować problemy z krążeniem, stosujemy antykoncepcję hormonalną czy palimy tytoń, warto podjąć odpowiednie kroki jeszcze zanim pojawią się problemy.

Ponieważ wibroterapia jest wyjątkowo relaksująca i pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie, wcale nie trzeba traktować jej jako przykrego obowiązku, który ma uchronić przed negatywnymi skutkami problemów z krążeniem. Może być to chwila odpoczynku po ciężkim dniu lub czas, który poświęci się poprawie zdrowia w przyjemny sposób. Sesje wibroterapii często porównuje się do delikatnego masażu.

Vitberg RS wibroterapia

Moduł Ręce firmy Vitberg

Wśród urządzeń do wibroterapii prym wiedzie aparat marki Vitberg. Podstawą urządzenia jest Aparat Bazowy Vitberg RS, który jest wysokiej jakości sprzętem medycznym, umożliwiającym zaawansowaną rehabilitację oraz profilaktykę. Urządzenie wyposażone zostało w specjalny program dedykowany problemom z układem krążenia – RS Cardio. Program stworzony został tak, by poprawiać krążenie, saturację, ograniczać powstawanie zakrzepów i zmniejszać sztywności tętnic.

Do Aparatu Bazowego możliwe jest dokupienie Modułu Ręce, który działa wraz z Modułem Plecy. Dzięki temu działanie wibroterapii będzie jeszcze bardziej ukierunkowane na konkretny problem.

Dlaczego warto wybrać urządzenia do wibroterapii Vitberg?

Aparaty do wibroterapii marki Vitberg zostały doskonale przebadane w ciągu 25 lat. Ponadto stosowane są w szpitalach, sanatoriach, ośrodkach rehabilitacyjnych oraz fizjoterapeutycznych. Dzięki temu można być pewnym skuteczności oraz bezpieczeństwa tak prowadzonej terapii.

Aparaty oraz Moduły Vitberg oddziałują na ciało nie tylko miejscowo, ale również całościowo, dzięki czemu są jeszcze bardziej skuteczne. Przy pomocy wygodnego pilota można sterować natężeniem siły masażu oraz włączać i wyłączać urządzenie. Określone tryby włączają się samodzielnie po podłączeniu wybranego modułu, w związku z czym sterowanie aparatem jest wyjątkowo proste. Prowadzenie terapii możliwe jest w różnych pozycjach – leżącej, półleżącej i siedzącej.

Źródła:

The effect of 30 Hz vs. 50 Hz passive vibration and duration of vibration on skin blood flow in the arm. Maloney-Hinds C, Petrofsky JS, Zimmerman G. Med Sci Monit. 2008 Mar;14(3):CR112-6.

Effects of Local Vibration With Different Intermittent Durations on Skin Blood Flow Responses in Diabetic People. Ren W, Pu F, Luan H i wsp. (2019). Front. Bioeng. Biotechnol. 7:310.

Effects of whole body vibration training on body composition, skeletal muscle strength, and cardiovascular health. Park SY, Son WM, Kwon OS. J Exerc Rehabil. 2015;11(6):289-295.

Is There a Role For Whole Body Vibration in Protecting Cardiovascular Disease? Arq Bras Cardiol. Zornoff L, Minicucci MF. 2019;112(1):38-39. doi:10.5935/abc.20180257

Portal ma charakter informacyjno-edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w artykułach były zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz rzetelne, poparte źródłami naukowymi. Treści prezentowane na portalu nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej i być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy.

Redakcja Wibroterapia.com

Jest nas kilkoro - więcej niż 5, ale mniej niż 10 :). Każdy z nas ma wiedzę i doświadczenie z zakresu fizjoterapii, rehabilitacji i medycyny. Chcemy, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się, jak wiele może zdziałać dobrego mechaniczny zdrowy bodziec - wibracja.----------------------------------
There are several of us - more than 5, but less than 10 :). Each of us has knowledge and experience in physiotherapy, rehabilitation and medicine. We want as many people as possible to learn how much good a mechanical healthy stimulus - vibration - can do.

Zobacz wszystkie posty
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *