Zespół opóźnionego bólu mięśniowego (z ang. DOMS - delayed onset muscle soreness), został opisany po raz pierwszy ponad 100 lat temu. W 1902 Theodore Hough założył, że ten rodzaj bólu, występujący po wysiłku fizycznym, jest rezultatem uszkodzeń wewnątrz mięśnia. Kolejne teorie i badania na temat popularnych wśród sportowców “zakwasów”, pogłębiają nasza wiedzę. Nie dają jednak odpowiedzi na jedno zasadnicze pytanie - jak skutecznie pozbyć się bólu. Czy wibroterapia może być odpowiedzią?

Wibroterapia na ból mięśni po treningu

240 kilometrów od Teheranu, w miejscowości Semnan na to pytanie przez wiele miesięcy próbował odpowiedzieć Amir H Bakhtiary wraz z zespołem naukowców. Semnan znaczył wiele już 500 lat p.n.e. gdy był istotnym ogniwem Pierwszego Imperium Perskiego. W tym bogatym historycznie  miejscu, codziennie w zajęciach uczestniczy 15 000 studentów.

Uniwersytet w Semnan,
Uniwersytet w Semnan, źródło

Wydział Nauk Medycznych podjął się przeprowadzenia badań mających określić, czy zastosowanie treningu wibracyjnego (wibroterapii)  przed aktywnością fizyczną, może zapobiec bólowi mięśni po treningu, poprzez poprawę siły mięśniowej i tzw. świadomości kinestetycznej. Procedura badania została zatwierdzona przez komitet d.s. etyki Wydziału Nauk Medycznych.

Przebieg badania

Pięćdziesięciu zdrowych ochotników – osób nieuprawiających sportu (25 kobiet, i 25 mężczyzn) losowo przydzielono do dwóch grup doświadczalnych. W jednej przed aktywnością fizyczną aplikowany był bodziec wibracyjny, w drugiej nie.

wyscig biegacze

Obydwie grupy doświadczalne chodziły w dół na bieżni pod kątem 10˚ i z prędkością 4 km na godzinę przez 30 min. W grupie z wibracją, zastosowano urządzenie wibracyjne, generujące częstotliwość 50 Hz  (model VR-7N, ITO, Tokyo, Japonia), żeby zapewnić wibrację w środkowej części każdego z lewych i prawych mięśni czworogłowych, udowych i łydki przez 1 min przed chodzeniem w dół na bieżni. Badani w grupie bez wibracji, nie byli poddani żadnej wibracji przed chodzeniem w dół na bieżni.

Najważniejsze obserwacje – na co wpływa wibroterapia?

Zespół uniwersytecki obserwował 4 wskaźniki, które pozwoliły określić, co tak naprawdę dzieje się w organizmie w wyniku wibroterapii:

    • Maksymalna dobrowolna siła skurczu izometrycznego – znacząco wyższy spadek siły skurczu wystąpił w grupie bez bodźca wibracyjnego
    • Wartość progowa bólu – zaobserwowano znaczącą redukcję w grupie bez bodźca wibracyjnego – osoby bez wibroterapii były bardziej wrażliwe na ból
    • Poziom bólu mięśni – zaobserwowano znacząco silniejszy ból w grupie bez bodźca wibracyjnego
  • Poziom enzymu CK – wyższą średnią enzymu CK (zdefiniowany jako wskaźnik uszkodzenia mięśni) zaobserwowano w grupie bez bodźca wibracyjnego

Wszystkie 4 wskaźniki jednoznacznie wskazują na pozytywne oddziaływanie wibroterapii.

Szybsza regeneracja dzięki Vitberg RS

Zabiegi z Vitberg RS pozwalają na zwiększenie liczby jednostek treningowych przy wyraźnym zmniejszeniu odczuć bólowych

Więcej
Wysiłek fizyczny po COVID-19 - jak poprawić kondycję?

Wnioski z badania

Opóźnione pojawienie się bólu mięśni i zredukowana siła mięśni po ćwiczeniach fizycznych,  może zmniejszać aktywności funkcjonalne u sportowców.  Jak dowodzą Amir H Bakhtiary, Ziaeddin Safavi-Farokhi, Atefeh Aminian-Far, zastosowanie wibroterapii przed wysiłkiem fizycznym, może zapobiec zakwasom/DOMS, a co za tym idzie, może pomóc aktywnym sportowcom jak i osobom nieuprawiającym sportów, w przełamaniu problemu z bólem.

Jak wynika z badania, zastosowanie wibroterapii przed wysiłkiem fizycznym może zapobiec zakwasom/DOMS

Opóźnione Wystąpienie Bólu Mięśni (DOMS) jest jednym z problemów, który najczęściej zgłaszali sportowcy po intensywnych ćwiczeniach. Stosowano kilka metod, mających na celu zapobieganie DOMS ale wciąż stanowi ono przedmiot ostatnich badań. Z drugiej strony, niedawno zastosowano trening wibracji (wibroterapię) jako pożyteczną metodę, mającą na celu zwiększenie wydajności mięśni. Rozważając te wnioski widzimy, że zastosowanie wibroterapii przed ćwiczeniami może poprawić wydajność mięśni, a co za tym idzie, zapobiec DOMS. Poniżej zobaczysz film z badania naukowego na ten temat:

Portal ma charakter informacyjno-edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w artykułach były zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz rzetelne, poparte źródłami naukowymi. Treści prezentowane na portalu nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej i być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy.

Avatar
Redakcja Wibroterapia.com

Jest nas kilkoro - więcej niż 5, ale mniej niż 10 :). Każdy z nas ma wiedzę i doświadczenie z zakresu fizjoterapii, rehabilitacji i medycyny. Chcemy, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się, jak wiele może zdziałać dobrego mechaniczny zdrowy bodziec - wibracja.

Zobacz wszystkie posty
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *