Zespół opóźnionego bólu mięśniowego (z ang. DOMS - delayed onset muscle soreness), został opisany po raz pierwszy ponad 100 lat temu. W 1902 Theodore Hough założył, że ten rodzaj bólu, występujący po wysiłku fizycznym, jest rezultatem uszkodzeń wewnątrz mięśnia. Kolejne teorie i badania na temat popularnych wśród sportowców “zakwasów”, pogłębiają nasza wiedzę. Nie dają jednak odpowiedzi na jedno zasadnicze pytanie - jak skutecznie pozbyć się bólu. Czy wibroterapia może być odpowiedzią?

Ostatnia aktualizacja: 6 miesiące temu

Jak pozbyć się bólu mięśni po treningu – Wibroterapia

240 kilometrów od Teheranu, w miejscowości Semnan na to pytanie przez wiele miesięcy próbował odpowiedzieć Amir H Bakhtiary wraz z zespołem naukowców. Semnan znaczył wiele już 500 lat p.n.e. gdy był istotnym ogniwem Pierwszego Imperium Perskiego. W tym bogatym historycznie  miejscu, codziennie w zajęciach uczestniczy 15 000 studentów.

Wydział Nauk Medycznych podjął się przeprowadzenia badań mających określić, czy zastosowanie treningu wibracyjnego (wibroterapii)  przed aktywnością fizyczną, może zapobiec bólowi mięśni po treningu, poprzez poprawę siły mięśniowej i tzw. świadomości kinestetycznej. Procedura badania została zatwierdzona przez komitet d.s. etyki Wydziału Nauk Medycznych. Sprawdźcie jak walczyć z bólem kolana.

Ból mięśni po treningu, a wibroterapia – przebieg badania

Pięćdziesięciu zdrowych ochotników – osób nieuprawiających sportu (25 kobiet, i 25 mężczyzn) losowo przydzielono do dwóch grup doświadczalnych. W jednej przed aktywnością fizyczną aplikowany był bodziec wibracyjny, w drugiej nie.

wyscig biegacze

Obydwie grupy doświadczalne chodziły w dół na bieżni pod kątem 10˚ i z prędkością 4 km na godzinę przez 30 min. W grupie z wibracją, zastosowano urządzenie wibracyjne, generujące częstotliwość 50 Hz  (model VR-7N, ITO, Tokyo, Japonia), żeby zapewnić wibrację w środkowej części każdego z lewych i prawych mięśni czworogłowych, udowych i łydki przez 1 min przed chodzeniem w dół na bieżni. Badani w grupie bez wibracji, nie byli poddani żadnej wibracji przed chodzeniem w dół na bieżni.

Najważniejsze obserwacje – na co wpływa wibroterapia?

Zespół uniwersytecki obserwował 4 wskaźniki, które pozwoliły określić, co tak naprawdę dzieje się w organizmie w wyniku wibroterapii:

    • Maksymalna dobrowolna siła skurczu izometrycznego – znacząco wyższy spadek siły skurczu wystąpił w grupie bez bodźca wibracyjnego
    • Wartość progowa bólu – zaobserwowano znaczącą redukcję w grupie bez bodźca wibracyjnego – osoby bez wibroterapii były bardziej wrażliwe na ból
    • Poziom bólu mięśni – zaobserwowano znacząco silniejszy ból w grupie bez bodźca wibracyjnego
  • Poziom enzymu CK – wyższą średnią enzymu CK (zdefiniowany jako wskaźnik uszkodzenia mięśni) zaobserwowano w grupie bez bodźca wibracyjnego

Wszystkie 4 wskaźniki jednoznacznie wskazują na pozytywne oddziaływanie wibroterapii.

Szybsza regeneracja dzięki Vitberg RS

Zabiegi z Vitberg RS pozwalają na zwiększenie liczby jednostek treningowych przy wyraźnym zmniejszeniu odczuć bólowych

Więcej
Wysiłek fizyczny po COVID-19 - jak poprawić kondycję?

Wnioski z badania

Opóźnione pojawienie się bólu mięśni i zredukowana siła mięśni po ćwiczeniach fizycznych,  może zmniejszać aktywności funkcjonalne u sportowców.  Jak dowodzą Amir H Bakhtiary, Ziaeddin Safavi-Farokhi, Atefeh Aminian-Far, zastosowanie wibroterapii przed wysiłkiem fizycznym, może zapobiec zakwasom/DOMS, a co za tym idzie, może pomóc aktywnym sportowcom jak i osobom nieuprawiającym sportów, w przełamaniu problemu z bólem.

Jak wynika z badania, zastosowanie wibroterapii przed wysiłkiem fizycznym może zapobiec zakwasom/DOMS

Opóźnione Wystąpienie Bólu Mięśni (DOMS) jest jednym z problemów, który najczęściej zgłaszali sportowcy po intensywnych ćwiczeniach. Stosowano kilka metod, mających na celu zapobieganie DOMS ale wciąż stanowi ono przedmiot ostatnich badań. Z drugiej strony, niedawno zastosowano trening wibracji (wibroterapię) jako pożyteczną metodę, mającą na celu zwiększenie wydajności mięśni. Rozważając te wnioski widzimy, że zastosowanie wibroterapii przed ćwiczeniami może poprawić wydajność mięśni, a co za tym idzie, zapobiec DOMS. Poniżej zobaczysz film z badania naukowego na ten temat:

https://youtu.be/fnS5MvQVdcQ

Portal ma charakter informacyjno-edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w artykułach były zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz rzetelne, poparte źródłami naukowymi. Treści prezentowane na portalu nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej i być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy.

Avatar
Redakcja Wibroterapia.com

Jest nas kilkoro - więcej niż 5, ale mniej niż 10 :). Każdy z nas ma wiedzę i doświadczenie z zakresu fizjoterapii, rehabilitacji i medycyny. Chcemy, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się, jak wiele może zdziałać dobrego mechaniczny zdrowy bodziec - wibracja.

Zobacz wszystkie posty
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...