Po 45. roku życia już co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna myślą o tym, jak się ich pozbyć. Żylaki kończyn dolnych to jedna z najczęstszych chorób układu krwionośnego. Jej przyczyn można dopatrywać się w wielu czynnikach, najczęściej jednak żylaki przekazywane są genetycznie [1]. Skoro nie mamy wpływu na ich powstanie, to czy w takim razie zwalnia nas to od odpowiedzialności za ich leczenie ?

Przyczyny żylaków

Oczywiście nie tylko genetyka sprzyja żylakom kończyn dolnych. Do innych przyczyn ich powstania możemy zaliczyć: siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, złe nawyki żywieniowe, otyłość, wady stóp i postawy, przebyte zapalenie żył głębokich, ciąża, poród, przebytą kurację hormonalną, podeszły wiek, płeć żeńską, wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej w pozycji stojącej, nawykowe zaparcie, gorące kąpiele czy nadużywanie sauny. Jak widać lista jest długa i zróżnicowana [1,2,3]

Objawy żylaków

Dolegliwości związane z żylakami rozwijają się powoli, ale nie bezobjawowo. Początkowo pojawiają się obrzęki, uczucie ciężkich nóg, zespół niespokojnych nóg, drętwienie i mrowienie oraz skurcze. Wizualnie natomiast można dostrzec  tzw. pajączki. Z czasem jednak pojawiać się mogą niebiesko zabarwione, poszerzone naczynia, które przybierają układ szerokich, poskręcanych, nieestetycznych kanalików,  którym towarzyszyć może obrzęk limfatyczny.

zylaki wibroterapia grafika

Czy żylaki zagrażają zdrowiu?

Stwierdzenie, że ktoś odziedziczył żylaki po najbliższych, jest swego rodzaju usprawiedliwieniem , że nic z nimi nie robi. Żylaki to nie tylko defekt kosmetyczny, lecz późniejsze konsekwencje w postaci owrzodzenia, zakrzepowego zapalenia żył, a nawet zatorowości płucnej  Należy tu wspomnieć, że w Polsce każdego roku na zator płucny umiera, aż 50 tysięcy osób [3].

Efekty przed i po użyciu wibroterapii na żylaki i spuchnięte nogi:

Sprawdź innowacyjne rozwiązanie na żylaki – nie czekaj, zobacz Polskiego Producenta sprzętów medycznych do rehabilitacji – VITBERG.

spuchnięte nogi - żylaki

Jak przeciwdziałać powstawaniu żylaków kończyn dolnych?

Każdy mając żylaki, bądź predyspozycje do ich wystąpienia, z pewnością powinien stosować się do kilku zasad:

  • należy unikać długiego stania i siedzenia oraz często zmieniać pozycję;
  • powinno się zadbać o wygodne obuwie, zrezygnować z butów na zbyt wysokim obcasie,
  • warto unikać sauny, gorących kąpieli wodnych  i słonecznych;
  • powinno się jak najczęściej zażywać  ruchu;
  • utrzymywać odpowiednią  masę ciała;
  • dobrze jest unikać obcisłej bielizny i spodni [1,3].

Gdy to za mało – pozbądź się żylaków

Stosowanie się do tych zasad to niekiedy bywa zbyt mało, wtedy z problemem warto się udać do specjalisty flebologa . Lekarz może zalecić kompresjoterapię w formie uciskowych rajstop, pończoch czy podkolanówek z równoczesną farmakoterapią.  Niejednokrotnie wskazane jest stosowanie leków rozrzedzających krew, zwiększających napięcie ścian żył oraz maści wzmacniające naczynia krwionośne.

Gdy farmakologia zawodzi, jedyną szansą wydają się być zabiegi chirurgiczne, takie jak: obliteracja/skleroterapia, kriostripping, laserowa operacja żylaków, stripping,czy krosektomia.

Pozbądź się bólu

Pomimo radykalnych zabiegów, żylaki mogą pojawić się ponownie. Dzieje się tak ponieważ, usuwając żylaki  pozbywamy się wyłącznie objawów choroby, natomiast przyczyny nadal pozostają [4,5].

Wibroterapia – czy może być wsparciem w walce?

Istnieje wiele badań i publikacji, które dowodzą, że wibracja może być skuteczną formą wspomagania leczenia żylaków. Przykładem jest badanie prof. Juliana Stewarta.

W 2004 roku w Nowym Jorku prof. J. Stewart, wraz z zespołem naukowców z Medical College, opublikował badanie, dotyczące wpływu wibracji na układ krążenia: „Wibracje podeszwowej części stóp poprawiają przepływ płynu w nogach u kobiet w okresie okołomenopauzalnym” [7].

Badanie dowodzi, „[..]że wibracje w odpowiednim przedziale częstotliwości (15-45 Hz) strony podeszwowej stopy służą znacznemu wzrostowi obwodowego i systemowego przepływu krwi, obwodowemu przepływowi limfatycznemu oraz drenażowi żylnemu[…]”[7].

W podsumowaniu badania zaznaczono, że skuteczność wibracji wynika z aktywowania pompy mięśni szkieletowych, która odpowiada za transport krwi, wbrew siłom grawitacji, z kończyn dolnych do serca. Tym samym zmniejszona zostaje objętość  krwi, znajdująca się w obciążonych żyłach, a nie zaleganie krwi w kończynach dolnych zmniejsza prawdopodobieństwo powstania skrzepu, a tym samym zatoru w płucach zagrażającemu życiu.  

materac rehabilitacyjny na bol kolana

Źródła:

[1]   URL: https://portal.abczdrowie.pl/genetyczne-przyczyny-powstawania-zylakow [dostęp: 31 stycznia 2018].
[2]   URL: https://stopnadwadze.pl/sport/sport-porady/uwazaj-na-siedzacy-tryb-zycia/ [dostęp: 31 stycznia 2018].
[3] Szczeklik A (2005) Choroby wewnętrzne. Przyczyny, rozpoznanie i leczenie. Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków. LINK
[4] Noszczyk W (2007) Żylaki i inne choroby żył. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa. LINK
[5] Zarins K, Gewertz L (2009) Atlas chirurgii naczyń. Wydawnictwo Medyczne Poznań, Poznań.
[6] Szmidta J, Kużdżała J (2010) Podstawy chirurgii. Medycyna Praktyczna, Kraków.
[7] Steward JM, Karman C, Montgomery LD, McLeod KJ (2004) Plantar vibration improves leg fluid flow in perimenopausal women. Am J Physiol Regul Integr Comp Physiol.288(3):R623-9 LINK

Portal ma charakter informacyjno-edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w artykułach były zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz rzetelne, poparte źródłami naukowymi. Treści prezentowane na portalu nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej i być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy.

Redakcja Wibroterapia.com

Jest nas kilkoro - więcej niż 5, ale mniej niż 10 :). Każdy z nas ma wiedzę i doświadczenie z zakresu fizjoterapii, rehabilitacji i medycyny. Chcemy, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się, jak wiele może zdziałać dobrego mechaniczny zdrowy bodziec - wibracja.----------------------------------
There are several of us - more than 5, but less than 10 :). Each of us has knowledge and experience in physiotherapy, rehabilitation and medicine. We want as many people as possible to learn how much good a mechanical healthy stimulus - vibration - can do.

Zobacz wszystkie posty
2 komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Mam zakupiony moduł bazowy RAM Vitberg+ i jestem bardzo zadowolona,gdyż jestem zrelaksowana,a spanie rewelacja.Panie, które prowadzą są sympatyczne i wytłumaczą na każde pytanie dotyczące wibroterapii,(nie wciskając kitu).Kto skorzysta w Żabnie z wibroterapii ,to wychodzi zadowolony i zdrowszy.Polecam!!!