Wibroterapia redukuje obrzęki, zmniejsza odczucia zmęczenia i spowalnia spadek masy kostnej u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Reumatoidalne zapalenia stawów – co to jest?

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), potocznie „gościec”, to schorzenie przewlekłe, związane z dużym nasileniem dolegliwości bólowych. Jego następstwem jest sztywność i deformacja stawów, intensywny ból, ogólne zmęczenie i niepełnosprawność.

Medycyna klasyfikuję RZS jako „dysfunkcję tkanki łącznej, o podłożu autoimmunologicznym”. Przebieg reumatoidalnego zapalenia stawów, pomimo stosowanej farmakoterapii, ma charakter długotrwały z częstymi nawrotami. Te prowadzą do postępującego zniszczenia chrząstki stawowej i tkanek okołostawowych, deformacji stawów oraz do niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci pacjenta.

Reumatoidalne zapalenia stawów – statystyki

Skala skutków RZS pociąga za sobą wiele konsekwencji o charakterze psychospołecznym, jak choćby wycofanie z aktywności rodzinnej, publicznej czy zawodowej.  Największa zapadalność na reumatoidalne zapalenie stawów, przypada na 4 – 5 dekadę życia, przy czym kobiety chorują 2 – 3 razy częściej niż mężczyźni.

Reumatoidalne zapalenie stawów - statystki i badania

Cięższy jest też u kobiet przebieg RZS , także ze względu na częściej występujące choroby współistniejące, jak fibromialgia, osteoporoza, depresja, a skuteczność leczenia mniejsza. Po 60 roku życia dysproporcje płciowe w zachorowalności na RZS zacierają się, a sam przebieg choroby jest też inny u osób starszych.

Dalsze konsekwencje zdrowotne RZS…

RZS cechuje także współwystępowanie innych problemów medycznych i właśnie te interakcje, prowadzą do szybszego starzenia się organizmu. Osteoporoza i osteopenia często występują u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, a choroba i stosowane leki są czynnikami zwiększenia utraty masy kostnej. Aktywność fizyczna ma działanie osteogenne (budujące kość) przez co jest niezwykle pożądana w terapii. Tymczasem w przypadku mniej sprawnych chorych, bywa utrudniona. Wydłużony czas spoczynku, siedzenia, może potęgować odczuwanie bólu i malejącą wydolność. 

 

Kościec zdrowy dłoni i z deformacjami w wyniku RZS
Kościec zdrowy dłoni i z deformacjami w wyniku RZS

…i zadanie dla wibroterapii

W związku z ograniczeniami fizycznymi stosowania ćwiczeń u osób z RZS –  treningu aerobowego i oporowego – wibroterapia staje się pomocną metodą treningową, bezpieczną i wymagającą minimalnego wysiłku i ruchu.

Idąc tropem korzyści z wibroterapii w leczeniu RZS i jego skutków, w jednej z licznych światowych publikacji medycznych na ten temat, czytamy: „Ta metoda pozwala zmniejszyć poziom bólu i odczucie zmęczenia, poprawia stabilność postawy u pacjentów z fibromialgią, chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego i w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Wibroterapia poprawia gęstość mineralną kości w stawie biodrowym i kręgosłupie – w miejscach najbardziej narażonych na utratę masy kostnej i w rezultacie, na złamania”

Reumatoidalne zapalenie stawów w badaniu University of the Witwatersrand

Do takich właśnie wniosków doszedł zespół naukowców z University of the Witwatersrand w Johannesburgu (RPA). Alessandra Prioreschi , Mohamed A. Makda , Mohhamed Tikly i Joanne A. McVeigh , przeprowadzili randomizowane badania wpływu wibroterapii na zdolności funkcjonalne pacjentek z utrwalonym RZS.

Kobiety, chorujące na reumatoidalne zapalenie stawów co najmniej od trzech lat, zostały poddane 15 minutowym zabiegom dwa razy w tygodniu (co dało w sumie 24 sesje). Całość terapii trwała 12 tygodni. Każda 15 minutowa terapia wibracyjna składała się z dziesięciu 60 sekundowych sesji z 30 sekundowymi okresami odpoczynku. Wibroterapia prowadzona była w pozycji stojącej, z wykorzystaną częstotliwością na poziomie 30 Hz. Celem tego eksperymentu było porównanie zmian w gęstości kości, odczuwania zmęczenia i bólu, z grupą kontrolną, nie korzystającą z wibroterapii.

Uniwersytet Witwatersrand, Johannesburg, Republika Południowej Afryki
Uniwersytet Witwatersrand, Johannesburg, Republika Południowej Afryki

Wyniki nie pozostawiły wątpliwości

Aż 63% badanych z grupy wykorzystującej wibroterapię wskazało na ogólną poprawę stanu zdrowia oraz redukcję ogólnego zmęczenia. Utrata masy kostnej w badanych miejscach spadła także w grupie z włączoną wibroterapią, a BMI i masa tkanki tłuszczowej po 3 miesięcznej interwencji, zmniejszyła się w porównaniu do wyników na początku terapii. 

Stosowanie wibroterapii przez 3 miesiące pozytywnie wpłynęło na funkcjonalność, aktywność fizyczną, skład ciała i gęstość kości osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Po sześciu miesiącach obserwacji te badane aspekty zostały utrzymane, poprawiając jakość życia.

Polski powód do dumy…

W Polsce bardzo dynamicznie rozwijająca się wibroterapia, daje możliwość zastosowania jej w przypadku zaistnienia schorzeń aparatu ruchu, kośćca i wynikających z nich dysfunkcji, niesprawności, a przede wszystkim w redukowaniu towarzyszącego bólu. Vitberg RS z Modułem Nogi, Modułem Kolana i Moduł Biodra, są dobrym wspomożeniem leczenia następstw RZS.

Vitberg na RZS

W badniach udowodniono pozytywny wpływ wibroterapii na RZS. Zobacz jak możesz sobie pomóc.

Więcej
Vitberg-RS-Recovery-System-moduł kolana

Należy podkreślić, że to właśnie w Polsce metoda wibroterapii intensywnie popularyzowana jest w ostatnich latach. Powstające ośrodki badawcze (i intensywnie prowadzone badania wpływu wibroterapii na procesy zdrowienia) oraz pracownie na uczelniach wyższych, sprzyjają szybkiemu pogłębianiu wiedzy o tym dobroczynnym bodźcu – wibracji. Pozwalają wyodrębnić jej najpożyteczniejsze wartości i… skonstruować bezpieczną aparaturę. Zobacz film z otwarcia nowej pracowni dydaktyczno naukowej na Krakowskiej Akademii:

W tych okolicznościach, żywimy odważną nadzieję, że ta niezwykle łagodna, niezwykle skuteczna i co ważne… tania metoda, dzięki wspólnym wysiłkom przemysłu, nauki i praktycznej medycyny, znajdzie się w Polsce, podobnie jak w USA, w ofercie standardowych procedur fizykoterapeutycznych.

Źródła:

1. Prioreschi A, Makda M, Tikly M, McVeigh J. In Patients with Established RA, Positive Effects of a Randomised Three Month WBV Therapy Intervention on Functional Ability, Bone Mineral Density and Fatigue Are Sustained for up to Six Months. DOI:10.1371/journal.pone.0153470 April 13, 2016 1 /

2. Jura-Półtorak A, Olczyk K. Diagnostyka i ocena aktywności reumatoidalnego zapalenia stawów. Journal of Laboratory Diagnostics 2011,47,4, 431-438

3. URL// https://krokdozdrowia.com/reumatoidalne-zapalenie-stawow-5-faktow// dostęp: 11.03.2019

4.URL// https://www.rheumatoidarthritis.org/ra//dostęp 11.03.2019

5. URL// https://www.vitberg.com/// dostęp 11.03.2019

6.URL// https://www.termedia.pl/reumatologia/Patologia-w-stawach-zaczyna-sie-w-jamie-ustnej,30394.html// dostęp 11.03.2019

Portal ma charakter informacyjno-edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w artykułach były zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz rzetelne, poparte źródłami naukowymi. Treści prezentowane na portalu nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej i być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy.

Redakcja Wibroterapia.com

Jest nas kilkoro - więcej niż 5, ale mniej niż 10 :). Każdy z nas ma wiedzę i doświadczenie z zakresu fizjoterapii, rehabilitacji i medycyny. Chcemy, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się, jak wiele może zdziałać dobrego mechaniczny zdrowy bodziec - wibracja.----------------------------------
There are several of us - more than 5, but less than 10 :). Each of us has knowledge and experience in physiotherapy, rehabilitation and medicine. We want as many people as possible to learn how much good a mechanical healthy stimulus - vibration - can do.

Zobacz wszystkie posty
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *