Wibroterapia wpływa na poprawę jakości życia u osób z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. Już pojedyncza sesja wibracyjna zmniejszyła średnio o 28% natężenie bólu podczas wchodzenia na stopień, o 11% szybkość jego pokonywania  oraz o 8% szybkość chodu, u osób z chorobą zwyrodnieniową kolana.

Zwyrodnienia stawów i statystyka

Dane zawarte w raporcie z 2011 roku pt. ”Starzejące się społeczeństwo jako wyzwanie ekonomiczne dla europejskich gospodarek”, stworzonego dla populacji polskiej wskazują, że w populacji powyżej 50 roku życia z dolegliwościami wywołanymi chorobami układu kostno- stawowego, boryka się ponad 30% kobiet i 8% mężczyzn. Najczęściej są to zmiany zwyrodnieniowo-dyskopatyczne kręgosłupa i stawów, zwłaszcza biodrowych, kolanowych oraz osteoporoza.

Komfort życia z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęściej występującą dysfunkcją stawów. Spowodowana jest degeneracją i ubytkiem chrząstki stawowej, co prowadzi do dysfunkcji stawu. Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego to najczęstsza przyczyna niepełnosprawności osób starszych, która powoduje zmniejszenie siły mięśniowej oraz osłabienie działania nerwowo-mięśniowego. Ma to negatywny wpływ na chód, w tym zmniejszona zostaje prędkość, tempo i  długość kroku. Ludzie z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego mają trudności z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak wstawanie z krzesła, wchodzenie po schodach, klęczenie, stanie i chodzenie.

Lepsze efekty leczenia z włączeniem wibroterapii

Stosowane leczenie ma na celu łagodzenie objawów za pomocą różnych metod. Oprócz tego stosuje się zabiegi fizykalne i zaleca aktywność fizyczną, która może pomóc w zwiększeniu siły mięśniowej i poprawie równowagi.

Niektórzy badacze sugerują, że trening wibracyjny pozytywnie wpływa na poprawę siły mięśniowej, poprawę chodu i równowagę.

Taki trening może wykazywać przewagę nad tradycyjnymi programami ćwiczeń z powodu stosunkowo niskiego oddziaływania oraz krótkiego czasu trwania sesji treningowych. Ponadto wibroterapia może zapewnić podobne skutki do treningu siłowego, ale z mniejszym obciążeniem stawów oraz poprawić wydolność nerwowo-mięśniową.

Zdrowie i ekonomia

Starzenie się społeczeństwa to naturalny i nieunikniony proces, który stał się zjawiskiem o zasięgu światowym. Według Światowej Organizacji Zdrowia to sukces cywilizacyjny, ale także ogromne wyzwanie dla systemów zabezpieczeń społecznych i ochrony zdrowia. To także problem finansowy wielu krajów. Za najstarszy „region” świata, z szybko rosnącą populacją osób powyżej 65 roku życia, uważana jest Europa. Według prognoz ONZ odsetek takich osób w Europie w 2030 r. wyniesie 23,8%, a w porównaniu z 1990 r. zwiększy się on dwukrotnie. Starzenie ma związek z pojawieniem się wieloprzyczynowych chorób lub zaburzeń, które utrudniają funkcjonowanie. Pojawiający się spadek mobilności, zwiększone ryzyko upadków, otępienie starcze i depresje powodują obniżenie jakości życia i utratę niezależności.

Badanie dotyczące wpływu wibracji na chorobę zwyrodnieniową

W badaniu mającym na celu sprawdzenie hipotezy, w jaki sposób pojedyncza sesja wibracyjna wpływa na poprawę funkcjonowania u osób z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego,  wzięło udział 17 osób, włączonych do badań na podstawie orzeczenia lekarskiego. W celu oceny zmian mobilności zaplanowano testy:

  • test wstań i idź,
  • test stepu,  
  • test 20-metrowego marszu.                                             

Dodatkowo badani zostali poproszeni o ocenę odczuć bólowych, za pomocą skali VAS.     

Uczestnicy badań stali na podkładce wibracyjnej. W trakcie 60 sekundowych sesji badani byli poddawani wibracjom o częstotliwości 35 Hz i 4 – 6 mm amplitudzie. W trakcie 10 minutowej wibracji badani otrzymali 10 takich sesji z 60 sekundowymi przerwami. Analiza uzyskanych wyników wykazała, że tempo wykonywania testu stepu (wchodzenie i schodzenie ze stopnia), znacząco uległa poprawie.

Krótka, pojedyncza sesja wibroterapii  skutecznie poprawiła zdolność osób z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego do ukończenia testu stepu szybciej o 11%. Czas ukończenia testu 20-metrowego marszu poprawił się również o 8%, a zmniejszenie poziomu natężenia bólu średnio o 28% w 5 minut po wibroterapii.

Badania te potwierdzają  pozytywny wpływ terapii wibracyjnej na poprawę funkcjonowania osób z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego, co pozytywnie wpływa na jakość życia tych osób.

Vitberg RS na ból kolan

Odpowiednie dopasowanie urządzenia do wibroterapii do anatomii Twojego ciała ma kluczowe znaczenie dla skuteczności zabiegów.

Więcej
Vitberg-RS-Recovery-System-moduł kolana

Wibroterapia w Polsce – Vitberg RS

Pierwszym w Polsce, a prawdopodobnie także w świecie aplikatorem wibracji terapeutycznej, przeznaczonym specjalnie do terapii kolan, jest Vitberg RS Moduł Kolana. Urządzenie to umożliwia wykonanie w pełni wartościowych zabiegów wibroterapii, także w warunkach domowych.

Źródła:

  1. ”Starzejące się społeczeństwo jako wyzwanie ekonomiczne dla europejskich gospodarek”, Raport Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej i Komitetu Farmaceutycznego przy Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce, 2011
  2. Salmon J, Rope, J.Tillman M.Does acute whole-body vibration training Improve the physical performance of people With knee osteoarthritis? Journal of Strength and Conditioning Research 2012 26(11)/2983–2989
  3. Gajewski T, Woźnica I, Młynarska M, Ćwikła S, Strzemecka J, Iwona Bojar I. Wybrane aspekty jakości życia osób ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa i stawów. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2013, Tom 19, Nr 3, 362–369

Portal ma charakter informacyjno-edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w artykułach były zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz rzetelne, poparte źródłami naukowymi. Treści prezentowane na portalu nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej i być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy.

Avatar

Redakcja Wibroterapia.com

Jest nas kilkoro - więcej niż 5, ale mniej niż 10 :). Każdy z nas ma wiedzę i doświadczenie z zakresu fizjoterapii, rehabilitacji i medycyny. Chcemy, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się, jak wiele może zdziałać dobrego mechaniczny zdrowy bodziec - wibracja.

Zobacz wszystkie posty

1 komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *