II Ogólnopolska Konferencja Naukowa “Dla zdrowego i aktywnego starzenia”. Fotorelacja i podsumowanie.

W dniu 7 czerwca b,r. w Krakowie odbyła się II Ogólnopolska Konferencja Naukowa “Dla zdrowego i aktywnego starzenia”. Wydarzenie poświęcone było sytuacji seniorów w Polsce oraz sposobom utrzymania aktywności społecznej i sprawności funkcjonalnej w dojrzałym wieku.

Akademia Wychowania Fizycznego, gdzie miała miejsce Konferencja, zgromadziła blisko 400 uczestników, których powitali organizatorzy: AWF Kraków, Klub Seniora “Młodzi Duchem” i firma Vitberg z Nowego Sącza. Po oficjalnym otwarciu, w którym głos zabrali m.in. inicjatorzy całego wydarzenia, mgr.inż. Lucjan Surley oraz dr Joanna Gradek i odczytany został list od Premiera RP, Tadeusza Morawieckiego, rozpoczęły się praktyczne warsztaty dla seniorów i wykłady naukowe.

Konferencja Naukowa dla aktywnego i zdrowego starzenia sm vitberg awf krakow (7)

Połączenie praktyki i teorii

Co nietypowe dla konferencji naukowych, uczestnicy mogli odbyć praktyczne treningi z wykwalifikowanymi instruktorami. Dużym powodzeniem cieszyły się nowości w Polsce –  slow jogging czy smovey. Wypróbować można było różne metody terapeutyczne i regeneracyjne, do których należy coraz popularniejsza wibroterapia czy też poddać się nieinwazyjnej, szybkiej diagnostyce – analizie składu ciała, pomiarowi równowagi statycznej czy testom neuropsychosomatycznym. Uczestnicy zwracali uwagę na utrudnioną dostępność tego typu badań w Krakowie.

dr hab. prof. nadzw Michał Spieszny z AWF Kraków

„AWF Kraków, pomimo że postrzegany jako uczelnia wyłącznie dla młodych, będzie przykładał coraz większą wagę do sytuacji seniorów. Chciałbym podziękować wszystkim naszym studentom, którzy dzisiaj zaangażowali się w organizację konferencji. Cieszy mnie widok tworzących się błyskawicznie relacji pomiędzy tak różnymi pokoleniami, który tu dzisiaj obserwujemy” – podsumował dr hab. prof. nadzw Michał Spieszny z AWF Kraków.

Wydźwięk społeczny konferencji

Prelegenci podczas wykładów szczególną wagę przykładali do zagadnienia negatywnych efektów starzenia się społeczeństwa Polski i Europy, oraz integracji podejścia medycyny i psychologii do problemów seniora. Temu tematowi był poświęcony ciepło przyjęty wykład “Neuropsychosomatyka, czyli zintegrowane podejście medycyny i psychologii dla seniorów.” dr n. med., neurologa i lekarza rehabilitacji medycznej, Krzysztofa Krupki.

Konferencja Naukowa dla aktywnego i zdrowego starzenia sm vitberg awf krakow Jacek Sikora

 „Znaczenie tego typu konferencji ocenimy w najbliższych latach, jednak już dziś z całą pewnością stwierdzić można, że w obszarze życia senioralnego, następuje wiele pozytywnych zmian.  Senior ewoluuje do osoby, nie ustępującej niczym młodszemu pokoleniu mentalnie czy w zdolności wykorzystywania najnowszych narzędzi technicznych w codziennym życiu. To rodzi świadomość i co za tym idzie, oczekiwania najaktualniejszych rozwiązań w kwestii utrzymania komfortu życia w wieku dojrzałym. Właśnie wymianie i propagowaniu tych informacji służyć powinna taka konferencja”- powiedział Jacek Sikora, właściciel firmy Vitberg, współorganizator.

W trakcie trwania konferencji, Akademię Wychowania Fizycznego odwiedziła również Doradca Prezydenta miasta Krakowa, d.s. polityki senioralnej, Anna Okońska – Walkowicz, co miało związek z projektem wielkiej, międzynarodowej konferencji seniorów w kolejnych latach przy wsparciu włodarzy miasta Krakowa i miast partnerskich.

Więcej zdjęć z konferencji pod linkiem

Konferencja Naukowa dla aktywnego i zdrowego starzenia sm vitberg awf krakow (7)Konferencja Naukowa dla aktywnego i zdrowego starzenia sm vitberg awf krakow (7)Konferencja Naukowa dla aktywnego i zdrowego starzenia sm vitberg awf krakow (7)  Konferencja Naukowa dla aktywnego i zdrowego starzenia sm vitberg awf krakow (7)Konferencja Naukowa dla aktywnego i zdrowego starzenia sm vitberg awf krakow (7)

Konferencja Naukowa dla aktywnego i zdrowego starzenia sm vitberg awf krakow warsztaty smovey

Portal ma charakter informacyjno-edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w artykułach były zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz rzetelne, poparte źródłami naukowymi. Treści prezentowane na portalu nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej i być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy.

Avatar

Redakcja Wibroterapia.com

Jest nas kilkoro - więcej niż 5, ale mniej niż 10 :). Każdy z nas ma wiedzę i doświadczenie z zakresu fizjoterapii, rehabilitacji i medycyny. Chcemy, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się, jak wiele może zdziałać dobrego mechaniczny zdrowy bodziec - wibracja.

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *