Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak duży wpływ na różnego rodzaju dolegliwości bólowe ma aktualny poziom witamin i minerałów w naszym organizmie. Niedobory tych substancji mogą prowadzić do różnego rodzaju schorzeń objawiających się bólem lub wpływać na spotęgowanie już istniejącego dyskomfortu. W jaki sposób możemy pokonać chroniczny ból właściwą dietą i suplementacją, a zarazem uniknąć dolegliwości będących efektem hipowitaminozy?

Hipowitaminoza – zespół objawów wywołanych zbyt małą ilością jednej lub kilku witamin w organizmie. Występuje na skutek niedoboru witamin w diecie (hipowitaminoza pierwotna) lub w efekcie upośledzenia wchłaniania witamin z pokarmu, działania leków albo zwiększonego zapotrzebowania w przebiegu chorób lub w czasie ciąży (hipowitaminoza wtórna).

Witaminy i minerały ważnym elementem terapii przeciwbólowej

Niewielu ortopedów czy fizjoterapeutów pamięta o tym, by udzielić pacjentom wskazówek z zakresu odpowiedniej diety czy suplementacji, która może mieć niebagatelny wpływ na złagodzenie lub wręcz ustąpienie dolegliwości bólowych. Tymczasem dowiedziono, że niewystarczający poziom niektórych witamin w naszym organizmie może spowodować różnego rodzaju bóle kręgosłupa. Zbyt mała podaż witaminy B12 powoduje dolegliwości ze strony pleców a nawet niszczenie komórek w obrębie rdzenia kręgowego. Z kolei niedobór witaminy D, może prowadzić o krzywicy. Brak odpowiedniej zawartości wapnia w diecie, powoduje natomiast znaczne osłabienie struktury kości, co zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy lub osteomalacji  . [1]

Sekret tkwi w zdrowej diecie i suplementacji

Uważa się, że podstawową przyczyną zmian zwyrodnieniowych w obrębie dysków międzykręgowych jest deficyt wapnia i wody w naszym organizmie. Pozostałe czynniki, które zwiększają ryzyko tego typu schorzenia, to zaburzenie gospodarki węglowodanowej, mineralnej i kwasowo-zasadowej. Z tego względu, aby utrzymać nasz kościec w dobrej formie a jednocześnie złagodzić już istniejące dolegliwości bólowe, musimy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz o dietę pełną witamin A, B, C, D i soli mineralnych, takich jak wapń, magnez, krzem, cynk i chrom. Na naszym talerzu powinny królować potrawy bogate w kwasy organiczne, mikroelementy oraz wodę. Znajdziemy je zarówno w produktach roślinnych, jak i w nabiale i rybach. Niekiedy wskazana jest dodatkowa suplementacja dobrej jakości preparatami naturalnymi. Na rynku znajdziemy produkty przeznaczone dla osób cierpiących na bóle stawów, kręgosłupa czy artretyzm. Zawierają one z reguły glukozaminę lub kwas hialuronowy – substancje, które zwiększają produkcję mazi stawowej, która z kolei warunkuje  prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego (stawów). [4]

Jadłospis migrenika

Niektóre badania naukowe dowodzą, że niedobory witaminowo-mineralne mogą prowadzić do nasilenia bólów o charakterze migrenowym. [2] W celu zmniejszenia częstotliwości i nasilenia migren, powinniśmy dbać o prawidłową podaż kwasu foliowego, witaminy B12, B6, witaminy D oraz miedzi i żelaza. [3] Niedobór któregokolwiek z tych składników może prowadzić do kłopotów z pamięcią, przemęczenia i  podwyższonego ryzyka bólu głowy. [5] Oto, co powinniśmy jeść, aby zapobiec migrenie.

Sposób na ból bez efektów ubocznych

Wykorzystana w RAM Vitberg+ częstotliwość, uważana jest za najbardziej efektywną w działaniu przeciwbólowym.

Sprawdź

Jedz zdrowo i wygraj z bólem

Niewątpliwie odpowiednio zbilansowana dieta, która zapewni nam optymalną podaż witamin i minerałów, jest niezwykle ważnym czynnikiem warunkującym zmniejszenie lub ustanie dolegliwości bólowych. Jeżeli więc mamy problem z chronicznym bólem między łopatkami, napięciem w okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa, nawracającymi bólami mięśni lub skłonnością do migren, powinniśmy dokonać rewolucji w sposobie odżywiania się albo sięgnąć po sprawdzone suplementy. Odpowiednia dieta może bowiem być doskonałym wsparciem rehabilitacji lub serii zabiegów u fizjoterapeuty.

Teraz wiesz czy witaminy i minerały mają wpływ na dolegliwości bólowe

Źródła:

    1. URL: https://dieta.mp.pl/lista/69495,osteomalacja-niedobor-witaminy-d-i-wapnia [dostęp: 2018-01-16]
    2. URL: https://www.medme.pl/cogninet/artykuly/bole-glowy-i-migrena-a-dieta,67412.html [dostęp: 2018-01-16]
    3. URL: http://migrenicy.pl/migrena-a-dieta-co-jesc-a-czego-unikac-wplyw-odzywiania-na-wystepowanie-atakow-migren,11 [dostęp: 2018-01-16]
    4. URL: http://www.ulgadlakregoslupa.pl/Wiedza/Dieta-na-kregoslup.html [dostęp: 2018-01-16]
    5. [5] URL: https://pl.wikipedia.org/wiki/Hipowitaminoza [dostęp: 2018-01-16]
    6. Magee E (2005): Tell Me What to Eat If I Have Headaches and Migraines. The Rosen Publishing Group.

Portal ma charakter informacyjno-edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w artykułach były zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz rzetelne, poparte źródłami naukowymi. Treści prezentowane na portalu nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej i być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy.

Alicja Chrzaszcz

Jestem pasjonatką zdrowia i ekologii, redaktorem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuję się głównie literaturą. W czasie wolnym... nie mam czasu wolnego :)

Zobacz wszystkie posty
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *