Ból biodra promieniujący na nogę może mieć różne przyczyny i wymaga znalezienia przyczyny postawania tego typu dolegliwości. Prawidłowa diagnoza pozwala na skuteczne leczenie również przez wprowadzenie odpowiednich ćwiczeń. W jaki sposób ćwiczenia fizyczne mogą łagodzić ból biodra i dlaczego ćwiczenia rozciągające warto łączyć ze wzmacniającymi? Na te pytania odpowiadamy w artykule i prezentujemy zestaw ćwiczeń na ból biodra.
Ból biodra promieniujący
Silny ból biodra promieniujący na całą nogę to nie tylko uciążliwa, ale również poważna dolegliwość. Nie należy jej lekceważyć. Może ona dotknąć osoby w każdym wiechu, chociaż większość osób cierpiących na ból biodra to osoby starsze. Przyczyną bólu biodra mogą być urazy stawu biodrowego, zmiany zwyrodnieniowe w jego obrębie lub rwa kulszowa. Skuteczne leczenie bolącego biodra opiera się przede wszystkim na fizjoterapii – odpowiednio dobranych zabiegach fizykoterapeutycznych i ćwiczeniach. Część z nich można wykonywać w domu, a część będzie wymagać współpracy z fizjoterapeutą. Do tego typu leczenia wprowadza się również leki zmniejszające stan zapalny i poprawiające ruchomość chorego stawu. Rzadziej stosuje się leczenie operacyjne w postaci wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.
Ból biodra przyczyny
Do podstawowej przyczyny bólu biodra zalicza się powstawanie zmian zwyrodnieniowych w jego obrębie. Z upływem czasu staw ulegający mikro urazom nie jest w stanie się już regenerować. Takie niezagojone uszkodzenia prowadzą stopniowo do deformacji stawu. Właśnie to jest przyczyną uczucia sztywności (szczególnie rano), strzykania czy chrupania, a także bólu biodra. Ból stawu biodrowego promieniujący do nogi jest również objawem rwy kulszowej lub rwy udowej. To wyjątkowo nie przyjemna dolegliwość powstająca w skutek ucisku na korzenie rdzeniowe i powstawanie stanu zapalnego w obrębie uciskanych nerwów. Jeżeli dokucza Ci również ból nóg zapraszamy do przeczytania innych naszych wpisów.
Ból biodra promieniujący na całą nogę
Choroby wywołujące ból biodra promieniujący na całą nogę można skutecznie leczyć i minimalizować dolegliwości bólowe. Konieczna do tego jest jednak prawidłowa diagnoza i poznanie przyczyny bólu. Najczęściej aby sprawdzić, co jest powodem bólu w biodrze, wykonuje się ogólne badanie padanie pacjenta oraz wykorzystuje diagnostykę obrazową. Pomocne są tutaj zdjęcia rentgenowskie, czasem również konieczny jest rezonans magnetyczny. Dokładne zbadanie stawu biodrowego i wskazanie przyczyn bólu pozwala na wprowadzenie skutecznego leczenia i odpowiedniej rehabilitacji.
W jaki sposób leczyć ból biodra?
Staw biodrowy pozwala nam na wykonywanie wielu ruchów, począwszy od chodzenia, biegania i kucania. Utrzymanie ruchomości stawu biodrowego jest bardzo ważne i podkreślane przez wielu specjalistów. Dlatego tak ważne jest aby leczenie bólu biodra opierało się na odpowiednio dobranej aktywności i ćwiczeniach. Dzięki ruchowi w odciążeniu, który zachodzi w stawach biodrowych dochodzi do wzmożonej produkcji mazi stawowej, a to przyczynia się zmniejszenia ryzyka przedwczesnej eksploatacji struktur kostno–stawowych. Duże znaczenie przy walce z bólem biodra ma dieta bogata w wit. D oraz zawierająca odpowiednią ilość białka. W procesie leczenia zalecane są również środki doustne zawierające chondoritynę, kwas hialuronowy czy glukozaminę.
Ból biodra promieniujący na nogę – ćwiczenia
Przyczyną bólu biodra może być również przeciążenie stawu biodrowego, zapalenie stawu biodrowego, złamanie szyjki kości udowej czy powstanie zwyrodnień w stawie biodrowym. Częstym powodem bólu biodra są również urazy i poważniejsze uszkodzenia stawu biodrowego. Dlatego przed przystąpieniem do ćwiczeń i procesu leczenia konieczne jest postawienie prawidłowej diagnozy przez lekarza ortopedę. W wielu przypadkach w pierwszej kolejności należy wyleczyć stan zapalny czy pozwolić tkankom zregenerować a dopiero potem rozpocząć odpowiednią fizykoterapię mającą na celu zwiększenie ruchomości stawów i zmniejszenie bólu.
Czy ćwiczenia mogą pomóc na ból biodra?
Ból biodra może wynikać z wielu różnych przyczyn: nadmiernego napięcia mięśni i ich przeciążenia, zmian zwyrodnieniowych, urazów, zapalenia stawu biodrowego, osteoporozy, czynników neurologicznych.
Jeśli ból nie ma charakteru ostrego (np. wynikającego z urazu czy stanu zapalnego), to ćwiczenia stanowią element terapii. Mogą być przeprowadzane pod okiem fizjoterapeuty, a w przypadku, gdy ból występuje sporadycznie i wynika przede wszystkim z nadmiernego napięcia mięśni, to można wykonywać je w domu. Stworzyliśmy dla Was zestaw domowych ćwiczeń na ból biodra. Są to ćwiczenia bardzo łatwe, przeznaczone dla osób w każdym wieku. Rekomendujemy je szczególnie osobom mało aktywnym, wracającym do aktywności oraz osobom starszym. Jeżeli jesteś aktywnym sportowcem, to mogą być dla Ciebie zbyt proste.
Ćwiczenia na ból biodra – rozciągające i wzmacniające
Głównym celem prezentowanych ćwiczeń jest rozluźnienie napiętych mięśni i poprawa zakresu ruchu w biodrze. Bardzo często zdarza się, że ból biodra nie ma źródła w stawie, ale promieniuje z mięśni. Jednym z przykładów takiego efektu jest nieprawidłowe napięcie mięśnia gruszkowatego, które powoduje tzw. rwę gruszkowatą. Objawia się ona bólem promieniującym z pośladka do biodra, uda lub całej kończyny dolnej.
Ból biodra może także wynikać z przykurczu mięśnia biodrowo-lędźwiowego zwanego dźwigaczem stawu biodrowego. Wtedy ból obejmuje pachwinę, biodro, a także plecy w części lędźwiowo-krzyżowej.
Rozciągnięcie nadmiernie napiętych, przykurczonych mięśni jest więc bardzo ważne i może prowadzić do wyeliminowania dolegliwości bólowych. Przy okazji wzmacniane są mięśnie należące do tzw. “gorsetu”, które stabilizują cały kręgosłup, a także miednicę.
Wybrane przez nas ćwiczenia poprawiają również zakres ruchu stawu biodrowego. Polegają na tzw. “otwieraniu bioder”. Wykonując ćwiczenia stosuj się dokładnie do naszych wskazówek i przede wszystkim nie staraj się wychodzić poza naturalny zakres ruchów w stawach. Jeżeli szukasz skutecznych zestawów ćwiczeń zobacz również ćwiczenia na ból pleców.
Obroty bioder podczas leżenia
- Połóż się na macie. Nogi zegnij w kolanach, połóż stopy w taki sposób, by w całości przylegały do maty. Ręce ułóż wzdłuż tułowia. Kolana trzymaj złączone.
- Wykonaj skręt bioder w prawo. Spróbuj dosięgnąć złączonymi kolanami jak najbliżej podłogi/maty, nie odrywając przy tym łopatek od ziemi. Poczujesz rozciąganie w pośladku i plecach.
- Wytrzymaj w tej pozycji 5-10 sekund, a następnie wróć do pozycji wyjściowej.
- Wykonaj ćwiczenie na lewą stronę.
- Ćwiczenie powtórz po 5 razy na każdą ze stron.
Ważne jest, by podczas tego ćwiczenia nogi cały czas pozostawały złączone.
Rozciąganie bioder
- Połóż się na plecach. Stopy oprzyj na macie, nogi zegnij w kolanach. Ręce ułóż swobodnie wzdłuż ciała, głowę trzymaj prosto.
- Unieś prawą nogę i oprzyj ją o lewą. Kostka prawej nogi powinna przylegać do lewego kolana.
- Delikatnie odchyl prawe kolano, by rozciągnąć mięśnie. Możesz popchnąć je ręką, ale zrób to delikatnie, do momentu, gdy poczujesz rozciągnięcie w pachwinie.
- Wytrzymaj w tej pozycji 10 sekund.
- Wróć do pozycji wyjściowej i wykonaj ćwiczenie na drugą stronę.
- Ćwiczenie powtórz 5 razy na każdą ze stron.
Odwodzenie nogi w bok
- Stań bokiem obok oparcia krzesła. Prawą dłoń oprzyj na oparciu. Wybierz takie krzesło, by możliwe było przyjęcie wyprostowanej postawy.
- Lewą nogę unieś i wykonaj nią ruch w bok (odwodzenie), na tyle aby poczuć rozciąganie w pachwinie, ale nie zmuszaj się do maksymalnego zakresu ruchu. Zatrzymaj nogę na 1-2 sekundy i wróć do pozycji wyjściowej. Kontroluj ruch i wykonuj ćwiczenie powoli i dokładnie, w pełnym napięciu mięśni.
- Ćwiczenie powtórz 10 razy a następnie wykonaj je na drugą stronę.
Uwaga: w tym ćwiczeniu nie chodzi o to, by jak najdalej odwieść nogę. Nie jest to wskazane. Wykonaj ruch aż poczujesz napięcie w pośladku, ale nadal będziesz w stanie utrzymać wyprostowaną postawę.
Odwodzenie nogi w tył
- Stań przodem do oparcia krzesła. Obie dłonie połóż na oparciu. Napnij mięśnie brzucha, tak aby ustabilizować swoje ciało.
- Podnieś prawą nogę i wysuń do tyłu. Noga powinna być wyprostowana.
- Wytrzymaj w tej pozycji 1-2 sekundy i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz odwodzenie nogi 10 razy.
- Wykonaj ćwiczenie na drugą stronę.
Uwaga: zakres ruchu powinien być taki, by wyczuwalne było napięcie w pośladku przy zachowaniu w pełni wyprostowanej postawy. Nie staraj się jak najmocniej unieść nogi, ponieważ będzie to skutkowało wykrzywieniem kręgosłupa w części lędźwiowej. Uchroni cię przed tym ustabilizowanie ciała przez napięcie mięśni brzucha, o czym napisaliśmy w pierwszym kroku ćwiczenia.
Podnoszenie nogi podczas opierania się na krześle
- Stań bokiem do oparcia krzesła. Prawą dłoń połóż na oparciu.
- Unieś lewą nogę. Zegnij ją w kolanie. Pomiędzy udem a biodrem powinien być kąt prosty.
- Wytrzymaj w tej pozycji 1-2 sekundy i wróć do pozycji wyjściowej.
- Ćwiczenie wykonaj 10 razy, a następnie powtórz na drugą stronę.
Uwaga: Pamiętaj aby stać prosto i stabilnie, nie wychylać biodra w bok. Pomoże ci w tym napięcie mięśni brzucha, tak jak w poprzednim ćwiczeniu.
Unoszenie bioder podczas leżenia
- Połóż się na plecach, nogi zegnij w kolanach i delikatnie rozstaw. Stopy powinny przylegać do maty. Ręce umieść swobodnie wzdłuż ciała.
- Unieś biodra do momentu aż ciało będzie tworzyło linię prostą pomiędzy barkami i kolanami. Staraj się nie wypychać bioder w górę ani ich nie opuszczać. Wytrzymaj w tej pozycji 5 sekund.
- Powoli opuść pośladki na matę, by wrócić do pozycji wyjściowej. Ruch w górę i w dół wykonuj powoli, w pełnej kontroli. Jeżeli nie masz już siły w pełni kontrolować ruchu, zrób sobie przerwę.
- Ćwiczenie powtórz 5 razy.
Tygodniowy plan ćwiczeń na ból biodra promieniujący na nogę
Opisane powyżej ćwiczenia możesz wykonywać codziennie, stopniowo zwiększając liczbę serii. W pierwszym tygodniu wykonuj jedną serię, w drugim dwie, w trzecim trzy serie. Możesz też zwiększać liczbę powtórzeń w serii.
Jeżeli będziesz ćwiczyć codziennie, ćwiczenia będą dla Ciebie coraz łatwiejsze a ból… coraz mniejszy. Wtedy przyjdzie pora na kolejne, już bardziej zaawansowane ćwiczenia. Jeżeli boisz się zacząć ćwiczyć, to możesz też spróbować “rozruszać” organizm za pomocą wibroterapii.
Wibroterapia na rozluźnienie i wzmocnienie mięśni
Ćwiczenia fizyczne mogą być uzupełniane lub zastępowane przez zabiegi wibroterapii. Według badań firmy Vitberg – polskiego producenta aparatów do wibroterapii – 86% pacjantów uważa, że zabiegi te są skuteczne w walce z bólem w okolicach bioder. Wibroterapia działa również rozluźniająco i wzmacniająco na mięśnie, a także poprawia mobilność zginaczy biodra. Działanie to zostało dokładnie opisane na stronie poświęconej Modułowi Biodra.
To bardzo dobra wiadomość szczególnie dla osób, które mają trudność z wykonywaniem ćwiczeń fizycznych, nawet tych stosunkowo łatwych. Zabieg wibroterapii w przypadku bólu biodra wykonywany jest w pozycji siedzącej. Towarzyszy Ci ból kolana ? zobacz jak się go pozbyć.
Vitberg RS - pokonaj ból biodra
Pobudzane są nie tylko mięśnie, ścięgna, więzadła i torebki stawowe w okolicach bioder, ale również mięśnie położone głębiej, jak np. mięśnie dna miednicy.
Zobacz
bardzo mi pomogło, wielkie dzięki !
Mam Vitberga i stsuje razem z ćwiczeniami raz dziennie. Jak sysstematycznie to robię czuję się bardzo dobrze i bez sztywności.